| mada12 a întrebat:

De ce toata lumea incearca sa ma schimbe? Este adevarat ca sunt mai copilaroasa...am 13 ani... dar toata lumea imi zice sa ma maturizez...imi place sa rad si sa imi amuz prieteni.este adevarat ca cateodata mai exagerez dar imi cer scuze... Dupa atatea batai la cap as dori sa imi spuneti cum as putea sa ma maturizez?

Răspuns Câştigător
| pisoias a răspuns:

Ai tot timpul din lume sa te maturizezi.Pana atunci traieste-ti copilaria.Cu anii astia nu te mai intalnesti niciodata.Lasa lumea cu treba ei si tu cu a ta.

18 răspunsuri:
| JustMe a răspuns:

Maturizarea vine cu timpul. Pe mine m-a maturizat primul meu iubit, care a cam fost si singuru' pana acumlaughing. Dupa ce am iubit pe cineva, m-am schimbat foarte tare...Si oricum nu trebuie sa incerci sa pari mai matura doar pentru. ca asa vor altii...Fi exact asa cum esti tu!happy

| juniper a răspuns:

Nu nicidecum, o colega de-a mea mi-a spus la 10 ani! sa ma maturizez, eu ma maturizez cand vreau, sa fi matur nu inseamna sa nu te mai distrezi cu prietenii, sa faci ce-ti place, a fi matur inseamna sa stii sa iei decizii de unul singur, sa alegi singura ce crezi tu ca e bine, nu inseamna sa nu te mai distrezi. Cand va veni timpul vei stii, numai tu decizi cand sa te maturizezi, cele care rad si se distreaza, se simt bine, dar asta nu inseamna ca-s "imature", daca razi mult, foarte bine, inseamna ca stii cum sa te distrezi si e bine sa razi, devii mai fericita.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Exact maturizarea vine cu timpul asa ca rade fi mereu happyy:*

| sasha a răspuns:

Inainte de a face ceva gandeste de 2 ori si daca esti sigura ca nu este un fapt prostesc si prea copilaresc e ok poti face ori ce gluma, dar daca tu chiar vrei sa te maturizezi din niste sfaturi nu ai cum asa esti tu si cine te iubeste si iti este prieten te accepta si asawinking

| Andraa a răspuns:

Sunt la fel ca tine... dar eu am 15 ani:d.

si chiar nu imi pasa...
o sa am timp sa ma maturizez... distreaza-te cat mai poti ca dupa aia nu o sa mai potibig grin

| PauLa.M a răspuns:

Traieste ti copilaria nu asculta lumea!

| r8driver a răspuns:

Fale an ciuda si nu te schimba...pai cum vrea alti s-a te schimbe, ai 13 ani este normal s-a fii copilaroasa... spune-le k o s-a ai timp s-a te maturizez.

| r8driver a răspuns:

Multumesc pentru stupid!

| mcrenma a răspuns:

Eu am mai mult de 15 ani si tot ma port ca un copil laughing
Copii suntem pana la 18 ani. Poti rade, spune glume la orice varsta. Si mie mi se zice sa ma maturizez, dar daca eu ma simt bine cum sunt nu trebuie sa fac nimic. Si daca cei care iti spun sa te schimbi iti sunt cu adevarat prieteni te vor accepta oricum. Nu exista reguli pentru maturizare. Asta vine de la sine, fara sa iti dai seama.

| m4them4tic a răspuns:

Ai 13 ani si lumea iti zice sa te maturizezi? NO WAY!
Razi cat poti de mult, cu cine poti, traieste copilaria care ti. a mai ramas, o sa iti para rau de ea.Viata e frumoasa, mai ales cand esti mic.Can vei creste vor aparea problemele si alte cele si sigur iti vei dori sa fi din nou copil

| ioana_9061 a răspuns:

Eu m-am maturizat la 12 ani cand am avut un prieten.Tot timpul ma gandeam la el. Pot sa spun ca el m-a maturizat deoarece era mai mare cu 3 ani decat mine.Am incercat sa mentin relatia si incepusem sa ii urmez stilul de viata.Acum am o prietena, am tot incercat sa o maturizez dar nu s-a putut. Ea nu a avut niciodata un prieten, poate nici tu de acea nimeni nu va putea maturiza.Stai linistita ca o sa ai si tu un prieten, ai timp sa te maturizezi.Inca esti in crestere. Bucurate de copilaria pe care o mai ai, ca mai tarziu sa nu iti para rau.

| vip 2010 a răspuns:

Asteapta o sa te maturizezi cu timpu ...ai doar 13 ani ...doar nu ai vrea sa fii ca una de 20 :-J fi vesela ca doar ai 13 ani ...de ex eu am 14 dar sunt destul de matura multa lume zice asta big grin:-J

| bOom a răspuns:

Acum vrei sa te maturizezi, dar cind vei fi deja matura ai da orice sa redevii copil...traieste-ti fiecare clipa a vietii, iar ceilalti sa te accepte asa cum esti.Sincer eu tot sunt asa, mereu vesela si distrata...insa asa sunt eu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maturizarea o sa vina cu timpul. o sa dai de probleme. o sa iubesti. o sa suferi din dragoste... nu te grabi! traieste-ti copilaria pentru ca nu o sa mai poti da timpul inapoi niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii?happy cred ca vor sa te ajute
Eu am 16 ani si inca nu m-am maturizat si-mi pare rauhappy
Iti zic dar nu maturizare cum ai fi la 16 ani ci doar inceput.
Eu cred ca o fac pentru binele tau. daca erau asa si l mineoh go on
Acu ma chinui sa ma schimb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru varsta ta e normal sa fii asa cum esti acum.Am avut un iubit cu 2 ani mai mic ca mine.Adica el avea 15 si se purta ca un copil.Am incercat sa il schimb dar acum vad ca am facut totul gresit. El doar isi traia copilaria.Vei avea timp sa te maturizezi in adolescenta.Deocamdata buxcurate de perioada prin care treci pentru ca este unicata si lasa-i pe ceilalti.Prietenii adevatari te accepta asa cum esti, iar daca nu te accepta, dale jet.Nu ai nevoie de ei.Cat timp te simti in largul tau totul e ok.

Bft:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca lumea sa te schimbe? Pai te va schimba prea buna domnisoara dar cu timpul...Acum fii vesela si mergi mai departe iar alora care vor sa fii mai "matura"da-le cu tifla prefacindu-te ca nu-i intelegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai vazut o cocuta? este dusa in brate sau cu caruciorul.cum incepe sa mearga, gata, toata viata numai in picioare. tu esti copil.ramai copil.copilareste pana la 18 ani cand devii majora, termini liceul iei bacul si esti MAJORA.atunci poti face cum vrei tu.