| Alberto_3830 a întrebat:

De ce uneori oamenii batranii sunt asa de enervanti?
Ce putem face pentru evita o cearta?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Batranii au trecut prin multe si s-au acumulat frustrari. De multe ori sunt irascibili deoarece ne poarta pica. Le e ciuda ca noi nu stim sa profitam de ocazii, ocazii pe care ei nu le-au avut. E drept ca sunt si unii care nu stiu ce e ala bun simt si chiar nu poti vorbi cu ei. Dar majoritatea te inteleg. Incearca sa le vorbesti frumos si cu siguranta poti gasi un numitor comun.

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

In general pentru ca vor ca cei tineri sa nu repete aceleasi greseli pe care le-au facut si ei. Politicos ar fi sa ii asculti, sa ii aprobi si sa faci ca tinewinking

| Arthur a răspuns:

E problema dilemei dintre generaţii. E mai bine să renunţi, să-i laşi în pace. Încercând sa-i convingi de ceva nu vei reuşi decât să amplifici starea conflictuală. Din fericire nu sunt toţi aşa, iar unii sunt chiar simpatici, în special cei care au simţul umorului şi când vor să corecteze ceva o fac glumind.

| Special_girl a răspuns:

Pai ei au trait o altfel de viata, si cum a spus si Arthur e problema intre generatii.Pentru a evita o cearta ar fi politicos sa-i asculti si sa fii tolerant/a si intelegator/are

| bluepuff a răspuns:

Hey...majoritatea batranilor sunt stupid de enervanti laughing). De ce? Ei stiu. Daca bati mingea de cateva ori gata ies peste tine ca " poluezi linistea " laughing)))) Depinde de fiecare cum vrea sa reactioneze, unii nu comenteaza nimic, aproba, altii [printre care si eu] vor sa enerveze mai rau, sa faca lucrurile pe dos fata de cum zic " batraneii "etc fiindca dupa urma lor... Sa eviti o ceara, pur si simplu pleci dar de ce sa o eviti? laughing te distrezi nah, sunt si ei batrani poate ii inveselestilaughing)) dupa ce ii deranjezi.

| divinuu a răspuns:

Pt ca unii batrani degeaba au trecut prin viata.tot prosti raman

| DeyCj a răspuns:

Să îi te înarmezi cu răbdare şi să îi asculţi şi apoi să faci ca tine.Conflictul între generaţii nu poate fi combătut.Devin sucuţi şi enervanţi datorită vârstei înaintate pe care o au, dar no prinde bine un sfat de la ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ii tratam cu politete sau sa ii ignoram.

| coco_9565 a răspuns:

Ii eviti, altfel nu ai cum. sau incerci sa le dai dreptate zici cum zic ei si faci cum vrei tu happy desi ei au experienta si stiu ce zic nu vorbesc mereu prostii undeva adanc au si ei dreptate happy