| iubesccascavalu a întrebat:

De curand m-am mutat in Germania impreuna cu familia mea, am 15 ani.
In cat timp credeti ca pot invata limba Germana?
Cam cate ore pe zi trebuie sa invat?
Credeti ca reusesc sa invat limba?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Limba germana nu e usoara, o limba o inveti toata viata,si eu ca nativ mai vad cate un cuvant nou sau din alt dialect,apropo in Germania sunt multe dialecte, eu din banat nu ma inteleg cu cineva din ardeal daca vorbim in dialecte locale, este important sa inveti der,die, das, sa ti cont de pronuntare, verbe, cuvinte dar populare, in vreo 2, 3 ani o sa poti sa intelegi cat de cat limba, sunt uni care stau de mult timp si nu s-a prins deutsche de ei din pacate
http://limba-germana-2018.blogspot.ro/2018/01/verbe-100.html
incepe cu verbele astea
voi adauga si cuvinte

asculta deutsche musik https://www.youtube.com/watch?v=RkoRz656OOM

2 ore pe zi, asa pe rand

| iubesccascavalu explică (pentru RAY):

Multumesc frumos!

| RAY a răspuns (pentru iubesccascavalu):

Te astept pe blog

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Traind printre nativi o sa-ti fie destul de usor s-o inveti. Eu stiu ca de obicei la scoli se tin cursuri pentru cei care nu stiu germana. Intereseaza-te de o astfel de activitate.

| darrio2007 a răspuns:

Asta ține numai de tine, cat crezi ca iti place limba si cum reusesti sa o inveti.

| MihaelaDart a răspuns:

Fara stres, tu vei invata direct de la scoala germana impreua cu profesorul care a preda direct in germana. O vei invata rapid in colectiv. 1 an de zile o vei invata, apoi te vor transfera in clasa unde ar fi trebuit sa fi in liceu.