| RobertG101 a întrebat:

Stiti metode bune si eficiente de a invata o limba straina? In cazul meu limba germana. Deja ma aflu in Germania si vreau cat timp sunt liber la inceput sa invat.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stii foarte bine limba engleza, poti invata orice limba cu ajutorul aplicatiei Duolingo. Succes!

| Skippy223 a răspuns:

Uita-te la youtuberi germani, televizunea germana.
Parerea mea este ca invatatul unei limbi doar prin carti si cursuri este o metoda lenta si nu da rezultate.

Daca ai timp, motivatie si curaj, inscrie-te la ceva cursuri colective de muzica, arta sau orice te pasioneaza - trebuie sa interactionezi cu germani ca sa poti invata germana lor.
In Germania exista o gramada de accente si dialecte, in carti si cursuri se invata germana de turist. De aceea trebuie sa conversezi cu germani.

Răspuns utilizator avertizat
| MihaelaDart a răspuns (pentru RobertG101):

Mergi de luni la Volksschule (VHS) din localitatea ta sau daca e sat la una aproapiata si inscriete. Nu te vor lua din prima zi, abia dupa ceva timp pana se va forma grupul. vei primi scrisoare acasa cand vei incepe cursurile de germana. Cu toate ca pe langa VHS mai exista si alte firme unde poti invata germana, te poti interesa direct la primarie si acestia te vor indruma.
Exista cursuri pe Youtube pas cu pas, daca ai un caiet langa tine o poti invata usor usor. https://www.youtube.com/......tps?/watch

P.S. poti lucra si cu cunostintele de germana, puneti CV-ul la mai multe fabrici si una din doua vezi care te cheama. Oricum in perioada Pastelui nu te astepta sa incepi munca, dupa Paste sigur vei avea mai mult succes.

| Skippy223 a răspuns (pentru RobertG101):

Nu are nimic, cursurile in Germania te vor ajuta sa inveti germana.
Eu cand vorbeam de cursuri, ma refeream la cele din Romania, sau cele de pe internet. Trebuia sa fiu mai detaliat.

Citeste raspunsul lui Ελενa, se pare ca are cunostinte in domeniu. In principiu, ca sa vorbesti germana cum trebuie, cum am mai precizat inainte, trebuie sa ai interactie cu germani. Da, o sa fie frustrant pentru ca nu poti sa te exprimi liber in limba germana, si o sa ti se para enervant ca ai un vocabular limitat la inceput, dar cu timpul incepi sa inveti. Desigur, asta dureaza, nu doar intr-o saptamana doua, si depinde si de capacitatea ta de a invata o noua limba.

Succes!

| MihaelaDart a răspuns (pentru Skippy223):

Locuiesc in Germania de 2 ani si un pic, incerc sa ajut pe cei noi, ajut unde ma pricep. happy