| teutza95love a întrebat:

De la ce varsta e bine sa incepi sa te masturbezi?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista asa ceva. Masturbarea este o etapa obligatorie si normala in maturizarea personalitatii unui om, obligatorie pentru o viata sexuala normala in viitor. De obicei, atat fetele cat si baietii incep sa se masturbeze in jurul varstei de 15-16 ani.

| monyk a răspuns:

Nu este o varsta anume, o faci cand doresti, dar daca vrei sa o faci, sa o faci cu grija, sa nu te ranesti si nu cu cine stie ce obiecte, masturbarea nu e ceva rau, iti cunosti mai bine corpul insa ai grija sa nu devii dependenta adica sa nu te mai poti controla!

| alecs871 a răspuns:

Atunci cand iti cere... inima.

| georgiana37 a răspuns:

Masturbarea se poate defini ca o actiune a bărbatului sau a femeii de a-si atinge si manipula organele genitale in scopul producerii de plăcere sexuală. Sfărsitul acestui act este punctul in care persoana respectiva atinge o stare de plăcere foarte intensă, numită orgasm. Lucrul acesta implică eliminarea de lichid seminal in cazul bărbatilor, si atat miscări ale vaginului cat si a altor părti genitale in cazul femeilor. Masturbarea este un act de auto-satisfacere sexuală.

Multe asa-zise "studii" si "cercetări" (false dealtfel!) pretind ca ea este normală. Nu este adevărat! Nu va lăsati prinsi de cei care spun astfel de lucruri.

Masturbarea este anormală si dăunătoare sănatatii omului - atat in cazul bărbatilor, cat si a femeilor. Exista cazuri reale de oameni care au practicat aceasta forma de auto-satisfacere sexuală si care au avut de suferit din pricina unor boli si afectiuni provocate de ea. Lucrul acesta este cea mai mare dovadă ca masturbarea nu numai ca nu este normală, ci ca are si repercursiuni grave asupra sănatatii omului, cu cat ea este practicată mai des si pe o perioada mai lungă de timp.

acest lucru inseamna ca masturbarea este un fel de lipsa de ocupatie

http://www.newgirl.ro/masturbarea-pro-si-contra/ citeste asta.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Masturbare

am mai vazut tot aici cazuri de copii care au inceput sa se masturbese de la 5 ani acum avand 17 mai voi nu steti normali...ai sa zicem ca va masturbati dar nu de 15 ori pe zi cum spunea cineva odata la saptamana ca puteti deveni dependeti siiiiii...greu va dezvatati

| Tabii. a răspuns:

Off off offf pai daca te masturbaze de la 13 ani ca presupun ca atatia ani ai de la name la 30 ce faci? o faci cu...copilul a?laughing

| drumurile a răspuns:

Daca de la 14 ani ai preocupari de astea...straight face eu la 14 ani habar nu aveam cu ce se manca masturbarea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la nici una straight face.
Masturbarea creaza dependenta laughing)).
Auzi thu ce metoda o sa folosesti lingura sau periutza de dinti laughing)rolling on the floor).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de pe la 12 ani mamasturbez eu acum am 13 da nu ma mai masturbez

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la 12 si

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lol eu stiam ce de la 10

| guetta21 a răspuns:

Vreau sa pun si eu o intrebare referitoare la sit asta despre maturbare de xemplu scrie acolo intr'un chenar slabiri ale memoriei, reumatism, deteriorari ale creierului(lapsus?)http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/criticc.htm