| Yiu a întrebat:

De un timp imi doresc sa merg la facultate la Oxford.Sunt in clasa a7a, mica recunosc. Dar imi doresc sa merg la o facultate buna. Nu am vreo materie care sa imi placa in mod special. Voi ce credeti? De ce am nevoie ca sa intru la Oxford?

Răspuns Câştigător
| Myssteriusthanlife a răspuns:

Buna

puff...parerea mea nu mai visa fara suparare ca sa ajungi la oxford mama trebuie sa ai numai 10 curat adica pe anii de scoala 1-8 trebuie in carnet sa ai numai 10 si la note si la medii fara nici maca un 9 +trebuie sa ai diplome si sa fi olimpica pe tara la toate

si crede-ma nu este asa de simplu cum ti se pare asa cu 1 cu 2 peste noapte ma trezesc ca vreau sa merg la oxford in statele unite si maine seara ma trezesc ca vreau sa merg la harvard draga nu ma intelege gresit eu nu zic din rautate dar trebuie sa fi exemplu de copil sa fi foarte foarte destept si acolo intra numai geniile si la ce subiecte sunt acolo degeaba vrei sa faci facultate buna ca nu cred ca freunul dintre noi ar reusi sa faca un exercitiu de acolo trebuie sa ai un iq foarte maree +plus ca money te termina

sper ca ti-am fost de ajutor si mai gandeste-te la oxford laughing

pa pa

| BeWiSeOaReAmScRiScOrEcT a răspuns (pentru Myssteriusthanlife):

In primul rand nu trebuie sa ai neaparat numai 10 pe linie asta e o aberatie a necunoscatorilor. 2. trebuie sa stii engleza perfect. de ex unchiul meu a facut facultatea la Cambridge si acum e la doctorat la oxford si nu a avut numai 10 ba chiar a inceput sa invete engleza din facultate. insa, o sa dai un examen care se bazeaza mai mult pe creativitate, de obicei conteaza profilul la care dai. iar o recomandare de la liceul tau (viitorul) ar fi de mare ajutor dar sincer nu cred ca vei obtine una. si unchiul meu a incercat sa obtina dar nu l-a ajutat nimeni asa ca a mers pe cont propiu. cu banii e adevarat ai nevoie de ei, el munceste acolo in anglia pentru a se intretine. eu zic sa nu renunti, mereu exista o sansa. bafta!

| ramonicagabriela99 a răspuns (pentru Myssteriusthanlife):

Thelastsong1234567 nu e adevarat in totalitate ce spui. Pentru Harvard nu trebuie sa ai 10 pe linie, fara un 9. Trebuie mediile toate 10. Plus ca bursa nu se ia neaparat pentru olimpiada si etc. Daca va fi acceptata la o facultate in strainatate precum Harvard, Yale, etc ( de Oxford nu m-am interesat ), dupa acest prim pas va trebui sa trimita o foaie cu veniturile parintilor.Iar daca solicita bursa si are merite care ies in evidenta, poate sa ii plateasaca pana si biletul de avion laughing ). Yiu si eu am un vis asemanator, diferenta e ca eu vreau la Harvard sau Yale si stiu ca voi ajunge fiindca sunt tot clasa a 7a si am toate mediile 10. Si iti spun sa nu renunti la visul tau, dar sa muncesti pentru el. :*

| LovellyAngel a răspuns (pentru ramonicagabriela99):

Văd că toţi spuneţi că aveţi mediile de 10. Voi nu înţelegeţi că pentru a învăţa într-o facultate de prestigiu, contează CU ADEVĂRAT CAPUL PE CARE ÎL AI! De exemplu, în fiecare şcoală există nişte elevi cu medii de 10 aproape la tot, nu prea cred că toţi chiar le merită şi că vor ajunge la Cambridge sau Oxford. Sincer, mi se pare penibil să urlii cu surliţe şi trâmbiţe că ai media 10 ( nu vorbesc numai de tine ), şi nu cred că ăştia de la Oxford/ Cambridge uralu pe internet că au media 10 la tot. Voi nu vă daţi seama că la o facultate de renume, contează cel mai mult interviul, adevărat şi BAC-ul, sau ce cerinţe de examene mai au ei, dar nimeni nu te va întreba dacă ai 10 în clasa a patra. Ah da, mai contează şi să fii olimpic ( internaţional, desigur )... Ceea ce nu cred că a reuşit această performanţă nimeni pe aici.
Nu vreau să fiu rea, dar îmi este greaţă de atâta laudă, cum mai spunea un student de la Cambridge, că românii se cred cei mai tari, dar când ajung acolo puţini rezistă.
Şi vreau să îmi mai cer scuze dacă am greşeli de exprimare sau scriere, dar e 2 noaptea şi eu sunt proaspăt enervată...

20 răspunsuri:
| Lynnaedsalvatore a răspuns:

Daaa... Vreau sa-ti spun ca si eu am avut asa dorinta, anul trecut (clasa a VI-a), dar peste vreo jumate de an dorinta disparuse. Pe atunci doream sa plec la finante... Acuma, o duc mai rau cu matematica, insa imi place foarte mult biologia. Vreau sa fac medicina, si vorbesc serios. Osa termin aici liceu si voi pleca la facultate in SUA, daca totul o sa fie OK. Pentru mine cariera nu e prioritate in viata, am nevoie de un job cu care sa ma pot intretine si sa nu duc lipsa de nimic. Oricu, daca inveti foarte bine, si iti stii meseria, vei fi apreciat.
Acuma ce sa-ti spun., la Oxford fara money nu intri, iar ca sa intri trebuie sa ai multisori... Anul academic in Oxford costa cel putin 10000 euro. In mediu, inveti 3 ani, 6 ani - la dedicina. Intr-al doilea rind, ca sa intri la Oxford ai nevoie de cunostinte foarte, dar foarte bune. Daca totusi te gindesti serios la treaba asta, succes! Sper sa-ti gasesti materia care sa-ti placa cel mai mult.
Good luck! laughing

| crissmay a răspuns:

Si eu imi doresc sa ajung la Oxford, medie am, de exemplu anul trecut am terminat cu 10 fix, nu-mi pasa ce spun ceilalti, poti sa mergi totusi si fara sa ai 10 pe linie, ca doar nu toti studentii aia au 10, 10 si numai 10, hai sa fim seriosi, nu e ca in Romania, iar in tarile straine conteaza mult modul in care gandesti. Daca vrei cu adevarat sa ajungi acolo munceste si da tot ce ai mai bun. happy ''If you dream it, you can do it.''

| Myssteriusthanlife a răspuns:

@forzasteaua draga
eu am spus adevarul nu visez ca tine tu de acuim incepi sa derilezi ca te duci in campus sa bei cafea nu mai amagi copilul degeaba
daca tu o faci sa viseze mai mult si nu o trezesti la realitate o vei amagi cand va realiza ca nu poate ajunge acolo tu crezi ca ori ce taran poate sa intre la oxford? ai tu bani de oxford pai daca da si vrei sa o meditezi si pe ea te invit hai duo la oxford
ce sa spun am distrus visu eu acum tu mai tarziu cand o sa vada ea
a si da ai dreptate du-te la oxford cu medile de 555 666 888 sa vezi ce te arunca aia pe geam doamne nu mai visa si tu atat te ajuta oxford cu banii pai inseamna ca si prostu ala de la mine din clasa poate sa se duca la oxford ori cine poate nu?

| Myssteriusthanlife a răspuns:

Da draga mea @fortzasteaua are foarte mare dreptate du-te la oxford sa beti cafeaua in campuswinking

doamne deci mai credeam in oamneni vistori dar tu i intreci pe toti pe cuvant tu crezi ca daca te duci tu cu notele tale de 8 la oxford te primesc in caz ca nu te-ai trezit inca din visul tau cu cafeaua din campus iti spun eu ca nu te primesc si sa stii ca eu sunt foarte optimista dar sunt si realista spre deosebire de tine tu crezi ca visand ajungi undeva? iti spun eu mai mult ca sigur ca cu visele mori de foame mai bine punete invata si fa liceu aici sau in alta tara dar nu oxford eu nu cred ca tu realizezi ce spui
a si app daca cu mine inca mai desenam in pesteri tu cu visele ce faceai in pestera beai cafeaua

of offf doamne ce oamnei pe aici rolling on the floor))))

| BeWiSeOaReAmScRiScOrEcT a răspuns:

Nu e adevarat ca trenuie sa ai numai 10 pe linie, dovada : unchiul meu a studiaza la oxford si nu a a avut numai 10 pe linie, ba mai mult a inceput sa invete engleza din facultate. trebuie sa dai un examen deci clar trebuie sa stii engleza perfect, iar o recomandare de la profesori te-ar ajuta mult.

| BeWiSeOaReAmScRiScOrEcT a răspuns:

Deci yiu conteaza mult prfiulul iar bineinteles o diploma de la olimpiada te-ar ajuta doar daca nu vrei sa dai la medicina ca in cazul meu care este o exceptie. oricum trebuie sa munceti hard

| forzasteaua a răspuns:

Si eu imi doresc acelasi lucru ca tine.si,daca vei persevera vei ajunge acolo, te asigur.eu sunt clasa a 8-a, si imi plac matematica si informatica.Am medie mare, Peste 9.70, si voi putea intra la unul dintre cele mai bune licee din tara, si daca o sa muncesc asa cum am muncit pana acum, voi putea intra la aceasta universitate de prestigiu.la Oxford,cand te cheama la interviu nu urmaresc sa vada ceea ce stiii. Urmaresc sa vada felul in care gandesti, felul in care vezi lucrurile, felul in care vei folosi informatiile dobandite acolo.darian...cine ti-a zis tie ca trebuie sa fi olimpic la toate? dau exemplu cazul meu:imi plac matematica si informatica, ma duc la profil mate-info.acolo,daca voi invata bine(ceea ce o voi face-chiar foarte bine) voi putea sa ajung la olimpiade la MATEMATICA si INFORMATICA, diplome ce ma vor ajuta la DEPARTAMENT of COMPUTER SCIENCE la Oxford University.de bani. daca nu ii ai, nu e o problema.in alte tari(cum ar fi Marea Britanie, America, etc) ofera imprumuturi de studii pentru elevi.in ce constau aceste imprumuturi? pai, faci actele si ei iti dau suma de care ai nevoie pentru studii.acei bani o sa ii dai inapoi dupa ce vei termina facultatea, cand vei avea un loc de munca asigurat de ei, si vei castiga ~ 13.000 lire pe an(de Oxford vorbesc) si poate in acel timp de studiu iti gasesti si un job si mai platesti si tu din taxe.trebuie sa te gandesti serios daca vrei sa pleci pentru ca s-ar putea sa nu te mai intorci.te-ai putea stabili acolo chiar daca nu planuiesi asta.Darian.sti ce ai facut tu acum? tentativa de a spulbera un vis al unui copil nevinovat.e dreptul ei sa viseze, e dreptul ei de a-si indeplini visul.Nu iti trebuie 10 pe linie.nimeni nu se va uita la Oxford la toate notele tale...se vor uita la medii.nu trebuie nici ele toate de 10. pot fi ele de 8, 8.50, 9.dar cele de 10 sa predomine.eu am avut anul trecut 2 medii de 8, 50, 2 de 9, 50 si restul de 10.Bafta si sa ne intalnim la o cafea in campus!

| forzasteaua a răspuns:

Scuzati ca postez la un an de la ultimul post...acum am vazut ce s-a mai postat.@eveANDso.tu te auzi ce spui? daca toata lumea ar fi fost la fel de incuiata la minte ca tine, pai eram inca in pestera si desenam pe pereti.inainte sa comentezi aiurea...intereseaza-te despre ce vorbesti.chiar se acorda imprumuturi de studiu nu ca in Romanica noastra.Yiu.iti urez mult succes si urmeaza-ti visele, oricare ar fi ele, nu pleca urechea la ce zice unu si altu' ca nu au mereu dreptate.Mult succes!

| forzasteaua a răspuns:

Mereu cand intru pe TPU in fac ziua mai buna...sau searalaughing de unde stii tu ca eu nu am 10 pe linie? sau cea care a pus intreabarea? oamenii ca tine.scuza-ma ca iti spun.strica tara asta si acest forum.o seara buna iti urez.

| Myssteriusthanlife a răspuns (pentru forzasteaua):

Sincer tu pe mine ma plictisesti sti ce daca tu ai10 pe line bravo daca si ea are 10 pe linie brevo de asemenea chiar nu mai ma chinui sa iti explic tie ce inseamna realitatea daca tu ai chef sa visezi la oxford bravo drum bun si cale batuta ei de asemenea du-te acolo invata viseaza si fa ce vrei tu mie chiar nu imi mai pasa

| forzasteaua a răspuns (pentru Myssteriusthanlife):

Auzi.care-i problema ta?laughingfata ti-o cerut o parere...nu sa ii distrugi orice speranta...ma faci sa radlaughing)

| Myssteriusthanlife a răspuns (pentru forzasteaua):

Nu mai rade atata ca te ingrasibatting eyelashes fata mi-a cerut o parere iar eu i-am raspuns tu ai inceput sa te iei de mine fara motiv si eu sincera sa fiu nu am absolut nimic cu tinewinking

| forzasteaua a răspuns:

Pai... daca tu nu ai nimic cu mine si eu nu am nimic cu mine...=>nu avem nimc unu cu altul, nu?laughing nu ai vrea sa ne intalnim la o cafea/suc/pizza/etc?:devil))

| Myssteriusthanlife a răspuns (pentru forzasteaua):

Mai citeste odata ce ai scris rolling on the floor))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fii olimpica. daca nu, sa ai multi bani sa platesti taxele

| dinamicprp a răspuns:

Parerea mea e ca nu prea ai sanse sa ajungi la Oxford daca nu rupi cartea cu totul,ca sa zic asa, unii care au raspuns la intrebarea asta chiar nu vor sa inteleaga, la un moment dat spunea unu ca, citez:" nu conteaza asa tare sa fie toate mediile de 10, eu zic ca accepta si 7.50-8 acololo", lol
Frate voi inca nu constientizati, ca vorbim de o facultate de prestigiu in lume!:O:O:O
Credeti ca acolo se intra cu mediile voastre de 8-9? NU!
Nu trebuie sa fiti buni! Trebuie sa fiti experti in ceea ce faceti! E nevoie de cunostinte foarte evoluate in domeniul in care va propuneti sa evoluati + limba engleza stiuta de la a la z, la perfectie!
Daca era dupa mintea voastra, ca acolo se intra si cu medii de 8, 9 si ca nu conteaza mediile, si-din ce am observat ca tindeti voi sa faceti-nici diplomele de olimpiade chiar asa de tare...
Pai atunci inseamna ca toata Romania dadea la Oxford! Bunicul meu era la Oxfrod alaturi de bunica laughing
tata si cu mama erau la Cambridge, pentru ca...na,sa intamplat si au avut o medie de 7 si va dati seama ca nu i-au primit, ei accepta sa ai media macar 8... laughing)
Serios frate nu mai visati asa, revenitiva, daca vreti intr-adevar la Oxford trebuie sa rupeti cartea!
Aceasta, repet a fost parerea mea, si nu vreo initiativa de a mea de a va frange visele intr-un mod brutal...sa numi sariti la beregata dupa aia...

| cineva95 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa ai ambitie si sa nu asculti ce zic altii ca nu-i neaparat sa ai 10 pe linie se poate si cu medi mai mici, bineinteles ca nu 5
dar cam pana la media 7.50 8 cred ca ar mai merge si nu stiu dar trebuie sa inveti si sa ai curaj sa incerci sa nu te lasi daca tu asta vrei sigur o sa fie cineva care sa te ajute si o sa te sustina daca este vorba de banii.
si nu asculta ce zice "thelastsong1234567" ca el zice ca oxfordul este in SUA nu sa interesat sa vada unde este aceasta universitate doar ii umbla gura.
""thelastsong1234567""scuze daca team jignit