| Clannad a întrebat:

Dece se spune ca noi fetele suntem slabe de inger?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Pentru ca de obicei fetele au imaginea de sensibilitate, de iubire, de fragilitate. Plus ca fetele plang foarte des si multe fete sunt timide. Fetele mai degraba incearca sa arate ce simt pe cand baietii sunt mai stapani pe situatie de cele mai multe ori si spun direct ce gandesc si ce vor.

8 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Pentru ca dupa vechi clisee femeia este cea frumoasa si barbatul cel puternic. Barbatii au fost in trecut cei razboinici, competitivi, femeile cele blande, care aveau grija la detalii. El vana, ea gatea. El mergea la razboi, ea avea grija de copii. Adevarul e ca in prezent femeile sunt mai pragmatice, mai bine infipte in realitate si mai curajoase. Poate fi chiar frustrant pentru un barbat sa vada anumite lucruri. Dar pana la urma femeia este cea care naste. Eu as da din colt in colt daca ar trebui sa ma operez de apendicita. E insa usor pentru un barbat nesigur pe el, mai puternic si mai agresiv sa afirme asemenea lucruri, si e la indemana pentru femei/fete sa se poarte ca atare ele fiind convinse din instinct si educatie ca au nevoie sa fie protejate.

| bluesky a răspuns:

Pentru ca majoritatea fetelor plang cand se despart de iubit sau cand au probleme, in schimb baietii nu plang(sunt si exceptii) Fetele sunt mai sensibile!

| rey a răspuns:

Pentru ca sunteti femele, genetic nu sunteti puternice, doar nu vreau sa folosesc, cuvinte dure, dar asa sunteti voihappy.
Nu aveti orgoliul masculin ceea ce e si bine caci nu sunteti absurde cateodata si rau ca va schimbati rapid parerea.
Deci voi sunteti programate genetic sa faceti selectia naturala cu masculul Alfa din societate, cel care arata bine, e inteligent.
Vreti sa purtati gena celui dominant.

| Mamamare a răspuns:

Pentru ca unele fete nu sunt asa de curajoase, tupeiste precum sunt unii baietii, si unele fete plang din orice. Dar mai exista fete care sunt mai tupeiste si ele nu plang din orice.Eu nu fac parte din acele fete.laughingSi este mai bine ca sa nu fi ¨slab de inger¨ pentru ca nu rezolvi nimica mai nou.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
by °QzZzBbBy°

| AndreeaDeea56 a răspuns:

Asta si eu as vrea sa stiu.laughing

| botafogo a răspuns:

Pentru ca asa suntem.Suntem mai emotinale si mai sensibile. Daca un baiat ne jigneste plangem.Asta este >Poate tu nu esti asa.suntem slabe pentru simplul motiv ca daca se intampla cevba e sfarsitul lumii.This is the life!

| Ianna33 a răspuns:

E un stereotip. Nu toate fetele sunt slabe de inger, dar tu ai spus-o la general.

| aly_4607 a răspuns:

Pentru ca fetele sunt mai sensibile