| Yheeu a întrebat:

Deci. Acum vreo 3 luni. Intr.o seara am observat pe chilot niște picături maro. Am crezut ca mi.a venit ciclul dar nu a fost asa. Si nici pana acum nu mi.a venit. P. S am 13 ani si am si scurgeri vaginale. Acum întrebarea. Ce au fost acele pete. Si ar trebui sa merg la doctor? Aa da si sa nu veniți cu d.alea "vb cu mama ta. Pt ca e plecata în străinătate de un an. Eu stau cu bunicii. Si na. Mi.e rușine sa vb cu ea.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei inceperea procesului menstrual este pregatit de organismul femeii cu multa vreme inainte de a se produce prima menstruatie prin scurgeri vaginale care pot fi mai mult sau mai putin abundente deci prezenta scurgerilor este cat se poate de normala. Urmatoarele explicatii s-ar putea sa-ti fie de ajutor : Probabil ca acele cateva picaturi maronii au reprezentat aparitia primei menstruatii din viata ta, denumita menarha si trecerea din randul fetitelor in cea a dolescentelor. Menstruatia este un proces care incepe la pubertate, in jurul varstei de 10-12 ani si se produce ciclic/periodic si se va repeta de-a lungul vietii femeii pana la aparitia menopauzei (circa 48-55 ani). Aproximativ in fiecare luna aparatul reproducator al femeii se pregateste sa dea nastere unei noi vieti. Pentru aceasta uterul se pregateste sa poata gazdui o posibila sarcina prin dezvoltarea unei mucoase uterine din tesuturi, mucoase si vase de sange. Aceasta "constructie" cu aspect de mucoasa se numeste endometru si "tapiseaza" peretii interni ai uterului. Daca ovulul nu este fecundat de catre un spermatozoid, deci nu ia nastere o sarcina, mucoasa uterina adica ENDOMETRUL se destrama si este eliminat din corp, din uter prin vagin sub forma unui amestec de sange, mucus, resturi de vase de sange si tesut intr-o perioada de circa 3-7 zile. Acest proces se numeste MENSTRUATIE. Ciclul incepe din nou/se repeta cu un nou ou/ovul care incepe sa se maturizeze intr-unul din ovare si urmeaza acelasi proces descris mai inainte. Acest ciclu se numeste ciclu menstrual si este in general de 21-35 de zile. In general menstruatia apare in momentul in care fata ajunge la pubertate si incep sa i se dezvolte sanii si apare pilozitatea de la subrat si de la "pasarica". Acest lucru se produce de obicei in jurul varstei de 11-12 ani insa se poate produce mai devreme cu 1-2 ani sau mai tarziu pana in jurul varstei de 16 ani. In cazul in care fata intretine relatii sexuale inainte de a avea prima menstruatie, acest lucru nu va influenta aparitia menstruatiei la o data ulterioara.Acele scurgeri zilnice aparute in ultimele zile si care ti-au patat chiloteii sunt un semnal ca organele tale genitale au inceput procesul de maturizare si au prevestit aparitia primei menstruatii. Pentru prima data s-ar putea ca totul sa se reduca la aceste cateva picaturi de sange de culoare mai maronie si tesuturi mucilaginoase insa ar putea fi si mai consistente, dar aproape sigur in acest mod se prezinta inceperea primei menstruatiei care se numeste menarha.Din acest motiv din acest moment este indicat ca pe viitor sa ai pregatite si mereu la indemana tot timpul 2-3 absorbante, si acasa si in geanta de scoala deoarece menstruatia se poate porni in orice moment al zilei deci si cand esti la scoala. Deoarece nu poti discuta aceasta problema cu mama ta incearca totusi sa discuti cu bunica deoarece nu ai nici un motiv sa-ti fie rusine ca ti se produce un proces absolut normal in viata fiecarei femeii. Eaeste cea care iti poate da cele mai bune informatii cu privire la modul de intretinere a igienei si tipul de absorbante de folosit. Multa sanatate!

| Ruššelle a răspuns:

Dacă scurgerile continuă, ar trebui să mergi la un ginecolog.

| tia1crystal a răspuns:

E normal. E modul corpului tau sa curete vaginul. Daca vrei sa iti protejezi chilotii, poti incerca absorbante zilnice (nu sunt pentru ciclu, ci pentru uzul zilnic, special facute pentru acel fluid)