| Shamanneabun a întrebat:

Deci am luat un mare 4 la biologie. Chestia e ca e primul meu patru, ambii parinti ai mei nu s-au descurcat asa de bine cu scoala dar ambii au facut liceul chiar daca nu au asteptari asa mari de la mine nu pot sa inteleg biologia.
Mai ales din ce facem acest an la biologie materia mi se pare pur si simplu greu de memorat oricat de mult citesc sau invat, nu pot memora mai mult de cateva propozitii, chiar si ce stiu bine uneori nu pot sa il pun in contextul potrivit asa ca totul mi se pare super complicat.
Pe langa nota de 4 mai am si un 6.Stie cineva cum as putea sa imi maresc media sau cum sa le spun parintilor?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Fiecare avem puncte forte și puncte slabe, la tine punctul tău slab e biologia.
E important să știi că nu vei fi niciodată în viață bun la toate lucruriile. Nu vreau să zic că 4 sau 6 e limita, ci doar că te strădui prea mult din ce-mi pare.
Și e okay că vrei note mari, dar dacă te concetrezi pe informați nu pe note e mai ok. Încearcă să mă înveți nu să memorezi mecanic informația, te va ajuta mult.
Dacă materia îți displace e cu atât mai greu să o pricepi.

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Eu am terminat de 4 ani liceul.
Nu m-a întrebat nimeni niciodată ce medii am avut in anii de școala. Asta așa ca idee...

| RoCkKiD a răspuns:

Dupa logica ta tu nu ar trebui sa le depasesti nivelul de educatie. Dupa ce termini liceul la munca.

Daca vrei s aiti maresti medie, vorbeste cu profesorul de biologie. O sa iti indice ce trebuie sa faci ca sa iti maresti nota.

| Shamanneabun explică (pentru RoCkKiD):

As prefera sa termin o facultate avand in vedere ca am mediile generale din clasele 1-6 peste 9, 50 chestia e ca nu stiu cat o sa imi iasa media anul acesta as prefera sa fie pana si cu putin peste 9, 50 sa pot intra la un liceu bun ca sa intru la o facultate buna si sa am un viitor asigurat

| RoCkKiD a răspuns (pentru Shamanneabun):

Nu vreau sa iti stric imaginea despre viitor dar cu foarte putine exceptii media mare la Liceu/Facultate iti asigura viitorul, aia de fapt este partea cea mia usoara.

| Violleta2022 a răspuns:

Parintilor trebuie sa le spui sincer si rapid, ca ai luat un 4 si ca promiti sa pui mana serios pe carte, sa repari nota.
Cat priveste invatatul....atata vreme cat citesti fara sa-ti pese ce citesti, nu intelegi nimic logic si ca atare, nu retii nimic,
Cand vei intelege ca esti pe picior de corijenta, poate te vei destepta si vei acorda seriozitate invatatului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biologie e de tocilari. Nici mie nu imi place sa invat pe de rost.
Eu sunt la cel mai bun liceu din constanta la profil de stiinte ale naturii si am un 6 la biologie(cea mai mica nota din clasa). Dar ma bucur ca sunt pe departe cel mai bun la fizica si chimie(materii pe care le consider importante----adica interesante).

| Thecurious a răspuns:

Incearca sa iti faci o metoda de invatare.
Poti desparti cuvintele, ca mai apoi sa intelegi sentul fiecarei parti. Incearca sa folosesti si imagini colorate. Cauta solutii in acest sens. Nu renunta niciodata.