| OMGZombiesEverywhere a întrebat:

Am 13 ani si anul acest merg in clasa a 8-a. Sunt o persoana inteligenta, am castigat numeroase premii pentru creeatiile mele literare ( imi place foarte mult sa scriu si sa citesc,iar profesorii spun ca am usurinta in vorbire si stiu sa ma exprim cursiv si la obiect),iar la limba engleza,spre exemplu,sunt cea mai buna din judet la categoria mea de varsta. De cand am inceput sa urmaresc seriale cu medici si spitale mi s-a fixat sa devin doctor. Totusi,la liceu mi-ar fi foarte greu la profilul de stiinte ale naturii, deoarece sunt un dezastru ambulant la fizica, am media 8! Chimia o inteleg cat-de-cat,dar nu am siguranta ca m-as putea descurca cu ea. Biologia mi se pare interesanta,dar pur si simplu nu pot memora cantitati atat de mari de anatomie,pur si simplu mi-e lene sa invat! Lucrul asta cu lenea la invatat nu mi se intampla la materii cum ar fi istoria sau geografia,chiar imi face placere sa invat pentru acestea. Pot sa pariez ca nu as reusi sa termin Medicina,deoarece,dupa cum v-am spus, sunt o persoana careia mai mult ii place sa mediteze asupra lucrurilor si sa le analizeze,decat sa memoreze foarte mult. M-am gandit ca as putea deveni avocat sau profesor,la profilul de Filologie intensiv engleza. M-ar ajuta foarte mult ca ambii mei parinti sunt avocati si bunica profesoara, insa imi e frica ca mai tarziu sa nu regret ca nu am ales Medicina! Care e parerea voastra?

11 răspunsuri:
| Zabbyel a răspuns:

Bine că imi esti entuziasmatică laughing
vezi prin politica poate imi intri rolling on the floorrolling on the floorvorbelesti preum andreea udrea rolling on the floor

| Adrianetc a răspuns:

Daca esti buna in creeati literare asta nu inseamna ca esti inteligenta. ai imaginatie si exprimare buna.un alt motiv ca nu esti inteligenta e ca ai specificat ca nu poti memora mari cantitati de biologie ..Alegeti ce-ti place insa cu cap.

| Scarlettt a răspuns:

Mai bine du-te la filo sau stiinte sociale. Fa-te pshiholog, translator, relatii internationale, avocat nu te sfatuiesc pentru ca in ro sunt multi si nu se cauta.Pe parcurs poti sa scrii o carte sau poezi. Nu-ti lasa talentul sa moara, se vede ca esti buna la literatura. Nu te du la medicina pentru ca ai vazut prin filme nu stiu ce. In filme vezi altceva, dar in realitate e mai greu.

Mai bine du-te la profil uman. Bafta!

P.S :Si mie imi place literatura si urasc mate.

| RobyK2 a răspuns:

Tu esti umanista, iar eu si multe alte persoane inclusiv profesorii considera umanistii niste oameni limitati. Degeaba inveti tu la romana, engleza, franceza, istorie, geografie si civica [ sunt sigur ca astea sunt materiile tale forte ] daca nu inveti la matematica, chimie, biologie si fizica [ astea sunt punctele tale slabe ]. De ce? Pentru ca profilul uman este de toceala, oricine poate face asta, pe cand cel real este de logica, si daca ai o logica este mult mai usor decat umanul, pentru ca inveti totul instant. Din pacate, sau din fericire, nu toti au o logica foarte buna, de aceea exista si profesori de materii umaniste. Daca vrei, fa un experiment: dai unei profesoare de limba romana un test de matematica, si uneia de matematica un test de romana, o sa fii surprinsa cand ai sa vezi ca profesoara de romana nu a rezolvat nici macar jumatate din exercitii in timp ce profesoara de matematica a rezolvat peste trei sferturi din test [ astea vor fii rezultatele, te asigur ]. Si acum, ca sa revin la problema ta: Sfatul meu este sa mergi pe profil real, adica mate info sau stiintele naturii, iti recomand mai mult mate info pentru ca acolo iti antrenezi enorm logica. Daca mergi pe uman, adica filologie sau stiinte sociala, vei deveni o leguma ce invata ca robotelul. Oricum, decizia este a ta.

P.S.: Nu trebuie neaparat sa faci stiintele naturii ca sa fii dai la medicina, dar vei avea un avantaj destul de mare in fata celor ce au facut filologie si stiinte sociale, si tot un avantaj, mai mic, ce-i drept, in fata celor ce au terminat mate-info.

| Scarlettt a răspuns (pentru RobyK2):

Profilul uman nu e in tocamai toceala. E logica si gandire si o imaginatie bogata. De exemplu nu toti putem sa vorbim cu un vocabular bogat sau sa scriem frumos sau sa compunem carti si poezii. Umanul e si el logia pentru ca deaici numele la o materie filosofie sau logica. Sunt materii invatate la uman. Si filosofii astia nu au fost oameni prosti, au gandit bine si bun. Pe cand matematica e un rahat, cui ii trebuie ecuatii de gradu 3 sau alte chestii cand e de ajjuns o teorema si inmultirea.

Las-o pe fata sa mearga unde vrea si are talent.

| RobyK2 a răspuns (pentru Scarlettt):

Uite vezi? Tocmai asta e gandirea unui umanist limitat laughing Tu niciodata nu o sa reusesti sa mergi pe partea realista, pentru ca nu te ajuta materia cenusie. La uman ai doua solutii: a) imaginatia, si de aici totul este usor. b) logica. Iti dau exemplu la testarea nationala, la compunerile de opinie, a mea si a unei colege, ea scrie poezii din clasele mici, are cateva publicate si in reviste importante din Romania, are talent mare la compuneri, iar eu..eu sunt un realist convins. A ei este plina de intriga, te face sa o citesti cu drag, iar a mea este scurta si la obiect. Partea proasta este ca la cele 9 exercitii ea a facut perfect, eu am gresit unul, iar eu am luat 8.90 si ea 8.50. De ce? Pentru ca nimeni nu iti da puncte pentru ca esti inventiv si creativ, iti da daca scrii corect definitia si o exemplifici, indiferent cu ce cuvinte.

Sincer, imi pare rau pentru tine, esti o cauza pierduta.

| Scarlettt a răspuns (pentru RobyK2):

Asta este gândirea ta de realist uzat dragă.
Nu ştiu despre ce zici tu cu colega ta, dar n-are nici o legătură despre ce vorbim aici. Bravo ei că scrie poveşti frumoase, păi chiar tu singur te-ai dat de gol şi ai spus că e mai mult umanisă decât tine. Tocmai alea frumoase şi bogate şi pline de descrieri se punctează. Nu alea scurte şi la obict că nu suntem la matematică.La evaluarea naţională acordă 22 puncte din oficiu sau 21. Păi alea 12 le acordă pentru conţinut şi pentru o exprimare adecvată. Adică trebuie să ştii să te exprimi nu să faci gen o compunere "Am fost cu Ion la pădure. Acolo erau animale ".Să ştii că am întâlnit cazuri de astea la mine în clasă, si am intreat a 9a.

Aşa că sper ca mintea ta matematică să înţeleagă că ai nevoie de un scris frumos şi un vocabular adecvat la bacalureat la română. Apropo de bac, limba română este obligatorie la toate profilele la bac, iar mate doar la cele tehnologice şi realiste. De limba română ai mai multă nevoi în viaţă, după cum o dovedeşte şi bacul, pentru că multe persoane devin analfabete.
Un punct în plus pentru uman.

| Scarlettt a răspuns (pentru RobyK2):

Materia cenuşie nu are nicio legătură cu creierul şi IQ.Eu din clasele mici eram considerată isteaţă şi inutitivă. Sunt foarte inteligentă cu toate că nu-s bună la mate. Oi fi eu bună dar mă încurc şi nu prea mă ajută calculele pe mine. Dacă spui tu că toţi copii prosşti şi deştepţi pot lua note mari la uman, atunci de ce pică toţi bacul la română cu 2 şi 3? Frate la română e 50% toceală şi 50 gândire logică, de exemplu sinonimele, sau antonimele sunt mii în dex, dar cine stă să le înveţe. Când ai de spus un sinonim te gândeşti logic din viaţa reală. Încă un punct în plus pentru mine să-ţi arăt că umanul e mult mai sus decât realul. Adică pentru ce e nevoie să ştii să faci sisteme prin zeci de metode dacă cu materia asta nu te mai întâlneşti în viaţă. Nu spun că mate nu e folositoare doar 30% din materie o imi întâlneşti în viaţa reală, restul ţi-o dă să o înveţi ca prostul toată viaţa pentru ce dacă nu te ajută.

| Scarlettt a răspuns (pentru RobyK2):

Scuze pentru greşeli m-am grăbit.

| Scarlettt a răspuns (pentru RobyK2):

Te contrazic chiar în nota de la E.N spune că-ţi acordă puncte în plus pentru un vocqabular adecvat. Dacă prietena ta a luat notă mai mică ca tine nu e din cauza compunerii, poate a greşit un exerciţiu la gramatică, sau vreo virgulă.Să ştii că pentru o virgulă scade 20 de sutimi.

Aşa că mai bine ai tace şi ai recunoaşte că umanul e mai sus decât realul.

| Radu78 a răspuns:

Buna,
Nu trebuie neaparat sa faci stiintele naturii la liceu ca sa devii medic dar eu iti propun daca esti lenesa sa nu dai la, edicina deoarece este foarte grea.
Sincer si eu am avut o perioada cand ma uitam la grey anatomy si voiam sa ma fac medic.