| UmbraDeVulpe a întrebat:

Deci am nevoie de ajutor. Stau cu bunicul meu dar el nu ma lasa sa imi folosesc banii asa cum vreau si nu ma lasa sa cheltui oricand si nu stiu ce sa fac... Si poti sa ii spui orice ca el tot asa e adica nu se schimba, dar vreau totusi sa fac cumva ca sa ma lase odata si sa inceteze si sa pot si eu sa imi folosesc banii mereu cand am chef si sa pot sa cheltui pe ce vreau. Daca cheltuiam din banii lui mai intelegeam sa nu ma lase sa cumpar orice si oricand dar cheltui din banii mei si nu e normal atunci sa imi spuna el cum sa ii cheltui si cand sa ii cheltui si etc deci, va rog ajutati-ma sa il fac sa ma lase odata ca eu chiar nu mai stiu ce sa fac si sa inteleaga odata ca nu face bine si ca nu e normal sa ii spui cuiva cum si cand sa isi cheltuie proprii bani pentru ca atunci fix degeaba ai bani daca nu poti sa cheltui mereu cand ai chef si pe ce vrei. Si chiar daca sunt banii tai cat timp nu ai libertatea de a-i cheltui cum si cand vrei nu poti spune ca sunt ai tai ca toti vor rade de tine si nu te vor respecta. Adica cei care nu iti sunt prea apropriati, ca daca spui la cineva foarte apropiat ca nu esti lasat sa iti cheltuii banii cand si cum vrei tu nu are treaba si te respecta si daca spui asa ceva.

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil stie ca arunci banii pe toate prostiile. Bine face.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca imi amintesc bine, tu ai 20 si ceva de ani, deci nu mai esti copil, poti face ce vrei cu banii tai. Ma rog, sper ca nu ii cheltui pe vicii, pentru ca atunci inteleg pozitia bunicului tau. laughing Probabil el incearca sa iti dea un sfat despre cum sa fii chibzuit cu ei? Sau poate doar vrea sa fie ascultat.Nu ai observat ca aproape nimeni nu mai baga batranii in seama de la un anumit punct in viata? Si este un lucru care le afecteaza negativ atat starea de sanatate cat si cea psihica.

Cand simti ca intentiile sale devin negative astfel ca doar te bate la cap, il poti ruga pur si simplu sa aiba incredere in tine, deoarece esti adult si vei incerca sa iti administrezi banii in mod responsabil.Iar daca nu, tot patitul invata.Majoritatea adultilor habar nu au sa isi administreze finanatele si nici nu invata pana la sfarsitul vietii.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Daca o iei pe aratura e normal sa se impuna cei apropiati tie.Sa iti cumperi niste haine sau un telefon e ok, insa sa te apuci de droguri si alte cele in niciun caz.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Eu cred ca e normal sa vrei sa cumperi o bere. Explica-i bunicului tau cum sta treaba cu toate preturile la momentul curent. Poate chiar nu ar strica sa mergi cu el la cumparaturi, sa vada ca totul e mult mai scump decat ce stia el.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Berea ieftina la pet de plastic nu e deloc buna.Cumpara de care vrei.Si mie imi place ciocolata mai scumpa, cu procent mare de cacao, nu aia la 3-4 lei.laughing

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Mai, nu pot spune ca ai avut dreptate sau nu. Daca traiesti doar tu cu bunicul in acea casa, e normal sa contribui si tu la cheltuieli, deoarece in mod sigur pensia lui nu e suficienta.Iar curentul nu cred ca e asa de scump (sau nu ar trebui sa fie, daca aveti electrocasnice si electronice actuale, nu de 30 de ani care consuma enorm).

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Trebuie sa iti stabilesti un buget pentru fiecare necesitate si sa il respecti: cheltuieli fixe (facturi, medicamente etc), cheltuieli flexibile (alimentatie, obiecte de uz necesar, divertisment), plus cheltuieliel anuale (impozit etc).

Cauta despre educatia financiara, ai o groaza de materiale pe internet care ar trebui sa te ajute. https://www.youtube.com/results?search_query=cum+administrezi+bugetul

Răspuns utilizator avertizat
| CleanHeart a răspuns:

Eu zic ca desi e deranjabil sa iti dicteze cum sa iti folosesti banii poti sa inveti ceva de la el si sa ai ambitia sa pui deoparte ca nu zice rau desi e logic ca tu trebuie sa fii stapanul pe ei
Multi ii strica degeaba si se aleg cu un rahat asa ca daca ajungi la un acord si zici "bunicule astia ii pun la ciorap si restul is ai mei" ajungi si la intelegere si iti faci si tie bine, incearca asa

| Smmo a răspuns:

Bunicul tau are venituri? Unchiul? Cine mai sta in casa respectiva? A cui e casa? Cine plateste cheltuielile despre care vorbesti?

| newaccountbye a răspuns:

Înțeleg că ești frustrată și simți că nu ai control asupra banilor tăi și a deciziilor pe care le iei. Este important să ai o discuție deschisă și sinceră cu bunicul tău și să îi explici cum te simți și de ce e important pentru tine să ai libertatea de a-ți cheltui banii cum dorești. În același timp, încearcă să îi arăți respect și să îi explici că îți dorești să fii responsabilă cu banii tăi și să îi folosești în mod adecvat. Poate veți putea ajunge la un compromis care să vă mulțumească pe amândoi.