| alabala a întrebat:

Deci, am o intrebare poate putin cam stupida laughing Prietena mea, aproape ca a intretinut relatii sexuale cu un baiat.Si cand zic " aproape " ma refer la faptul ca, fiind virgina, baiatul nu a introdus in totalitate penisul, himenul doar fisurandu-se ( afland asta in urma unui consult ginecologic ). Problema este ca, desi himenul nu s-a rupt complet, este posibil ca sperma sa fi ajuns in interior daca ei nu s-au protejat? ea spune ca nu isi aminteste daca el a ejaculat in ea...este foarte stresata deoarece ciclul i-a intarziat 5 zile, ceea ce nu se mai intampla la ea de 1 an jumate, tot timpul venindu-i regulat ( are 16 ani ) Deci, credeti ca sunt sanse sa fi ramas insarcinata? Merita sa incerce cu un test de sarcina ( deja au trecut 3 saptamani de atunci )?

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Da, este posibil sa fi ramas insarcinata! Se poate ramane insarcinata si virgina, daca se procedeaza ca in cazul de fata.Himenul nu este ca o foaie de hartie, fara nici o perforatie. El are din nascare diferite orificii, prin care se scurge si menstra afara. Colul uterin nu este inchis ermetic cu himenul.Asa ca daca cineva ejaculeaza cu presiune, cum se face de altfel, este posibil ca spermatozoizii, care sunt iuti, sa treaca prin "sita" care este himenul! Asa ca...atentie! S-au vazut cazuri de virgine gravide, nu numai Fecioara Maria!

| Georgiana2905 a răspuns:

Un test de sarcina ar fi mai mult decat perfect. Din pacate este f probabil sa fi ramas insarcinata tinand cont de faptul ca de un an jumatate i-a venit regulat. Si nu numai ca merite sa incerce un test de sarcina si sa incerce absolut tot pentru siguranta ei si mai ales pentru linistea ei. Ma intreb : ce vei face daca banuiala ta s-ar adeveri? Mai ¨alabala ¨ chiar te apreciez pentru faptul ca iti faci griji pentru prietena ta care, a calcat stramb. bravo tie. Astfel poate ii vei putea da o lectie de viata.

| simooo a răspuns:

Sincer eu cred ca da. Deja au trecut trei saptamani? :O:O pai i-a venit ciclu? dca nu 100% este insarcinata straight face

| ^__^S.y.m.o.^__^ a răspuns:

Cu chestii de genul asta nu e de glumit.Si daca spui ca ciclul ei era regulat de un an jumate, o sfatuiesc sa faca testul de sarcina.

| alabala explică:

Au trecut 3 saptamani de la contactul sexual...ciclul trebuia sa ii vina in urma cu 5 zile sad

| Xtina_8376 a răspuns:

Eu nu am de unde sa stiu acum daca prietena ta e insarcinata atata timp cat ea nu mai tine minte daca el a ejaculat sau nu... dar dereglarea ciclului poate aparea si din cauza stresului si odata cu inceperea vietii sexuale... dar eu zic totusi sa isi faca un test de sarcina ca sa fie sigura ca nu strica happy