| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU. M-am certat cu bunica mea pentru că uneori mă ia valul când sunt supărată și îi mai zic chestii urate. De obicei tot mă bate la cap să mă pregătesc pentru școală cu 2 ore înainte să plecăm și uneori îi spun "marș" sau chestii de-astea. Azi i-am spus "taci din gura aia împuțită", eram incredibil de supărată. Știu că am zis o mare prostie și îmi este rușine. I-am cerut scuze, m-a iertat. Chestia și problema adevărată este că i-am spus mamei și ea s-a supărat și mai tare. I-am zis, la fel, la supărare, că de la ea învăț cuvintele astea (ceea ce este adevărat, la nervi mă face in toate felurile) și mi-a zis că nu o sa mai vorbească cu mine și asta doar prin mesaje, poate. Eu nu vreau sa mai fie supărată pe mine, dar îi promit întotdeauna că nu mai fac și nu mă țin de promisiune. Va rog spuneti-mi ce pot face, sa vorbească iar cu mine. (Încă nu a venit de la munca, dar sunt sigură că nu va vorbi cu mine). Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| RaduAna01 a răspuns:

Salut

Nu e placut sa fii cicalit de cineva, dar trebuie sa intelegi ca o face din dragoste fata de tine, iar oamenii in varsta cu greu se schimba. Deci trebuie sa o accepti asa cum este si sa te gandesti ca, desi este enervant, sigur pe lumea aceasta exista multi oameni care nu sunt intrebati nimic cu zilele, nu au pe nimeni care sa aiba grija de ei.
Si eu uneori sunt ciclaita de sora mea mai mare, dar incerc sa ma gandesc ca o face din dragoste, desi are un mod sufocant de grija. Insa in viata, singurii care pot fi schimbati suntem noi insine, restul trebuie sa vrea ei sa se schimbe din propria initiativa, nu sa ii schimbam noi. Si cu gandurile astea care incerc sa le am in cap, rabd mai usor cand sunt cicalita.
Poti sa ii spui frumos dupa ce te linisteti sa nu te mai cicaleasca, ca te oboseste mult asta. Sa stii ca te va intelege. Se va gandi. Va incerca macar, chiar daca poate nu se va schimba
Nu uita tot timpul ca trebuie sa avem respect, si buna cuviinta si nu iti perimite sa fii lipsita de respect. E mama mamei tale, gandeste-te la motive pentru care merita tot respectul tau. Si poate asta iti va creste un sentiment de respect care nu iti va da voie sa ii mai vorbesti urat. Fa o introspectie si scrie-ti pe o lista daca vrei.
Si e normal ca mama ta sa se mahneasca. Si tu te-ai mahni daca copilul tau ar vorbi asa mamei tale. Proabil nu iti place cand te raneste si pe tine la nervi. Schimbarea pe care o poti face in viata ta este sa incerci sa nu mai ranesti pe nimeni cu cuvintele la furie. Gaseste-ti metoda. Ori pleci din incapere, ori respiri adanc si incerci sa te calmezi, daca crezi in Dumnezeu roaga-te ("Doamne, ajuta-ma etc..."), fa o scurta plimbare, asculta o piesa scurta, etc.
Trebuie sa iti doresti mult sa nu mai jignesti, pentru a te obisnui de pe acum si copilul tau sa nu prelueze acest obicei. Va fi greu. Dar data viitoare cand te cicaleste, incerca sa ii spui frumos. Daca vezi ca te apuca mania, nu mai zi nimic, incerca cumva sa te linistesti(tu stii cum te linistesti). Cu timpul iti va reusi. Poate prima data nu, dar daca vei starui sigur vei reusi.
Si eu raneam oamenii inainte cu vorbe. Si acum uneori mai fac. Odata am ranit pe cineva rau. Si mi-a parut atat de rau incat am incetat sa mai ranesc la nervi. Ca mai mult iti faci tie rau si persoanei respective. Si uneori ranile nu se vindeca. Unii oameni sunt foarte sensibili. Si oricum vor fi raniti. Dar macar noi sa nu ii ranim.
Si daca crezi in Dumnezeu, roaga-te Lui. Si daca El vede stradania noastra ne da putere sa invingem toate minusurile care le avem. Uneori ne vom lupta o viata intreaga. Nu conteaza biruinta, cat lupta pentru ea.
Sper ca nu te-a deranjat sfatul meu. Mai pe scurt, schimbarea incepe cu noi. Discuta cu bunica ta frumos sa nu te mai cicaleste. Daca continua, asta este, nu ai ce sa ii faci. Ai respect si nu iti permite sa o ranesti. Accept-o asa cum este. Mult succes!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îi scrii o scrisoare și să i-o dai în mână.

| ZappyTv69 a răspuns (pentru sadrian46):

Acum vorbește cu mine, dar tot e suparata

| alexandradlr a răspuns:

Nu e bine sa le vorbesti urât. Cel mai probabil îți vor binele. Orice ar fi nu le minți și spune-le ce probleme ai sau de ce te deranjează. Eu am ascuns ceva și după am primit ce am meritat. Am acceptat ca am greșit și asta e, nu e capăt de lume. Supărarea sigur va trece în timp.