| MidnightMemoriesMM a întrebat:

Deci. Am o problema. Oarecum. Nu am deloc ambitie. De fiecare data cand ma apuc de ceva, renunt dupa prima saptamana maxim. Sau dupa doua zile. Sau cand e vorba de invatat pentru ceva, abia daca rezist o ora, doua.
Eu scriu foarte mult, pe wattpad, am vreo 3-4 carti in curs de scriere. Cred ca ma pricep destul de bine la asta. A ajuns mai mult decat o pasiune. Sunt indragostita de carti. Iubesc si sa citesc. Citesc carti de 400-500 de pagini intr-o zi. Pur si simplu nu ma pot opri din citit.
Si problema e ca ma gandesc uneori si la viitorul meu. Vreau sa gasesc ceva care sa ma ambitioneze. Chiar vreau sa ma ridic mai mult, vreau sa ma apuc mai serios de invatat. Vreau sa am o cariera in viitor. Scrisul si cititul imi ocupa foarte mult timp, dar am si timp liber. Pe care il petrec uitandu-ma pe pereti sau stand pe Facebook, in loc sa invat.
Daca vreau sa ma apuc sa slabesc, renunt dupa prima saptamana. Multi imi zic ca e o prostie faptul ca vreau sa slabesc si ca faptul ca sunt grasa e doar in mintea mea. Oricum asta nu are legatura.
Vreau sa am vointa, vreau sa ma ambitionez. Dar cad de fiecare data.
Nu stiu ce ar trebui sa fac. Ma puteti ajuta, cumva?
Si inca o intrebare. Cum sa ma concentrez pe ceva anume. De exemplu pe invatat. Luni am teza la mate si nu ma pot concentra la invatat. Gandurile mele se duc in alte parti.
O sa dau funda. Mersi :*

Răspuns Câştigător
| ApeleazaLaRaspunsulMeu a răspuns:

Buna! Nu este vina ta ca nu esti ambitioasa. Multe persoane au acest defect, insa tine de caracterul fiecaruia dintre noi. Motivul pentru care nu esti ambitioasa este de fapt lipsa de concentrare. Se pare ca nu te concentrezi prea tare pe lucrurile e care le faci. Incearca sa te concentrezi mai mult in activitatile pe care le faci. Un al doilea motiv este ca nu ai destula incredere in tine. Fii increzatoare! Daca ai destula incredere in tine poti sa ajungi si in nori.
Al treilea motiv este urmatorul : Esti ca, grabita.
Incearca ca in acest weekend sa citesti mai putin si sa revezi cateva exercitii. Cum tu ai putina rabdare, uita-te doar pe ceea ce este esential.
Ma bucur ca te-am ajutat! Spor la treaba! happy

1 răspuns:
| Vanda2002 a răspuns:

Încearcă să nu-ți faci planuri pe mult timp înainte (1 luna, 1 an etc.), gindeștete pe următoarea zi și fa-ți un plan strict, dar nu prea complicate.
Sper sa-ți fi fost de folos happy