| Popescu_Simina_1966 a întrebat:

Deci am realizat ca am o problema. Am 19 ani, sunt destul de slaba, nu îmi place corpul meu, il urăsc. Am tot felul de complexe și nu am încredere deloc în mine, cand e foarte multa lume îmi tremura mainile, am emotii mari, sau cand se uita toată lumea la mine ma pierd asa..nu stiu ce se întâmplă cu mine, sau dacă e anxietate, menționez ca beau cate 2 3 energizante pe zi, poate ca și de la asta e tremuratul, deși nu cred. Cand e foarte multa lume simt ca îmi bate inima foarte tare, dacă fumez sau beau ceva îmi tremura îngrozitor mâinile și ma simt extrem de prost. Nu reușesc sa ma accept asa cum sunt, ma simt bună de nimic. cum as putea scăpa de problema asta?

5 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Dacă nu-ți place corpul tău și îl urăști, de ce nu faci nimic în această privință? Nu trebuie sa îl accepți dacă nu îți place, trebuie sa schimbi ceva la el. Energizantele sunt toxice, 2-3 pe zi in scurt timp te vor distruge. Și da, cu siguranța ai și anxietate, trebuie sa vorbești cu un psihoterapeut. Probleme nu se rezolva de la sine, trebuie sa faci și tu ceva. Începe sa mănânci bine, sănătos, lasă energizantele, încearcă sa te lași și de fumat, ca îți dăunează, du-te la sala, pune masa musculară, incepe psihoterapia și totul o sa fie bine.

| Violleta2022 a răspuns:

Unul din motivele pentru care iti tremura mainile si esti atat de slaba este bautul energizantelor, care iti distruge sanatatea!
Alcoolul si tutunul sunt alte vicii urate si distrugatoare care nu te vor ajuta niciodata sa-ti cresti increderea in tine, sau sa iei in greutate, dimpotriva, te distrug incetul cu incetul atat mental cat si fizic.
Poate este bine ca odata cu inceputul anului, sa-ti stabilesti niste prioritati in viata, fiindca viciile alese nu te duc decat la pierzanie, nicium nu la imbunatatire calitativa a vietii si nici la fericire.

Cum poti scapa?
Simplu: renuntand definitiv la: energizante, alcool si tutun.
Mancand sanatos si corect 3 mese pe zi, cu multe fructe si legume proaspete si evident carne sau peste.
Facand sport macar 15-30 min pe zi sau macar odata la 2 zile.

| VoidEternal a răspuns:

"menționez ca beau cate 2 3 energizante pe zi, poate ca și de la asta e tremuratul, deși nu cred"

Ba s-o crezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 19 ani, sunt destul de slaba, nu îmi place corpul meu, il urăsc.=mananca shaorma si mancaruri bogate in calorii, o sa te ingrasi si dupa poti merge la fitnes, o sa-ti placa corpul tau dupa.

Am tot felul de complexe și nu am încredere deloc în mine, cand e foarte multa lume îmi tremura mainile, am emotii mari, sau cand se uita toată lumea la mine ma pierd asa = Incearca sa gandesti faptul ca parerea ta e cea mai buna.Fa un mic exercitiu in capul tau, aseaza-te langa 2 oameni pe care ii poti considera inferiori calitatilor tale,gandeste ca esti un om superior(poate mai inteligent,poate mai frumoasa, poate mai sufletista). Dupa ce iti alegi acea calitate superioara, uita-te iar la ei. Apoi gandeste-te in mintea ta, ce le faci daca esti superior? Nimic, doar stai langa ei.Aia iti fac si ei tie,nimic. Daca iti fac,atunci cauti calitatea ta superioara si ii tratezi cu superioritate,ca e imposibil sa nu ai o calitate mai buna decat ei.(eu sunt mai sufletista tu nu esti,eu sunt mai inteligenta tu nu esti, eu sunt mai smechera tu nu esti, eu sunt mai frumoasa tu nu esti, eu sunt mai muncitoare am foarte multe probleme tu fata/baiatul mamei, eu am trecut prin multe tu nu..etc,1 singura calitate de superioritate gasesti din toate astea si nu mai ai complex,(acel eu fiind tu fata de acele persoane)

Cand e foarte multa lume simt ca îmi bate inima foarte tare, dacă fumez sau beau ceva îmi tremura îngrozitor mâinile și ma simt extrem de prost = Nu traiesti pentru lume,unde stai tu cu multa lume si iti tremura mainile ca exista doar cateva variante:la munca,la coada undeva, cu prietenii, la ore sau intr-un spatiu comun concert/localuri/cluburi. Daca tu te-ai ocupa fix de ce ai tu de facut si n-ai mai sta cu ochii pe lume, decat daca te baga in seama sa le acorzi atentie atunci problema ta e rezolvata. Daca fumezi stai pe telefon, uita ca e lume in jur.

Nu reușesc sa ma accept asa cum sunt, ma simt bună de nimic=La 19 ani de ce ai vrea sa fi buna? Ti-ai ales vreo meserie pe care sa o continui in viitor din liceu? La asta trebuie sa fi buna,nu sa bati cuie, speli, calci sau alte porcarii. Daca nu ti-ai ales, alegeti si o sa fi buna la asta.E o varsta mica sa spui ca inca nu faci nimic bun, 70% din oamenii de varsta ta se multumesc ca merg la munca si ies odata prin oras pe saptamana.ce sa faci altceva...

parerile mele, le iei in considerare doar daca consideri tu ca sunt bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine să fi slabă decât grasă. Nu trebuie să tii diete de vreun fel. big grin

Ca sfaturi ți le recomand pe aceleași recomandate de Jassmina mai sus.