| Teodora_Mălina_2001 a întrebat:

Deci. Am si eu un cel mai bun prieten. Si ne tot certam des, foarte des... Din toate prostiile.
Eu tin mult la el, dar el e foarte distant. A fost o perioada in care a fost mai apropiat. In perioada in care i-a placut de cineva si a vrut sa vb. despre acea persoana. Acum nici nu mai vrea sa iasa cu mine afara ca nu mai are chef si tot ma ignora. Si considerca ca relatia noastra de prietenie e toxica si exagerata.

6 răspunsuri:
| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine faptul ca va certati atat de mult arata ca aveti opinii contradictorii in privinta multor situatii.Doua persoane care gandesc total diferit nu reusesc sa se inteleaga nici de cum, deoarece mereu vor ajunge la un conflict.E posibil ca ati avut unele certuri in trecut peste care unul dintre voi inca nu a trecut, si tine inconstient o ura pe celalalt.Pentru a putea clarifica situatia data,trebuie sa discutati sincer despre aceasta problema,sa va exprimati opinia si gandurile pe care le aveti,caci daca vor ramane unele banuieli,atunci relatie se va pierde cu timpul. Poate ca in prietenia voastra lipseste increderea,iar o relatie fara ea e una distrusa,de aceea trebuie sa o recapatati.O relatie toxicate face sa stai pe loc,iar persoana data mereu te face sa te simti prost,mereu primeste ce-i oferi,dar niciodata nu ofera,nu te ajuta in situatii grele,nu stie niciodata sa iti multumeasca pentru eforturile tale si profita doar de tine,asa ca fii sigura daca intelegi exact ce e o relatie toxica. Daca continua sa se comporte asa,atunci lasa totul sa decurga de la sine,ai facut tot ce ai putut, acum e randul lui sa mai lupte pentru relatia data, iar daca nu vrea sa o continue, atunci asta e, treci peste. Oamenii mereu vin si pleaca din viata noastra.

| Crisaul a răspuns:

Uite. E simplu. A avut nevoie de cineva cand ii era greu si acum ca nu mai are nevoie, e ceva normal sa faca asa ceva. Daca considera ca relatia voastra de prietenie e toxia si exagerata, atunci fii si tu mai distanta si dupa daca o sa vadaca ca nu mai esti acolo langa el sa te rogi de multe chestii, o sa vina el pana la urma inapoi si atunci TU, TU sa il refuzi si sa-ti continui viata langa alti oameni. Pentru ca el doar si-a batut joc. Distanteaza-te! Cat mai repede! E foarte simplu sa te distantezi! Nu il mai cauta, nu-i mai viziona nici un story, nu-i mai da nici un like, nu mai intreba de el, nu il mai suna, etc. Si crede-ma! Nu e greu deloc. daca n-ai ocupatie tot timpul, o sa stai ca o nebuna si o sa plangi ca de ce e el asa sau poate o sa iti pui intrebari daca i-ai facut ceva cand tu nu i-ai facut nimic. Prieteniile sunt false draga Teodora, tine minte. Asa ca n-ai ce sa faci trebuie sa te distantezi de el, si sa ai ocupatie tot timpul si o sa vezi ca roata se va intoarce! Mereu se intoarce. Tu sa iti vezi de viata ta si alunga oamenii scarbosi, ce nu i-ai alungat pana acum, alunga-i chiar in acest moment. Trebuie sa fii si tu nepasatoare cu cei ce sunt oameni reci cu tine. Bafta!

| Teodora_Mălina_2001 explică (pentru Crisaul):

Multumesc mult! O sa incerc sa ma distantez...

| Alinutzu037 a răspuns:

Incearca sa pastrezi distanta o perioada de acea persoana. Daca iti va simti lipsa cu siguranta te va contacta din nou! Si eu am avut o prietena care se certa din toate nimicurile cu mine. Am decis sa ma distantez de ea deoarece devenise extrem de enervanta dar nu am rupt legatura cu ea adica mai vorbim din cand in cand dar mai rarut ca-i mai dragut! Daca esti genul de persoana careia nu ii plac certurile te sfatuiesc sa faci la fel. Te vei simti mult mai linistita.

| Teodora_Mălina_2001 explică:

Imi cer scuze pentru greseli.