| diana_9674 a întrebat:

Deci din punctul vostru de vedere este bine sa fii o persoana timida? din punctul meu de vedere deloc deoarece timiditatea ma opreste la multe lucruri... spre exemplu nu ma simt deloc in largul meu cand sunt intr-un grup larg de persoane ma simt blocata fara iesire nu ma pot misca si exprima asa cum ar fi in mod normal sau cum mi-as dori, sau chiar nu vorbesc deloc.De multe ori am fost pusa in situatii de genu si toti mi-au zis ca daca mie rau, daca am ceva de nu vorbesc, daca asa sunt mereu, sau de ce sunt asa de timida, de ce nu scot un cuvant, etc.Pe mine ma ranesc mult intrebarile astea pentru ca toti imi zic ca sunt timida si chiar as vrea sa indrept situatia sa numai fiu asa deloc pentru ca pierd multe in viata, nu am tupeu sa trec prin anumite lucruri sau sa incerc unele lucruri.Sau refuz unele chestii din timiditate, sau pur si simplu mi-as dori sa am mai mult curaj sa fac ceea ce vreau sa actionez ca sa-mi indeplinesc scopurile, curaj pe care nu-l am... din nefericire.Sunt sigura ca daca as avea mai mult tupeu m-ar placea mult mai mult cei din jur si as fi mai apreciata si m-as simti mult mai bine in persoana mea indiferent de situatie. Pur si simplu mi-e frica sa ma depasesc, mie teama de parerile celor din jur.Scuze daca am scris prea mult, as dori niste opinii, sfaturi, remarci, ce credeti, ce as putea face sa numai fiu asa...

Răspuns Câştigător
| Lost0in0your0memories a răspuns:

Uite, caracterul fiecaruia este ceva unic. intr-adevar, timiditatea te poate face sa pierzi multe lucruri, dar sa stii ca uneori timiditatea te fereste de anturaj nefavorabil si multe altele. eu zic sa incerci sa iti depasesti putin limitele, ai incredere in tine si iesi de sub carapacea in care singura te ascunzi, nu te ascunde nimeni. vorbeste cu oamenii( nu iti fac nimic) si razi cu ei. vei vedea ca timpul te va ajuta sa fi mai deschisa si sa ti se para ceva firesc sa povestesit si sa iesi cu prieteni. nu lasa viata sa treaca pe langa tine sub pretextul ca esti timida.

2 răspunsuri:
| Amy a răspuns:

Buna! Stiu ca este foarte greu sa te schimbi dar ar trebui sa te uiti la cat sunt unii de indrazneti si sa te fortezi pe tine ca in mijlocul unui grup sa fii comunicativa sa zambesti macar sa dai impresia ca te afli in largul tau. Cu timpul dupa multa practica o sa te obisnuiesti. Sunt unele fete care nu par char timide, ci li se spune "tacute".asa poti incerca sa fii si tu, daca chiar nu poti sa fii foarte sociabila sau vorbareata: razi la glumele prietenilor, esti atnta la ce vorbesc, ca si cum te afli in discutie, de asemenea iti mai poti da cu parerea din cand in cand, si incerci sa te simti in largul tau. Trebuie sa te fortezi pe tine, pentru ca obisnuinta este a doua natura si in curand nu va mai fi asa greu. BAFTA MULTA!

| CompleteAndUtter a răspuns:

Referitor la prima intrebare, da, uneori este bine sa fii timida. Astfel, castigi simpatia celor din jur, nu starnesti barfe sau altceva. In opinia mea, nu ar trebui sa fii chiar atat de timida. Fii mai destinsa, mai relaxata, dar nu prea tare. Nu lua in considerare criticile celorlalti. Intotdeauna vor exista persoane care sa comenteze ceva, incearca doar sa sustragi ceva bun din sfaturile lor. Deci, ideea este ca nu e bine sa fii "tupeista" pentru ca starnesti conflicte care nu duc la nimic bun, doar de dragul de a fi "tare". In unele cazuri, cel mai bine este sa fii tu insati. Adopta caracterul care te reprezinta, nu cel pe care il cer altii.