| anonim_4396 a întrebat:

Deci e o situatie destul de ciudata. Imi place de o fata care tocmai a fost cu un prieten bun de al meu (imi placea de mai mult timp de ea), ei tot se certau ca sa zic asa si ea tot apela la mine sa o ajut ce sa faca, de fiecare data am incercat sa le intaresc relatia, chiar daca mie imi placea de ea, pana cand s-au despartit. Dupa aceasta despartie baiatul tot o enerveaza pe fata, iar ea din nou apeleaza la mine pentru ajutor si eu tot incerc sa ii fac sa ramana intr-o relatie buna. Ce sa fac? Cum sa actionez? As aprecia foarte mult daca m-ati ajuta

Răspuns Câştigător
| allexandrateg a răspuns:

In primul rand este foarte important daca prietenul tau tear intelege si tear sprijini daca ai fi cu ea.In locul tau as discuta tot ce ai scris aici daca e prieten bun ar meriata sa stie si el.Dar ai uitat de cineva...nu e vorba doar de tine si prietenul tau aici si si de acea fata, care nu e sigur ca te place.(asta o decizi tu).Eu zic sa nu renunti la o iubire pentru un prieten si nici invers, dar daca lui nu-i convine asta incearca sa creezi o situatie similara ca sa inteleaga, daca nu altfel, in acest mod ca pentru tine sunt importante ambele lucruri. Bafta!

2 răspunsuri:
| RedDeath a răspuns:

Deci le da-i pace. In orice caz, sa nu te bagi pe fir, sa nu te cuplezi cu ea! Oricum nu o sa tina relatia cu ea prea mult - la varsta asta voi mereu va schimbati perechea, si - o sa iti pierzi si prietenul. Asa ca, sper ca te-am convins ca nu are niciun rost sa te cuplezi cu ea.
Acum, cu privire la faptul ca ea tot iti cere ajutorul. E fata. O fata mereu va fi atrasa de cei de sex opus care nu arata chiat groaznic. Se pare ca e o functie a organismului, sau in fine, ceva din subconstient. La baieti e la fel. Deci ei ii si face placere intr-o oarecare masura sa tot vina la tine, fie sa iti ceara ajutorul, fie ca un pretext pentru altceva. Oricum, sunt sigura ca nu o sa mearga prea mult. Deci, iti recomand sa mai raresti cu ''ajutoarele'' astea si sa te puni sa dormi in timpul ala, sa te joci, sa citesti, sa te zbantai pe la disco, etc.
Deci, incearca sa vorbesti cat mai putin si mai rar cu ea. CEva bun nu are cum sa iasa de aici, asta e clar 100%

| DeliaDelii a răspuns:

Depinde ce vrei tu sa faci, daca tu vrei sa ramai cu ea la stadiul de prieten ar fi bine sa nu fi de partea nici unuia. daca vrei sa fi cu ea atunci trebuie sa ii explici prietenului tau situatia