| Doarof3 a întrebat:

Deci efectiv nu mai pot.M-am săturat deja de liceu din prima săptămână. Profesorul de mate face ca totul să fie trist şi jenant.
M-a scos azi la tablă,am greșit un semn (in loc de "", pentru că am înmulțit cu (-1) si am uitat sa schimb semnul)
Mi-a zis că nu sunt deșteaptă, dar frumușică sunt. Apoi a chemat alt coleg să mă corecteze.Si i-am zis că am greșit şi a inceput să zică că eu as mânca rahat și că eu comentez si altele.Mi-a spus că sunt proastă și că nu am dreptul să comentez. Ştiu că sunt la mate-info, dar frate, proful are ceva cu mine şi cu încă vreo 3 colegi (care am luat sub 6 in evaluare la mate)si inca o fată care are 6 si ceva.De fiecare dată doar pe mine mă scoate la tablă şi își bate joc de mine...Nu mai pot. Urăsc liceul.M-aş transfera,dar imi e teamă că mă lasă proful corigenta şi nu mă voi putea transfera.Ce să fac? Sunt stresată.La școală imi e rușine de toți colegii,acasă vin şi plâng.
Am o colegă pe care a scos-o la tablă, a greșit, şi a spus: "Nu-i nimic.A greșit fata."
Nu inteleg ce e cu diferența asta...Imi dau toată silința.In bancă mă pricep, dar când ies la tablă mă pierd și ajung să fiu bătaia de joc a acestui profesor.

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai tu ce i-ai zis mai exact de a reactionat asa? Ca nu cred ca te facea proasta daca nu ii sarea si lui mustarul.
Dar oricum profesorii astia cu multi ani la catedra devin foarte frustrati si ajung sa urasca elevii. Poti sa ii spui ca nu vrei sa iesi la tabla si gata. Eu in 4 ani de liceu am iesit cred ca o singura data (desi toate orele se faceau la tabla si ieseau constant 5-6 colegi mai dornici) si profesorul nu a facut nicio diferenta chiar daca era un tip foarte artagos si se enerva repede.

| Doarof3 explică (pentru Bondarel99):

Nu i-am zis nimic ca să reacționeze așa. Dacă ii zic că nu vreau să ies ori mă lasă corigentă, ori vine și mă forțează să ies, ori imi pune 2

| alina2k18 a răspuns:

Cam porc profu, vorbeste cu diriginta.

| Doarof3 explică (pentru alina2k18):

Diriginta e certată cu el

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

E usor sa stai sa plangi, in loc sa incerci sa rezolvi asta, facand in plus cateva exercitii acasa ca sa te descurci mai bine si sa nu te mai incurci la tabla.

| XxKAMELIAxX a răspuns:

Transfera-te acum sau pe vara.Parintii tai stiu de situatie? Daca da, dc nu reactioneaza?

| Doarof3 explică (pentru XxKAMELIAxX):

Păi le-am zis si au zis că acum profesorii se impun in fața elevului ca mai târziu să nu-şi bată ei joc de prof.
Dar totuși, eu sunt fată...ce are cu mine? Ce i-aş putea face eu?

| 039liam35w a răspuns:

Salut! Intadevar e o situatie cel putin delicata. Ai putea sa reclami acest profesor, impreuna cu parintii tai la direcriunea scolii. Nu e absolut deloc normal. Trebuie luate masuri. Este absolut firesc sa ai emotii(mai ales la mate)Dar cu siguranta se va rezolva problema.
Sper ca te.am ajutat.