| anonim_4396 a întrebat:

Deci la scoala pe primul sementru am media 7 la Romana si pe al doi-lea s-ar putea sa i-mi iasa 4, ori cum trec dar la examen cum fac ma repartizeaza printre ultimi daca i-mi iese media 4?

6 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Daca media anuala la romana iti iese, ai trecut clasa, nu ramai pe toamna, deci dai examenul odata cu ceilalti colegi ai tai!
Daca ramaneai pe toamna, trebuia sa dai corigenta la sfarsitul lui august, iar daca o luai erai repartizat la ultimile licee, la cele care au mai ramas locuri.
Repartizarea se face in functia de media de admitere la liceu, nu de cea de la limba romana.

| PulbereDeStea a răspuns:

Din cate stiu eu la examene se repartizeaza elevii in ordinea alfabetica. Nu am auzit asa ceva pana acum, doar ce ar avea media de la clasa cu locul la examen.

| xBoyka a răspuns (pentru PulbereDeStea):

Pai am auzit ca daca ramai corigent la ceva te poate repartiza printre ultimi de aia intreb

| PulbereDeStea a răspuns (pentru xBoyka):

Deci in primul rand trebuie sa iti iei corigenta. Daca esti in a 12 si ai ramas corigent, tu o sa dai examenul la toamna, adica in a doua sesiune de examen. Dar inainte de a merge la examen trebuie sa iti iei corigenta. Daca esti in clasa a 8 a, trebuie sa iti iei corigenta, daca nu, atunci nu cred ca te baga in examen, sau cel putin nu cu ceilalti. Probabil o sa iti ofere o sansa sa iti dai corigenta si sa intri si tu in examen. Odata corigenta luata nu mai conteaza la examen ca tu ai fost corigent.

| IuliiIulii a răspuns:

Se vede ca nu esti bun la romana, du-te si pune mana pe cartea de romana, lasa calculatoru.

| xBoyka a răspuns (pentru IuliiIulii):

Nu are nici un sens ce i-mi spui tu eu am intrebat alt ceva! daca nu sti taci