| AvalohAlyn a întrebat:

Deci m-a apucat sentimentalismul sincersad
Vorbea o colega a noastra aici pe TPU ca si ea are sentimentul pe care il am eu, acela de a se intrista si a se simti prost cand vede cupluri fericite pe strada. Exact asa e si la mine.Vad colegi care au iubita,se saruta cu ele prin pauze,alti pe afara,altii se intalnesc cu ele,altii isi scriu mesaje prin ore, altii se lauda.Chiar unul m-a innebunit azi cu prietena lui.Serios.M-am saturat.Am 18 ani,nu am avut niciodata o relatie si NU pentru ca sunt urat(nu zic ca sunt frumos dar nu arat deloc ca dracu,mi s-a zis ca sunt simpatic).Si cand ascult o melodie de dragoste, ma intristez.Erau zile cand stateam pe fotoliu si plangeam din cauza asta.Vreau si eu sa ma iubeasca o fata.Vreau sa ma simt bagat in seama de o fata.Vreau sa se gandeasca cineva mereu la minesad M-am saturat sa fiu solo.Ce sfaturi aveti pentru mine? Va rog fara mistouri.
De cautat am cautat,m-am indragostit de o fata in trecut dar nu a fost sentimentul reciproc.Mi-au placut si fete dar mereu sentimentul a fost reciproc cred ca din cauza ca nu sunt deloc tipul de"smecher" pe care eu il numesc"cocalar". Sunt emotiv, linistit si cuminte.A si tot in trecut 2 fete ma placeau, am auzit asta in clasa,(am fost in a 9 la alt liceu, acum sunt altul prin transfer)dar erau sa ma ierte Dumnezeu cam uratele si cam "smecheroase".Si nu-mi placeau.
Ce sa fac? Sa astept? Cat sa mai astept? Unul are iubita la 13 ani.Merci mult de viitoarele sfaturi.

26 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Nu fi sincer niciodata,asculta la mine ca stiu ce vorbesc,cel putin pe un site romanesc,unde domina toti 'gigolo' crede-ma,mai bine te duci in alta parte sa ceri ajutorul.
Aici se face doar misto,unii stiu doar sa se ' laude ' pe cand alti jignesc aiurea.
Sfatu meu,toate la timpul lor.
SI cand ai nevoie de ajutor in probleme de dragoste,ocoleste TPU,sunt numai copii si oameni care poate au o varsta, dar care rad de tinehappy eu unul nu rad, ca stiu cum e, am fost si eu ca tine happy toate trec, capul sus happy

| Papillon09 a răspuns (pentru Liviu):

Ai mare dreptate, nu inteleg nici eu de ce oamenii de pe aici raspund doar pentru a descuraja persoana cu probleme si a o jigni, a-si bate joc sad.
Toti pentru unul, dar nu se specifica daca pentru a-l ajuta sau a-l descuraja, s-ar subantelege, sau nu?
Cel mai bine cred ca este sa ii ignoram pe cei care raspund doar pentru a ne intrista. Bine ai spus " capul sus" happy

| AvalohAlyn explică:

Am scris al doilea mesaj ca am crezut ca nu s-a trimis primul. apoi am vazut ca s-a trimis.Scuze.Oricum l-am modificat putin.

NoName, TempusVernum va sfatuiesc sa mai cititi despre DEPRESIE si apoi sa va dati cu parerea.Chiar nu stiu cine-i nebun dintre mine si voi doi(mai ales fata fara nume(NoName).happy Fata asta e cam ''ofticata'' pentru ca am fost dur cu ea,dar asa MERITA,ea nu-si da seama asta, ca m-a facut nebun pe fata desi nu sunt(fiindca am depresie fratilor si asta nu e o boala in care sa nu ai discernamant si sa deosebesti binele de rau, dar ce stie NoName.
NoName nu iti dai seama ca acum faci mai mult rau decat bine? Iti strici reputatia de ''mare utilizator TPU''.

Gata, hai ca m-am saturat, in loc sa fac ceva util stau si vorbesc cu unii (NoName si Tempus)care habar nu au nimic despre medicina.

O zi faina sa aveti(desi nu meritati)!

| NOname a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Iar ai început cu logoreea bolnavă?
Nu-ţi mai expune complexele atât de evidente, că nu interesează pe nimeni. Eşti absurd, nedrept, nesimţit şi incoerent, dar nici nu mă miră, ai probleme grave cu judecata.
Treci pe la doctor.
Salut.

| AvalohAlyn explică (pentru NOname):

Exact ce am spus.Lipsa de cunoastere. Studiaza psihologia draga Noname.PSIHOLOGIA!

| AvalohAlyn explică (pentru NOname):

Normal ca daca nu iti convine incepi cu:esti bolnav, nebun etc.
Sincer nu-mi pasa de parerea altora cat timp stiu ca eu sunt normal, vindecat 90% de depresie.Citeste NOname despre DEPRESIE intr-o CARTE de PSIHOLOGIE! Poate iti mai deschizi mintea.

| NOname a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Începi să semeni din ce în ce mai mult cu Mihai Florian. Şi el vorbea mult şi prost, haotic şi repetitiv şi se auzea doar pe el. Aveţi în comun şi aroganţa, încăpăţânarea, fanfaronada, teatralitatea şi lipsa simţului penibilului.
Uita şi el să-şi ia medicamentele.

| TempusVernum a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Bai, depresii avem toti in viata, vrand nevrand, esecuri pe plan profesional, sentimental, mai moare un membru al familiei...tot felul de chestii/intamplari nenorocite. Si stim sa trecem peste ele de multe ori si fara vreun tip de medicatie. Ok, poate unii suntem mai puternici, altii mai slabi. Tu esti incredibil de slab!

Dar cand tu te plangi pe un site ca asta ca "n-am prietena la 18 ani si toata lumea are, n-am iubita! crying ", crede-ma, zi ce vrei despre comentariile mai rautacioase din punctul tau de vedere, dar, dragule, nu esti in deplinatatea facultatilor mintale! Ori esti un troll reusit de vreo 3-4 ani de zile pe acest site, ori chiar ai probleme ce trebuie tratate la medic, nu pe TPU! Ia-ti medicamentele si las-o mai moale cu acest site, pentru ca vei mai intalni si alti utilizatori care vor "rade" de tine. Cum a mai zis cineva, ai sanse sa devii un simbol(mascota) al TPU-ului, unul care-l va trage in jos si mai rau.

Care e diferenta intre tine si tipul ala cu telecomenzile: "vreau sa-mi fac o prietena si nu gasesc; bis; toate fetele sa apeleze la mine!"? ZI CARE E DIFERENTA?

Apropo, ai putea sa citesti Harry Potter(tu ai adus aminte). Habar n-ai ce se ascunde in niste carti Fantasy(SF). Habar n-ai ce e ala Fantasy. Nici nu stii cate lucruri despre viata poti invata inca din copilarie dintr-o carte ca HP, desi in opinia ta o fi vreo unealta a diavolului care a manipulat sute de milioane de cititori!

Cred ca o sa ignor toate postarile tale de aici incolo(sper sa si pot), caci e clar ca tu pui aceste intrebari mai mult in ecou, eventual doar ca sa primesti ce raspunsuri vrei sa auzi...

Ai 18 ani...atata lipsa de maturitate mai rar. Esti mai rau decat un copil de nici 13 ani(si ti s-a mai zis).

| AvalohAlyn explică (pentru TempusVernum):

Da omule, nu sunt destul de maturizat.Mi se spune des asta.Am mintea de vreo 15 ani.Dar ce e rau in asta? Eu prefer sa fiu copil, adolescent decat un om matur si cu griji. APROPO, sunt MII de intrebari de DRAGOSTE doar intra si citeste in categoria ''Adolescenti '' si ''Dragoste si sex''.Vei vedea pustani ca mine care pun aceleasi intrebari. Daca tu crezi ca depresia inseamna ca esti nebun si daca tu crezi ca eu nu sunt normal la cap TE SFATUIESC sa citesti repede o carte de PSIHOLOGIE! Ma bucur ca ma ignori.Am scapat de ''un incuiat'' care nu citeste nicio carte de specialitate.Hai te las.Imi pierd timpul cu tine.

| AvalohAlyn explică (pentru NOname):

Hai Noname, lasa-ma cu fraze ca acestea.Nu imi place sa vorbesc cu oameni''incuiati'' care nu au pus mana niciodata pe o carte de specialitate(psihologie,filosofie, teologie etc).Nu imi place deloc. Apropo cand citesti cartea de psihologie, daca o citesti, sa-mi dai mesaj sa-ti dau sfaturi, crede-ma sunt in masura.Am citit multe carti de psihologie.Relax,take it easy!

| TempusVernum a răspuns (pentru AvalohAlyn):

As mai comenta eu ceva, in privinta ta, la cat esti de patetic, dar e de prisos, asa ca ma rezum doar la atat: Sa-ti dea Dumnezeu o prietena pe masura, ba, pe masura!

| Trolli a răspuns (pentru TempusVernum):

Bine punctat, asta am vrut sa spun si eu: toti avem esecuri, dezamagiri, probleme, dar nu mi le expunem pe TPU( nu ca ar fi ceva gresit in a-ti spune problemele aici, e un loc unde e posibil sa primesti sfaturi bune si utile). Dar el pune aceeeasi intrebare de 10 ori.
Ca are probleme nu e de ras, dar modul in care se lamenteaza si se victimizeaza, e de-a rasul-plansul.
Daca cineva isi spune parerea ( diferita de a lui), e jignit.

| AvalohAlyn explică (pentru Trolli):

Vezi ca am fost si eu jignit si luat in ras.Doar uite-te.Si gata frate, am scapat de probleme.90%.Pastilele antidepresive se duc, le spun''Adio''

| AvalohAlyn explică:

Era sa uit.Medicamentele antidepresive(pentru deprimare si tristete lunga caci asta inseamna depresia pentru cine nu stie)o sa le elimine din viata mea prin mai.De ce? Pai medicul mi-a zis ca sunt vindecat 90% si nu mai am nevoie de ele.Sa trec pe ceva naturist ca sa nu reapara tristetea dar sa nu mai iau deloc antidepresive.
Ori logic, daca mi-a zis asa inseamna ca nu sunt nebun de legat.
Si uitasem, sa stii ca m-ai facut sa ma simt penibil, prost, aiurea(chiar FOARTE)pentru cuvintele ce mi le-ai spus si cand mi-am pus poza cu mine si la intrebarile in legatura cu depresia..Era de neasteptat la un user atat de popular cum esti tu.Dar uite ca lumea isi da arama pe fata.Nu esti decat o fata care nu stie nimic despre medicina, care nu a citit in viata ei o carte de PSIHOLOGIE(Citeste de 100 de ori cuvantul poate il retiirolling on the floor.Eu in schimb am citit multe carti in domeniul psihologiei, religiei, filosofiei si etc.Tu probabil ai citit Harry Potter sau Sadoveanu.Nu ca ar fi rau dar pune mana si pe o carte de specialitate daca tot dai sfaturi si etichetezi lumea drept ''nebun'' pe nedrept.

Candva, ti-am zis si in mesajul privat, erai o fata extraordinara, acum esti 0 barat.Parerea mea.
Stiu ca nu iti pasa ce zic eu, dar ar trebuie sa te gandesti de doua ori cand mai faci o ineptie ca asta.DEPRESIA e boala SECOLULUI,o gramada de oameni mici si mari, tineri si batrani sufera de boala asta din diferite motive (singuratate, esec in dragoste etc) si tu vii sa zici ca suntem nebuni. Apropo, ai facut nebuni pe milioane de oameni chiar si personalitati remarcante ale Romaniei si lumii(caci si ele au avut depresie sau au, citisem o stire la tv)

Mi-am obosit degetelele sa-i scriu unei fata care e chiar NoName.Nu are nume fiindca e prea neimportanta, e 0 barat.Si asta a dovedit-o..Si acum astept replici dure de la multi dar sincer, am dreptate.Nu o spun eu ci cartile, doar puneti pana pe o carte de psihologie.

Va las.Noapte buna:*

| Trolli a răspuns:

"dar erau sa ma ierte Dumnezeu cam uratele si cam ''smecheroase''.Si nu-mi placeau."
HAAHAHAHAAA.(scuze pentru Caps Lock).
In curand o sa fii simbolul TPU.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Intai cautati imparatia cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua

Răspuns utilizator avertizat
| BrokenArrow a răspuns:

Hai măă... când o să incetezi să-ţi plângi de milă? straight face

| TempusVernum a răspuns:

Ei bine. Nu se manifesta treaba asta la fel. Pe mine, unul, ma dezgusta si chiar imi strica peisajul. Stii bine deja ca eu am alta perspectiva la problemele tale(nu si ale mele). Mie nu-mi plac astfel de manifestari tandre in public, ci in intimitate. Eu nu le-as face in public. Si nu, nu sunt ruda cu tovarasul Ceausescu.
Zici ca plangi pentru ca n-ai o prietena? Dar tie nu-ti spune nimic faptul ca pe altii ca mine ii doare in cur de asemenea probleme? Pe bune, relaxeaza-te! Ai 18 ani, nu 81(oglinditul)!

Fii barbat! Te lamentezi acum pe site ca o fetita cu ochelari naspa si dinti strambi pentru ca esti nebagata in seama si sarmana de tine are nevoie de foarte multa afectiune...of, of, of... unii sunteti de neinteles! Nu va puteti intelege pe voi insiva!

| NOname a răspuns (pentru TempusVernum):

Nu jigni fetele. sad

| TempusVernum a răspuns (pentru NOname):

Nu asta intentionam, scuza-ma! Dar n-am vazut niciodata baieti asa de "coca-moale" ca el. Il deprima tot felul de lucruri degeaba, parerea mea. Parca maine e apocalipsa pentru el.

| NOname a răspuns (pentru TempusVernum):

Probabil iar nu şi-a luat medicamentele. Nu-ţi mai pierde timpul.

| TempusVernum a răspuns (pentru NOname):

Ah, deci il cunosti de ceva timp...acum il descopar si eu mai bine. Aproape zilnic mai zaresc cate o intrebare bizara de la el...pe de o parte ma amuza, pe de alta ma socheaza.

| AvalohAlyn explică (pentru NOname):

Ce complexata esti fetita ca te-am jignit, scuza-ma dar te-am jignit pe drept.Mai aveai oleaca si spuneai ca sunt un pericol public si trebuiesc legat de gard.Tu esti genul de om care crede ca a avea o depresie(care se manifesta cu melancolie, multa tristeeeete si lacrimi) inseamna ca esti nebun.Te faci de rusine daca te vede un om inteligent.Normal,daca vede un om cu un iq sub 70 zice ca ai dreptate si ii castigi increderea.No problem, doi 'incuiati'' mai putin.

| AvalohAlyn explică (pentru NOname):

Of,of,of.Ce mentalitate de om ''incuiat'' ai.Serios.La tine a avea depresie care se manifesta prin lacrimi multe, tristete la maxim si lipsa poftei de viata din cauza emotionala inseamna nebun de legat care trebuie sa isi ia medicamentele? Iti zic ceva, daca te vede un om inteligent care stie ce si cum s-ar putea sa rada de tine si sa vada cat esti de limitata la minte.Cum ma? A avea depresie inseamna ca esti nebun? Ma uimesti pe zi ce trece.Te credeam mai inteligenta.Aaa si ti se pare tie ca delirez si trebuie sa imi iau medicamentele? LOL! Fetita, nu stiu care dintre noi are nevoie de un control, cred ca TU!

| Fcbk_Andeeaa_1999 a răspuns:

Ai 18 ani spui? Hmm. Ar trebuii sa iesi cu prieteni! Ei sigur te vor ajuta. Si nu e bine sa fii rusinos. Sau daca ai prietene foarte bune, incearca sa le explici lor situatia ta. Ele te vor ajuta si iti vor spune ce sa faci. Cei de aici de pe TPU nu te cunosc asa de bine ca prietenii tai reali, si nu sunt sigura ca unul iti va raspunde asa cum ti-ar placea tie. Intreaba.ti prietenii sau prietenele. Dar, mai e o solutie, tatal tau! intreba-l pe el happy
Sper ca te-am ajutat :*