| ANAANAklhnkln a întrebat:

Deci... ma simt cam naspa asa ca va rog sa ma ajutati :d
Prietena mea cea mai buna a inceput sa umble cu toti idiotii care stau toata ziua pe strada si fumeaza, iar asta o influenteaza mult in mod negativ, nu mai e ca anul trecut, de exemplu. Nu imi place sa o vad ca se da la toti cocalarii, mai nou cand ies cu ea si cu un prieten f bun de-al meu se da si la el. Faza e ca mai demult tipu a intrebat-o daca vrea sa fie cu el si a refuzat. Acum nu o mai place, si ea exagereaza, iar comportamentul ei ma deranjeaza din ce in ce mai mult. Plus ca sincer imi pare rau si pentru el, care oricum e ff de treaba si nu vreau sa-l raneasca iar. Poate credeti ca exagerez, dar il cunosc de 9 ani si suntem prieteni foarte buni.
Sper ca nu v-am plictisit prea mult cu problemuta asta, dar sunt foarte trista si nu mai stiuce sa fac ca sa o aduc pe calea buna, fara sa-l raneasca si pe el.
Dau funda:*

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cel mai bine o lasi impace pe aia deoarece s-a transformat in scorpie si tu iesi cu prietenul cel bun fara ea ii explici sa o lase cu fumatorii ei.

| Coriii a răspuns:

Heii`...

Bai nu incerca s'o schimbi pentru ca iti va fi[i] foarte greau. Eu zic ca e ok sa nu mai stai prea mult in preajma ei.

Poate cu timpul isi va da seama ca a gresit.

| Gymy a răspuns:

Este foarte bine ca vrei sa o duci pe calea cea buna, ca sa incerci ca sa o duci pe calea cea buna trebuie sa fi foarte sigura pe tine, din dorinta de a o duce pe calea ce buna ea poate sa te influenteze si sa devi ca ea, deci ai foarte mare grija si daca reusesti cea ceti propui inseama ca esti o persoana foarte sigura pe tine, ambitioasa, care nu se lasa influentata de ceilalti, cred ca tu sti cel mai bine metodele prin care poti sa o convingi de cea ce este bun noi putem sa-ti dam doar niste sfaturi care pot fi probabil folositoare

| deutzadeea_7402 a răspuns:

Eu zic ca sa vb cu ea si sa ii spui ce te deranjeaza la comportamentu ei spune-i ca nu mai ii ca anul treucut, ai putea sa o intrebi de ce s-a schimbat. daca nu merge si vezi ca trece ceva timp si nu isi revine eu zic so lasi in pace un timp so eviti si daca te intreaba de ce o eviti spune-i pentru ca nu iti place cum se comporta si daca nici dupa ce ai inceput so ignori nu sa schimbay eu zic sa ii da-i pace poate cu timpu isi va reveni si iti va cere sa mai fiti prietene.Sau ai mai putea sa ii fi alaturi si sa no lais la greu poate treci prin momente mai dificile dar exista riscu ca sa te influenteze si pe tine negativ.
Eu sper ca ti-am fost de folos, sper sa iti rezolvi problema.Bafta.

| Deea_9946 a răspuns:

Pai, uite ce zic eu, poti sa vorbesti cu ea, sa ii explici, si apoi poti sa vorbesti cu el sa ii spui ce si cum. Si ai putea sa iesi cu ea mult mai mult, adica de pe la 1 la 9 seara, asa nu prea mai are timp sa stea cu ei si sa se ia dupa toate tampitele si tampitii. Ai grija ca nu cumva sa te influenteze ea pe tine.