| orezculapteVasileVersace a întrebat:

Deci nu stiu cum sa o spun, dar eu m-am saturat de toata situatia asta. Am 16 ani jumate, dar parintii mei sunt in continuare foarte protectori cu mine de parca as mai avea 5-10 ani. Eu vreau sa ma duc in weekendul asta cu colindul cu o fata,dar nu stiu cum sa le zic asta pentru ca o sa fie ceva gen "da ai grija sa nu te bagi cu nu stiu ce golani in oras". Eu consider ca sunt destul de mare si destul de inteligenta cum sa ma feresc de anumite pericole. Pe timp de vara nu ma lasa sa stau afara noaptea cum fac marea majoritatea,iar daca ei isi spun punctul lor de vedere, iar eu am alt punct de vedere sau sunt contra parerii lor, ei zic ca nu vor decat sa-mi fie mie bine si se supara pentru un fleac. Va rog ajutati-ma cum sa le explic ca acum avem pareri diferite, nu mai suntem ca in comunism si ca acum am crescut si nu mai sunt fetita lor cea mica.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Una e sa ai păreri diferite alta e că părinții să fie protectivi cu tine, și din ce zici tu nu îți cer nimic extraordinar și ieșit din comun. Lucruri de bun simt pentru varsta ta sa ai grija la anturaj și să nu pierzi nopțile pe afara.

Tocmai, că nu mai suntem în comunism, eu mai periculoasă societatea de acum, e nevoie de mai multa precauție

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Inca esti minora.
Si comunismul nu are nici o legatura cu grija parintilor pentru copilul lor.
Cine ti-a bagat tampenia asta in cap?

| Violleta2022 a răspuns:

La 16 ani esti inca un copil minor, deci mic, chiar daca tu crezi ca nu mai esti, de aceea va si protejeaza LEGEA, fiindca sunteti inconstienti la anisorii astia si inca aveti nevoie de protectia parinteasca.

Parintii tai te iubesc foarte mult, de aceea incaerca s ate protejeze cu orice pret, pentru ca esti stiu riscurile la care te supui fara ca tu sa ai habar, fiind nu ai experinat lor de viata.

Aici nu-i vorba de nici un comunism, ca nu-i normal sa lasi minorul afara dupa ora 9 seara! Asta fac si cei din occident, dar pentru ca multi parinti prosti isi lasa copii noaptea afara, multi risca ca copii lor sa fie violati sau sa ajunga golani, golance, sa se apuce de droguri samd, pentru ca un copil nu are discernamant si crede ca-i misto sa faca lucuri interzise, de aceea sunt atat de multe fetite violate, rapite, multi copii fumeaza chimicale sau mor de droguri.

Parintii tai sunt niste oameni cu capul pe umeri si au tot respectul meu, ca stiu sa te creasca si sa te educe!
Asculta de parintii tai ca nu-i atat de greu si nu-ti vor raul, fiindca in 2 ani vei avaea ocazia sa faci ce vrei tu.

| sierra1 a răspuns:

"da ai grija sa nu te bagi cu nu stiu ce golani in oras" - și nu zic ei bine?

Răspuns utilizator avertizat