| anonim_4396 a întrebat:

Deci pana acum am vrut f mult sa ma schimb, am reusit in mare parte sa ma schimb fizic, dar mi-e asa de greu sa ma schimb ca psihic. Eu nu am avut niciodata vreo relatie cu un baiat pana acum (sunt in clasa a 9-a stiu, e ciudat) si ce e mai rau, ma simt ciudat pe langa ei, parca nu sunt eu insami, parca mi-e frica de ei :-s.Asta cred eu, e in mare parte datorita faptului ca am crescut fara tata, el este alcoolic si m-a ranit de multe ori (psihic) de curand mi-a spus razand ca nu stie exact cati ani am de exemplu, fara sa vrea...Si stiu ca daca ar fi sa iubesc pe cineva l-as iubi din toata inima mea sau mi-as bate joc de el calumea si as face asa cu toti.Sunt o persoana care are nevoie de f multa afectiune si sunt destul de sensibila, desi incerc sa par puternica, chestie care ma face sa par nepasatoare.Chestia naspa e ca pentru ca fetele au facut presiuni asupra mea ca nu am prieten, m-am simtit tot mai nesociabila pana la un punct in care am ajuns sa imi fie frica sa vorbesc cu oamenii in general.STIU SUPER CIUDAT! nu reusesc sa leg prietenii, nu stiu cum sa vorbesc cu prietenii pe care ii am, parca uneori nu mai stiu cine sunt.

nu stiu deloc ce sa mai fac. chiar nu stiu, simt ca am ajuns la un punct mort. cum sa ma schimb? multumesc multttt daca imi raspundeti cu cateva sfaturi :*

Răspuns Câştigător
| Justmeandmysmile a răspuns:

Draga si eu sunt a 9-a si n-am avut o relatie pe motiv ca sunt plinuta, mai bine zis plina laughing. Stai linistita ce e pentru tine e pus deoparte :*. Trebuie sa iti faci curaj, daca nu poti vorbi cu oamenii incearca in oglinda, si eu socializez mai greu dar dupa ma inteleg cu oamenii.Prietenii aia nu prea sunt prieteni daca te streseaza cu subiectul "iubit" de parca trebuie pe ei sa-i doara cu cine esti tu. Explica-le clar sa nu te mai streseze e problema ta cand sau cu cine esti/vei fi.Cu prietenii pe care ii ai gaseste subiecte interesante :muzica, ce faceati in copilarie, filme, carti sunt atat de multe. E usor sa faci prietenii, dar conteaza si cu cine. Incearca in general sa nu te invarti pe langa cei fumatori, cae bau petrec prea mult.Sunt atatia oameni veseli, destepti cu care chiar merita vorbit. Te intoduci frumos, buna sunt...sau pur si simplu adopti un subiect :. Daca mai vrei sfaturi lasa-mi mesaj si vorbim. Funda nu e neaparat nevoie sa dai, nu-mi place sa ma milogec ca altii, in ultimul timp utilizatorii raspund doar pentru funde. Bafta! SI lasa-mi mesaj pentru alte nelamuriri, iti raspund cat de repede pot >big grin

3 răspunsuri:
| darnme a răspuns:

Va multumesc mult la amandoua, ati fost mai mult decat dragute cu mine :* V-as da funda la amandoua, dar nu am cum laughing Nu vreau sa devin disperata sa am un prieten pentru ca ar fi chiar degeaba, mi-am dat seama ca mai este mult timp in care o sa pot avea relatii.Cred ca voi incerca sa imi fac prieteni adevarati si sa fiu cat mai relaxata cand socializez, sa ma obisnuiesc sa vorbesc cu baietii liber si poate sa leg prietenii cu cei cu care am ceva in comun, mai intai. Si apoi probabil voi avea si o relatie, oricum nu-i graba! Mi-ar placea sa creada si prietenele mele asta, adica am o prietena care e disperata ca nu a mai avut o relatie cu un baiat de cateva luni si sincer nu o inteleg de ce se framanta atata pentru o prostie? laughing

| Justmeandmysmile a răspuns (pentru darnme):

Asa bravo, si eu am o prietena care face crize daca nu e intr-o relatie in maxim 2 saptamani.cat despre socializat e foarte bine trebuie doar sa gasesti subiect de discutie

| Amy1 a răspuns:

Daca esti intr-a 9 si nu ai iubit ce? Mare branza...Nu stiu ce vad unele interesantin a te maimutarii in fata unora cu unu de mana rolling eyes. Dupa parerea mea, iubit iti gasesti atunci cand te indragostesti serios de o persoana! Nu gata!"x" are ochi albastrii! Wow! E super dragut! M-am indragostit de el! hai sa-l fac iubitul meu! Si hai sa mai faci si altceva cu el! Nu! O sa-ti gasesti iubit la momentul potrivit.Si nici eu nu prtea ma pricep la socializat. ei si? Am o prietena cu care pot vorbii oricum. o foarte buna prietena zic.nu-mi trebuie un sac de prieteni cum au altii. Unu da bun imi ajunge. poti exersa socializarea totusi pe mess.Acolo parca poti fi altfel.Si daca tot nu reusesti, priveste persoanele in ochi atunci cand vorbesti cu ele. iigur vei prinde curaj candva.laughing :*