| AndreeaaaaX a întrebat:

Deci prietena mea are o problema! Transpira foarte repede la subrat.Cand o vezi are dita mai pata la subrat de transpiratie si acum i s`au murdarit majoritatea bluzelor albe.Se gandeste ca vine vara si nu stie ce sa faca? De ce pateste asa, cum poate sa scape de astastraight face, mentionez ca foloseste deodorante, etclaughing

Funda + Vottbig grin

Răspuns Câştigător
| aquila_4553 a răspuns:

Si eu pateam la fel cand eram mai mica, foloseam tot felul de chestii, dar degeaba. Trebuie sa se bucure ca nu miroase pentru ca sunt si asemenea cazuri. Daca ne gandim bine este un lucru bun ca trasnpira, ar fi mai rau daca nu ar face-o, dar este stanjenitor cand se observa...Vara ar fi bine sa poarte doar maieuri, eu asa faceam, iar pana se incalzeste peste bluza alba un ploveras, ceva.Va trece peste ceva timp. dar pana atunci trebuie sa aiba rabdare, pentru ca e ceva cam aiurea. Intre timp ajut-o si nu rade niciodata de ea. Succes!

3 răspunsuri:
| Th3eo a răspuns:

Se poate vorbi de transpiratie excesiva atunci cand glandele sudoripare elibereaza o cantitate anormala de secretie, într-o anumita zona a corpului sau generalizat, pe aproape toata suprafata corpului. Hiperhidroza localizata afecteaza zona axilelor, a palmelor, a talpilor si a fetei, si este cea mai des întalnita forma de transpiratie.Principala cauza este stresul sau o emotie puternica. De obicei, apare în perioada pubertatii si dispare treptat. În cazul hiperhidrozei generalizate, cauza este de natura endocrina. Pentru cazurile usoare e de ajuns un tratament local cu lotiuni speciale preparate în farmacie, pudre sau spray-uri antiperspirante. Da ca metodele clasice nu dau rezultate, solutia trebuie sa vina în urma unei con sultatii endocrinologice sau dermatologice. Cea mai eficienta metoda de blocarea glandelor sudoripare este injectarea toxinei botulinice în zonele cu probleme. O alta varianta este tratamentul medical ce consta în aplicarea unei doze reduse de curent electric pe zonele afectate. În cazuri grave, exista posibilitatea sectionarii nervilor ce cauzeaza transpiratia sau chiar eliminarea glandelor sudoripare din zona axilelor.

Sper ca te-am ajutatbig grin

| AndreeaaaaX explică:

Adica i s-au facut maroniu la subratstraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se asteapta in continuare parerile voastre despre hiperhidroza, la sondajele de opinie:

http://www.petitieonline.ro/......90053.html

http://www.petitieonline.ro/......90054.html