| Marius2011 a întrebat:

Deci, prietena mea e geloaso pe o fosta iubita e geloasa rau si mereu de 8 luni am tinuto tot numa in cereturi din caza lu proasta aia si pui mei ca eu nici macar nu vorbesc cu fosta iubita si ia stie asta dar tot este geloasa si azi m-am certat cu ea urat de tot si a zis ca nu mai vrea sa fim impreuna.si eu am zis bine si am plecat amandoi apoi mia cazut pixu la scoala bine l-am dat jos intentionat sa vad daca mil da si mila dat l-am amai arunkat de 3 ori si a zambit dar pe drum acasa am mers amandoi separat ia la distanta mare in spatele meu credeti ca are rost sa incerc eu sa ne impacam? in martie faceam cu ea 1 an

Răspuns Câştigător
| MyShadow a răspuns:

Merita. Gelozia este o latura posesiva a iubirii. Trebuie s-o intelegi, este normal, poate si fata aia pune paie pe foc, cine stie daca nu cumva au vorbit si asa s-a ajuns la asta. Dar sa nu va certarti, trebuie sa vorbiti calm. Daca ai intrat aici si ai pus aceasta intrebare inseamna ca ti la ea, iar acest sentiment este posibil sa-l simta si ea. Vorbiti, intalniti-va si vorbiti. Poate ar trebui sa-i arati aceasta intrebare si raspunsurile, sa vada cu ochii ei ce credem noi despre gelozia ei. Sa inteleaga cat de importanta este ea pentru tine. Vreau sa va inpacati, dar pentru asta ea trebuie sa invete sa aiba incredere in tine. Aceasta situatie daca este trecuta o sa va aproprie mult mai mult, este ca un test in relatie.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Trebuie sa intelegi ca intre fete intotdeauna exista o competitie, cine arata mai bine, care este mai frumoasa, cine atrage mai mult atentie, chestii femeiesti, dar de care niciodata nu o sa scapam. Este in gena noastra, daca in perioada in care barbatii se duceau in grup sa vaneze animale si era necesara colaborarea, cand ajungeau acasa-respectiv coliba femeile se certau intre ele care sa prinda barbatul cel mai bun- cel mai inzestrat.
In legatura cu prietena ta, ai putea sa o sfatuiesti ca nu rezolva nimic daca este tot timpul geloasa, nu face decat sa te inderpartezi de ea, fiind invidioasa, egoista.
Avand in vedere ca stai cu ea de aproape un an, spune-i de ce iti place de ea: ca face ca nebuna cand o tipa se uita dupa tine, ca are niste ochi frumosi sau niste buze dragute( iti vine toata ziua sa le pupi), ca atunci cand esti cu ea te simti iubit, in siguranta.
Spune-i ce simti pentru ea, complimenteaz-o, fa-o sa se simta frumoasa, spune-i ca nu mai ai nici o legatura cu fosta prietena- ca s0a terminat totul intre voi.
Uneori si eu ma simt geloasa, asta din cauza lipsei de incredere in mine, ca nu arat bine, sau nu ma simt frumoasa, nu este cel mai dragut sentiment pe care sa il ai. Uneori chiar simt nevoia ca cineva sa ma complimenteze, pentru ca eu nu ma simt.
Incearca si vezi ce iese.
Cat despre fosta prietena, nu stiu daca discutiile astea au loc din cauza ca acutala se intalneste cu fosta, sau ca fosta mai vorbeste cu tine, ideea e ca trebuie sa rezolvi situatia si cu ea ca apele sa se calmeze.
Spor!