| anonim_4396 a întrebat:

Deci TPU mama saturat! nu-mi place iarna! e friguroasa are glod! ma murdaresc! trebuie sa aspal ghetele in fiecare seara si sa ma trezesc dimineata la scoala! nu mai suport pe bune sunt foarte obosit si mie rau din cand in cand! imi vine sa pling citeodata duminica cand stiu ca maine e luni si trebuie sa plec de dimineata la scoala, debia astept sa iau vacanta de iarna sa ma odihnesc mai mult si sa stau in pat! debia astept vacanta de pasti ca e foarte frumos si sunt sarbatorile de pasti cand totul miroase a parmum de flori de copaci! si iarba creste! debia astept vacanta de vara ca sa stau si sa ma diztrez! sa ma uit la apusul soarelui si sa stau pe malul lacului sa aud broatsele si greieri cintind! pur si simplu scoala asta te termina! vreau sa se termine mai rtepede sunt foarte stresat din cauza ca trebuie sa ma trezezc dimineata si e foarte greu! la voi cum e!happy

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Dupa cum vad eu din mesajul tau, stai la tara, asa-i? Deci faci naveta. Daca da, intr-un fel iti inteleg durerea si prin care treci ca sa ajuni la timp la scoala si incearcarea ta de a face cat mai putine absente din cauza acestui motiv. Daca trezitul asta de dimineata, te termina, eu te sfatuiesc sa te culci mai devreme. Sau. poti sa te muti in camin / cu gazda in oras, iar asa te poti trezi si tu la ore normale, nu mai trebuie sa te complici cu glodul sau cu spalatul ghetelor + ca o sa fii mult mai odihnit si pregatit pentru o noua zi de scoala. Nu o sa te mai duci la prima ora numai ca sa dormi. In cazul meu, traseul asta casa-scoala, e unul destul de normal. Adica stau la oras, nu-mi prea pasa. Este el cam lung dar nu ma plang de distanta, chiar imi place sa merg mult, deci asta nu-i problema. Mult noroc si scuze daca am inteles gresit mesajul tau. Adica poate nu stai la tara sau poate inca esti la scoala generala, idk. Dar atat timp cat ai mentionat,, glod, lac, broaste" si ca te termina trezitul de dimineata, ma face sa cred ca stai la tara.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

N-am niciun apsent!

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo tie, continua tot asa.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Limba romana este asa de grea!

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"mars wei"? Doamne fereste! Sa-i dai banii inapoi cui te-a invatat limba romana.

| Nemessys a răspuns (pentru Salontanul):

,,Wei" sau,, wai" sau,, wa" este o forma de adresare care se foloseste in Moldova, asa cum este si la restul tarii,, ba" sau,, ma". Deci, nu te lua de el. Chiar daca acest cuvant, nu exista in dictionarul limii romane, totusi, este folosit atat de persoanele care stau in regiunea moldoveneasca cat si de cei care stau in republica.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

A scris cu î în mijlocul cuvântului, nu cu â, deci este din Republică, singurele cuvinte pe care ei le scriu cu â în mijloc sunt România, român, româncă, și toate derivatele acestora.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bine ma. Ia o pauza.

| darrio2007 a răspuns:

Parerea mea este ca esti cam puturos.

| darrio2007 a răspuns:

Vorbeste frumos, mai tinere nou-nascut. Te supara adevarul? Am nepoti cat tine si ma confrunt cu aceeasi situatie din partea lor.

| darrio2007 a răspuns (pentru darrio2007):

P.S. Daca asa vorbesti pe aici nu ma mira numele tau de pe acest site.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi s-a oprit firul la " iarba crește".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vezi ca deja te cunosc cine esti! team indentificat!

| Caood a răspuns:

O sa treacă...