| Fetitsa123 a întrebat:

Help TPU am probleme destul de mari in familie cu mamacrying poate voi ma sfatuiti cu ceva.Nici nu stiu cum sa incep.Mama mea intr-un fel zis e lenesa.Vine de la lucru face mancare si apoi sta in pat si nu mai face nimic da comenzi la toti din casa ca si cum am fi servitori. Tipa si face scandal daca nu facem ce vrea ea este ca pe mine ma mai si loveste daca mai gresesc ceva si ma face idioatasad. Tatal meu lucreaza mult mai mult ca ea si chiar daca lucreaza mai mult tot isi face timp pentru mine ca sa mai iese cu mine la un suc sau la plmbare, dar el trebuie sa faca aproape totul (sa plateasca facturi, sa faca curatenie in casa etc) deoarece mama mea nu prea face nimic.Mama mea rar mai iese cu mine undeva. Tata mi-a zis ca intr-o zi o sa plece deoarece nu mai poate psihic sa faca chiar el toate iar mama sa dea doar comenzi.Sunt zile in care banii ne ajung doar de mancare pana la avans sau salariu iar mama tot cere tot felul de bunatati si nu se uita la banii.Mamei nu poti sa ii spui adevarul deoarece daca il spui incepe sa te loveasca sau sa tipe tare.Am incercat odata de suparare sa ii spun adevarul despre ea dar mai rau a iest. Tata nu vrea sa divorteze doarece inca o iubeste pe mama si se gandeste si la mine si fratele meu.Cand se cearta nu ma pot baga intre ei sa le zic ca orce probleme se poate rezolva cu calm doarece intervine mama cu chestionari de genul,, esti copil nu e treaba da ce facem noi du-te de aici,, sad.Ce as putea face? ca nu mai suport o asa mama.

24 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Mda,e o situaţie destul de complicată. Mama ta e evident foarte stresată, încearcă să ţină pasul cu toate "datoriile" ei dar de multe ori acest lucru devine foarte obositor.Eu mereu am fost de părere că comunicarea este esenţială în orice familie,aşa că de ce nu îi spui şi ei problemele tale, chiar ce ne-ai scris nouă? Sfătuieşte-te şi cu tatăl tău şi stabiliţi ca intr-o zi să vorbiţi cu mama ta şi încercaţi să împarţiţi responsabilităţile. Vorbeşte cu calm, dă-i de înţeles că nu mai eşti un copil mic şi că comportametul ei chiar te afectează.De asemenea, fii afectivă cu ea, spune-i că o iubeşti cât mai des...sad

| AnnaAnnne a răspuns:

In primul rand nu e corect ca te respinge atunci cand incerci sa.i impaci, faci si tu parte din acea familie pe care incerci s.o salvezi.Mamei tale, daca nu exagerezi, trebuie sa i se zica si cuvantul "NU" chiar daca tipa cu timpul o sa.l invete foarte bine zicea ea nu la tot o rasplatiti cu aceeasi moneda. Uite ce te mai sfatuiesc : fiecare membru al familiei sa ia o foaia in care sa scrie ce responsabilitati are sa ude florile, sa faca curat, responsabilitatile mamei sa fie egale cu ale tatalui. Tatal tau nu e sluga, nici tu nici tatal tau vorbiti toti frunos cu ea si o rugati sa se poarte mai frumos si sa.si imparta mai mult timpul liber cu voi ca simtiti nevoia sa aceti cu adevarat o mama, iar ea e absenta in vietile voastre.Am incredere in tine ca o sa reusesti sa o faci sa se poarte mai frumos. Luati.o cu usorulhappy si sa vorbiti toti trei cu ea happy

| LexHasAMasterPlan a răspuns:

Spune-i tatalui tau sa se gandeasca bine cat mai suporta, si pe urma faceti un plan de plecare, daca plecati mama ta va deveni slaba si va va vrea inapoi si poate se va schimba. Am inteles ca divortul nu e aplicabil dar macar sa plecati sa o lasati singura si sa incepeti viata de la inceput. Eu am avut o perioada numai cu certuri intre parinti si cu amenintari urate fata de mine si mama de la tata si i-am spus mamei: "Gandeste-te bine daca mai vrei sa continui asa, e decizia ta daca vrei sa divortezi sau nu, eu vin cu tine si nu-mi pasa daca nu o sa avem o casa." Mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Se pare că cea care are probleme în toată treaba asta este mama ta. Eu te-aș sfătui să mergi să vorbești cu tatăl tău deschis despre tot. Despre cum te simți, despre cum vezi totul, despre ce crezi că ar putea să facă el. Din cațe ai spus, el ar fi în stare să te înțeleagă și să nu te judece. Spune-i clar să vorbească cu mama ta și să-i impună niște limite. Să vorbească de la adult la adult. Și un psiholog ar ajuta-o pe mama ta. Ar putea să-i sugereze și asta...pentru binele tuturor. Baftă!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai usor cu pianul pe scari! laughing
Deci taica-su e un tip gospodar, le iubeste pe amandoua, asa cum sunt... nu pui musca sa bazaie la urechea elefantului, ca s-ar putea sa-si ia o ureche in mecla, domnita!
Maica-sa e de fire mai deprimata, in mod cert e satula pana in gat de viata, cariera (lipsa), farmecu-i nitel vestejit, naiba stie ce... o mai avea si probleme de adaptare la menopauza, chestii...
Fatuca asta ar face bine sa o iubeasca asa cum e, ca nu si-a rupt maica-sa fofoloanca degeaba ca sa o aduca pe lume...
si ar face bine sa o ajute din propria initiativa sa treaca de aceste momente nefericite din viata, ca sa nu adanceasca si mai rau ruptura din familie. Buna, rea, e familia ei, alta n-are! sa se bucure macar ca taica-su o iubeste si isi mai face timp si pentru ea, si sa incerce amandoi sa-si faca timp si pentru maica-sa. Dragostea in general este un indatorire, nu un drept, mon-cher!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai ușor cu scările, poți să iei și liftul!
Poate că ai dreptate, dar și mama ei are unele toane pe care n-ar trebui să le aibe la vârsta ei. Copilul are nevoie de iubire și atenție, dacă nu ești în stare să le oferi, nu-ți "mai rupe fofoloanca" aiurea, că mai rău faci. Să fie alături de mama ei, nu i-am spus eu să nu fie, ba din contră. Mama ei îi face rău și ei și tatălui ei. Oamenii sunt și ei buni la început, dar apoi se duce și răbdarea. Chiar tatăl ei a spus că nu mai poate mult cu psihicul, așa că nu doar ea ar trebui înțeleasă, ci și ceilalți.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai usor cu liftul, e pentru transport de oameni, nu de materiale...
Pai fatuca asta a declarat din start ca taica-su e la limita rabdarii, face si el ce poate, deja a dat un ultimatum in sensul ca daca nu isi imbunatatseste atitudinea nevasta-sa isi ia valiza si se cara... crezi ca daca fatuca asta ii tine isonul ajuta cu ceva? Ntt, asa ziceam si eu...
Deci daca vrea sa dea familiei o sansa, sa faca bine sa isi asume responsabilitati si sa atenueze tensiunile, nu sa bage contre si vaicareli... parerea mea de om ce urca pe scari pana la 8.

| BLeur a răspuns:

Bună.

Tatăl tău face bine că se gândeşte la binele vostru, dar cu o asemenea mamă, sincer..Nu merită. Eu m-am băgat între certurile părinţilor mei, sincer au tăcut amândoi şi m-au ascultat, nu a comentat nici unu. Dar daca mama ta face scandal şi nu se uită la bani, asta chiar este o problemă. Tatăl tău ar trebui să-şi găsească altă femeie, sau.Să încerce să găsească un mod să se înţeleagă cu mama ta, aşa ceva nu se poate. Fiecare om are nervii lui, şi într-o zi tatăl tău să zică GATA, şi să plece. Oricum, dacă este să plece, o să vă ia şi pe voi, pe tine şi pe fratiorul tău. Sincer, ştiu că doare să-i zici adevărul. Fă-o împreună cu fratele şi tatăl tău, du-te la mami tău şi spune-i TOT adevărul, dar nu singură, cu toată familia. Sigur o să merite, nu merge aşa. Nu sunteţi servitorii ei, şi nu ar trebui să se comporte aşa cu voi. Totuşi, vorbiţi toţi cu ea, dacă continuă aşa, tatăl tău poate să plece. Dacă începe să ţipe la tine/să te lovească, spune-i tatălui tău..Sau începe şi tu cu ţipatul.

Ai grijă de tine.

Dacă mai ai nevoie de vreun sfat, dă-mi add : dnd5min_xd

| Elsiane a răspuns:

Eu nu m-am exprimat așa. În primul rând, poți fi puțin deșteaptă ca să gândești că, din tot comentariul meu de mai sus, am spus că pe internet (mai ales pe site-ul ăsta), avem voie să întrebăm orice. Este la categoria potrivită? Da. Conține cuvinte obscene? Nu. Păi și atunci? Îți dau puțin dreptate, ai dreptul să-ți spui părerea, dar este dreptul ei să întrebe ce poate să facă în situația asta straight face.

| RebbeSKhon a răspuns (pentru Elsiane):

Bun. sunt de acord cu tine, dar nu-i deloc OK ceea ce face copilu asta! publica pe INTERNET chestii legate de parintii ei si de problemele cu familia! >sad

| TooNight a răspuns (pentru RebbeSKhon):

Dar nu stie nimeni cine e ea in realitate.Pentru ca nu si-a scris numele de familie.Si-a scris un nume de user.Deci nu este nici o problema cu asta din punctul meu de vedere.happy

| TooNight a răspuns:

Eu iti recomand sa mergeti la psiholog.Se vor rezolva multe lucruri daca mergeti la un psiholog.Propune-i mamei tale.P.S:La psiholog nu merg persoanele cu probleme mintale, acela se numeste psihiatru.La psiholog merg persoanele cu probleme in familie sau probleme asemanatoare.happy

| AVRILavigne1000 a răspuns:

Vai dar ce problema mare mi-e mila de tine serios nu te iau la misto ca Reby527 si mama e ceva de genul darr de mult s-a schimbat cu ajutorul matusii si a bunici sa stii ca nici eu nu am curajul necesar de ai spune adevarul in fata mama e in stare de orice si amenintarile sunt mari dar uite ce trebuie sa faci:
1. si repet 1 trebuie sa o mai ignori cand te striga poti sa nu ii raspunzi sau sa-i spui ca vi acum si sa nu te mai duci ca sa isi dea seama ca unele lucruri trebuie sa le faca ea
2.nevoia de liberate.mama ta de cand nu a mai iesit din casa? du-o intr-un parc si cum vezi o mama ca-si cearta copilul cum ii spui ca si ea e la fel
3.schimbarea.vorbeste-i cum nu-i place ei cum ar fi mamei mele nu ii place de loc sa ii spun haide odata in mod sigur are si mama ta un punct sensibil
4.impacare.asta e cel mai greu pas du-te langa ea si intreab-o anumite lucruri cum ar fi vrei sa ma ajuti la curatenie ca si eu te ajut pe tine in fiecare te respinge nu-i nimic fa asta pana te va asculta si sa vezi ca se va schimba daca timp de o saptamana toate astea nu merg cere-mi ajutorul

| Black_Ics_1995 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa porti o discutie destul de serioasa cu tatal tau, incearca sa ii spui ca daca el pleaca tot greul va pica pe voi si va fi si mai aiurea. Fara sa te supar dar ideea cu divortul este singura solutie, pentru ca el vä va putea lua cu el.

| ramona1989 a răspuns:

Practic nu ai foarte multe de facut incearca sa vorbesti cu ea frumos cu calm si nu incerca sa ii impui ceva, povestestei despre alte mame, spune-i ca ai nevoie de ea sa iti fie alaturi si sa nu mai fie atat de rece si de dura, ia-o pe partea sensibila. nu o critica pentru ca se v-a enerva...iar daca nici asa nu reusesti cel mai bine este sa o ignori efectiv...tu ce varsta ai?

| RebbeSKhon a răspuns:

Deci, nu vreau sa te judec. dar intr-un fel e vina ta, chiar daca te pune sa faci pe,, servitoare'' cum spui tu, ar trebui sa asculti de ea. pentru ca o mama face mari sacrificii pentru o fiica. ea ti-a dat tie viata, te-a crescut un copil sanatos pana acum, cand esti mare. iar tu nu poti nici macar sa o ajuti? straight face pe bune? straight face

in loc sa o schimbi pe mama ta, ai putea tu sa te schimbi. si nu-i de loc OK ca impartasesti astfel de probleme familiale PE INTERNET!

ti-am spus, nu vreau sa te judec, dar sa stii ca tu gresesti. Nu-mi trebuie funda ta. vreau doar sa tii cont de ce ti-am spus!

| Elsiane a răspuns (pentru RebbeSKhon):

Nu cred că e treaba ta ce face ea. De aceea există o categorie 'familie & relații'. Într-un fel ai și tu dreptate, că i-a dat viață, că a crescut-o dar o mamă ar trebui să muncească, nu să lenevească sau cum spune ea. Și chiar așa, toată ziua să asculte de ea? Dacă tu ai fi în locul ei ce ai face? Wtf, mai gândește și tu puțin.
Referitor la problema ta, @Fetitsa123, responsabilitățile tatălui și mamei tale ar trebui să fie egale. Cât timp tatăl tău muncește toată ziua și plătește facturi etc., chiar nu este corect ca mama ta, după ce vine de la serviciu să lenevească. Poate uneori, dacă are zile grele, dar nu mereu, cum este la tine. Și, atunci când încerci să-i împaci, ar trebui să te lase și să spui ceva pentru că și tu faci parte din familie. Urât din partea ei. Asta e părerea mea.

| Laura a răspuns (pentru RebbeSKhon):

Spune-mi că n-ai drept de vot. Oamenii cu gândirea ca a ta nici n-ar trebui să aibă dreptul să facă copii.

| RebbeSKhon a răspuns (pentru Laura):

Daca tu ai gandire mai buna ca a mea atunci ar fi trerbuit sa stii ca chestii de astea nu se publica pe internet!

| Tєqυιℓα a răspuns:

Bună.

Păi nu știu ce sfat să îți dau,adevărul este că mama ta e o leneșă și o spurcăciune,scuză-mă că îți spun,dar ăsta e adevărul! Spre deosebire la mine în familie era altfel,mama muncea și tata NU el doar venea acasă ne bătea pe mine și pe mama, și pleca! În fine. acum e cu o altă femeie! Păi ce pot să îți spun despre întrebarea ta, ar trebui să mergi să discuți cu un psiholog și să te liniștești, depinde și câți ani ai! Eu îți urez succes și sper că te-am ajutat!

Pa, pa.

| Christian1000 a răspuns:

Mama ta lucreaza mult la servici presupun si cand vine acasa vrea sa se odihneasca si sa se simta sefa. Pt ca la servici nu cred ca ea e sefa.E foarte nasoala situatia ta. Dar pentru ca esti mica nu prea poti face nimic. Imi pare sincer rau de ce ti se intampla. sad

| osufdf123 a răspuns:

Buna. Sincer nu stiu ce sfat sa iti dau am trecut printr-o situatie aproape la fel da la mine a fost tata asa sad, parinti au divortat, am ramas cu mama si nu mai am probleme si nu mai sunt certuri, sincer imi pare rau pentru tine si nu stiu ce ai putea face, fara suparare divortul ar fi cel mai bun si sa ramai cu tatal tau ar fi ceva, dar e greu fara mama sau fara tata, nu stiu ce sa zic, bafta...happy

| cata1angel a răspuns:

Adevarul este ca e foarte greu sa te descurci in ziua de azi dar ce cred eu ar trebui sa faci tu este sa stai linistita si sa nu te mai gandesti chiar la toate astea si tatal tau ar trebui sa ia atitudine in relatia cu mama ta deoarece nu este normal te pupicesc

| Andrei_Gocan_1991 a răspuns:

Doresti sa iti dau id unui psiholog poate te poate ajuta el cu niste sfaturi
s.bogdan26@yahoo.com poti vb ori ce cu dansu poate te poate ajuta