| deea_1980 a întrebat:

Deci, trebuie sa ii daruiesc unui coleg, care este clasa a 6-a o carte. A citit foarte multe, si nu stiu ce sa ii cumpar.Nu ii plac cartile SF sau aventurile. Ii plac scriitorii celebrii.Acum citeste Castelul Palarierului. Ce carte ma sfatuiti sa ii cumpar?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Dacă citeşte Cronin e clar că n-are ce face cu basmele, a trecut de mult de faza respectivă, încearcă W M Thackeray-Bâlciul deşertăciunilor http://www.raobooks.com/......_carte.php Gabriel Garcia Marquez-Toamna patriarhului http://www.raobooks.com/......_carte.php Un veac de singurătate http://www.raobooks.com/......_carte.php Cronica unei morţi anunţate http://www.raobooks.com/......_carte.php John Irving-Lumea văzută de Garp, Thomas Hardy-Jude neştiutul, Jokai Mor-Diamantele negre, sunt cărţi care se găsesc în librării. Însă cel mai bine ar fi să-l întrebi dacă e vreo carte anume pe care şi-o doreşte.

8 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Romanul adolescentului miop - Mircea Eliade

| Adela50 a răspuns:

Legendele Troiei si Greciei de Lang, Andrew

| yellowalien a răspuns:

Ca sa nu dai gres si sa ii cumperi o carte care nu ii place sau pe care a citit-o deja, ti-as sugera sa vorbesti cu un prieten de-al lui si sa-l rogi frumos sa-l traga pe respectivul de limba pentru ca tu sa stii cam ce si-ar dori. big grin Bine, stiu ca intr-un fel asta strica surpriza, dar eu zic ca e mai bine asa decat sa risti sa-i cumperi ceva ce nu-i va placea.

| คиค a răspuns:

Schitele lui Ion Luca Caragiale.

| คиค a răspuns:

Sau Elevul Dima dintra 7a

| LoveMusic a răspuns:

"Eragon" - Christopher Paolini

| ed23tm a răspuns:

Hans Christian Andersen-basme
Charles Dickens-``marile sperante``

Acesti doi scriitori sunt printre cei mai celebri.

| ßąßiii a răspuns:

Pai nu stiu daca a citit aceasta carte "Legenda Troiei si a Greciei" caut-o prin librari, sa stii ca este o carte foarte interesanta si eu o am (am primit-o cadou) da am vazut-o si prin librari...