| TattoosPiercingsPlugs14 a întrebat:

Cum as putea sa imi conving parintii sa ma lase sa merg la mare cu prietenii?
Se organizeaza un fel de tabara pentru 7 zile la Costinessti si ai mei nu vor sa ma lase ca zic ca sunt accidente in mare (sa te ineci, etc.) si nu stiu cum sa ii conving. Le.am tot spus ca nu o sa patesc nimic dar nu ma asculta.

7 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Este normal să fie îngrijoraţi din cauza accidentelor care se petrec în fiecare vară.
Cel mai probabil nici părinţii mei nu ar încântaţi de o asemenea idee aparent, însă până la urmă i-aş putea convinge.
Mergi şi discută prima dată cu mama ta când e într-o dispoziţie bună şi spune-i că ai fi foarte, foarte fericit/ă dacă te-ar lăsa şi că îţi doreşti nespus de mult să petreci o vacanţă mai diferită, adică fără prietenii tăi.
Spune-le părinţilor să îţi dea şansa să le demonstrezi că nu mai eşti un copil şi că te-ai maturizat şi îţi poţi purta de grijă.
Promite-le că îi vei suna în fiecare zi cât mai des să se asigure că eşti în regulă.
Poţi adăuga şi faptul că nu te vei duce la apa foarte adâncă şi că nu vei intra în mare singur/ă.
Sper să reuşeşti să-i convingi.
Multă baftă şi vacanţă plăcută.
Pa-pa.

| TattoosPiercingsPlugs14 explică (pentru Hydrangeaceae):

Tatal meu a spus ca ma lasa dar, la mama e mai greu si nu prea stiu cum straight face Adica ea se ia foarte mult de partile negative decat de cele pozitive.

| alessia5158 a răspuns (pentru TattoosPiercingsPlugs14):

Nu incerca sa-ti convingi parintii--- nu vei reusi! Parintii isi cunosc obligatiile fata de copil. Ei stiu ca, prin lege, sunt obligati sa supravegheze copilul ( http://www.iurispedia.ro/i/LPPDC:Art._32)
Minorii nu pot calatori sau locui/cantona in tabere fara a fi supravegheati de un adult si autorizat de catre parintii minorului.
Parintii care nu-si respecta obligatiile sunt sanctionati de lege!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cred ca trebuie sa-i asculti tu pe ei.

| thewomaninwhite a răspuns:

Incearca sa-i convingi ca este bine sa mai pleci de acasa singura ca sa stii cum sa te descurci singura pe viitor

| Elena00100 a răspuns:

LE zici ca esti destul de mare incat sa-ti porti singura de grija si ca nu esti singura ii ai pe prieteni tai. happy

| Boss_Edy_1990 a răspuns:

Le spui ca nu mai esti un copil si ca ar trebui sa aiba mai multa incredere in tine. Funda?