| WeakSide a întrebat:

Deja nu mai suport, vreau sa mă izolez de toți, oricum nu i-ar păsa nimănui, sunt foarte plictisit și nu mai rezist.

22 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deja nu mai suport,
Ce nu mai suporți?
vreau sa mă izolez de toți,
Și te împiedecă cineva să o faci?
oricum nu i ar păsa nimănui,
De ce ar trebui să îi pese cuiva?
Ai ajutat pe cineva vreodată, ai iubit pe cineva, ca să îi pese cuiva de tine? Crezi că păsarea e pe gratis? Te-ai născut și gata, la toți le pasă de tine fără ca tu să faci nimic pentru ei?
sunt foarte plictisit
Ce te plictisește? Să mănânci te plictisește? Dacă te plictisește, de ce mai mănânci?
și nu mai rezist.
Nu mai reziști la ce?

| WeakSide explică (pentru sadrian46):

Am ajutat pe oricine a avut nevoie și nu numai, am iertat multe persoane. Păi, credeam că pot primi un sfat bun, dar mai bine nu mai puneam întrebarea. Mănânc fiindcă în adâncul meu cred că pot face ceva, deși ceva mă împiedică. Nu mai rezist să fiu așa.

| sadrian46 a răspuns (pentru WeakSide):

Sfat bun poți primi dacă reușești să expui ce problema ta, ca să înțeleg cu ce te pot ajuta.
Dacă ai ajutat, continuă. Dacă ai iertat, continuă să ierți.
Deci mai crezi în adâncul tău că poți face ceva? Ceva, ce?
Ceva te împiedecă să faci? Ce anume te împiedecă?
Dacă nu mai reziști, ce faci să reziști totuși? Cum te pot eu ajuta să mai reziști un pic?

| WeakSide explică (pentru sadrian46):

Păi viața asta fără prea multe lucruri care să mă bucure asta mă împiedică

| sadrian46 a răspuns (pentru WeakSide):

Deci ai nevoie de o bucurie sau mai multe.
Asta mă bucură, căci ai discernământ, poți să deosebești o bucurie de o tristețe.
Când spui viața asta, probabil te referi la viața ta.
Ce am învățat eu, ce știu eu, viziunea mea, să te gândești la ea, nu este ceva absolut, radical, definitiv.
Dta de exemplu ești de sex masculin presupun și dotat în mod corespunzător. Orice individ ca dta, este un specimen din categoria viață, care este o jumătate de ființă vie.
Ea devine vie și întreagă doar dacă se cuplează cu o jumătate de ființă vie, care este o persoană de sex feminin.
Nu mă am cu Biblia, ba chiar din contră, dar aici combate bine.
Matei 19:5
și a zis: ‘De aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va lipi de nevastă-sa, și cei doi vor fi UN SINGUR TRUP.
Acel un singur trup, abia acela, rezultat din interacțiunea de cuplu, este ființa vie cu viața întreagă.
De aceea i-a făcut Dumnezeu lui Adam ( să o luăm ca o poveste, dar spune ea ceva important) o soție, ca să nu fie singur, că dacă era singur se plictisea, și nu avea nici o bucurie.
Așa că starea ta asta îți spune, fă ceva ca să nu mai fii singur, că de aceea te plictisești, de aceea nu simți bucurie, că nu ești încă un trup întreg și viu. Și pentru că minunea de la începutul lumii, să îți facă Dumnezeu rost de o gagică, în timp ce tu dormi, și nu faci nimic, cum a pățit Adam, nu se va întâmpla, asta trebuie să faci.
Vrei o bucurie? Caută o gagică.

| WeakSide explică (pentru sadrian46):

Nu gasesc, am încercat.

| sadrian46 a răspuns (pentru WeakSide):

Nu ai găsit până acum.
Continuă să cauți. În timp ce cauți, nu o să fii plictisit.

| WeakSide explică (pentru sadrian46):

Toate au zis că sunt urât.

| sadrian46 a răspuns (pentru WeakSide):

Prin anii 60 ( late sixties) aveam vreo 22 de ani, lucram salvamar vara la mare. Și mie, fără să fiu urât, fetele pe plajă îmi ziceau, nu. Aveam alți colegi versați care făceau în fiecare noapte cu cel puțin două, chiar deodată. Ei spuneau că la început, toate au zis, nu.
Dar hai să zicem că așa o fi, că poate că nu ești chiar Făt Frumos din La Crima. Demonstrează-le că tu ești cel mai bun, mai grijulii, mai atent, mai darnic, mai plin de compasiune, mai promițător. Asta se face cu vorba bună și cu un ton al vocii ce se numește mandolină. Fă-le să râde chiar de tine, o să zică că ești nostim.
Sunt 1000 și una tehnici de seducție, să te uiți atent, căci chiar și la un om urâțel așa cum te lauzi, ochii sunt frumoși.
Și așa mai departe. Femeile sunt un domeniu pe care dacă îl studiezi, nu ai timp să te plictisești.
Să le provoci să îți spună problemele lor, vor plânge în brațele tale, pe umărul tău.
Să nu le provoci dur, tu să te oferi, tu să consolezi, să fii alternativa la care ele nu se așteptau, și una va rămâne lângă tine. Asta este prognoza mea. După ce descoperi acest secret, se vor lupta ele între ele pentru tine.

| WeakSide explică (pentru sadrian46):

O să mai încerc.

| sadrian46 a răspuns (pentru WeakSide):

Păi să nu încerci.
Să încerci. Să te ridici de pe scaun. Să mergi. Astea nu le încerci. le faci. Viața nu se încearcă se, trăiește.
Să îți pui în programul săptămânal în agendă, o cucerire pe săptămână, apoi una pe zi. Când te uiți la ea, când caști gura, să fie deja cucerită. Vorba unui prieten al meu, rom-țigan, urât de maam focului ( semăna cu Obama) spunea că 5 minute e mult. Dacă nu ai cucerit-o în 5 minute, treci la următoarea. ca să o obligi să se uite lung după tine, să vadă ce vână zace în tine, să simtă ca ai valoare.

| Andreeush a răspuns:

Părinților tăi cred că le pasă.
De ce nu încerci să vorbești cu ei?

| Frank51 a răspuns:

Eu zic sa o si faci daca tot zici.

| Donsavas a răspuns:

Plictiseala nu i tot una cu depresia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă acum ești plictisit, gândește-te cum sa o fii atunci când te izolezi. Găsește niște activități de făcut, fa-ti prieteni, fixează-ți niște scopuri în viata

| PumpkinDoll a răspuns:

Fii tu insuti si nu sta prea retras dar nici nu incerca sa te bagi in seama prea tare.Analizeaza persoanele si vezi si tu care sunt ''compatibile'' cu tine.

| Lizuca1234 a răspuns:

Pai daca esti plictisit, de ce nu iti gasesti ceva de facut? Ca nu inteleg, vrei sa te izolezi ca esti prea plictisit? mai multe detalii nu ar strica

| Treachery a răspuns:

Zici tu astea, dar cu mine nu ai petrece timp niciodata laughing (si cine ar vrea tho?)

| WeakSide explică (pentru Treachery):

Ba da, crede mă. Eu nu s genu să evit persoanele calumea.

| faranumecanuvreaudaia a răspuns:

Te inteleg sincer, incearca sa gasesti un hobby un sport

| WeakSide explică (pentru faranumecanuvreaudaia):

Mă joc mult fotbal, dar degeaba mă bucur câteva ore și restul deloc.