| Constantinescu_Robert_1998 a întrebat:

Despre Restante!

Salut TPU! Eu nu prea stiu cum e treaba cu restantele... Imi puteti da niste informatii si exemple daca raman cu restate cum ar trebui sa procedez? si inca o intrebare: Pot sa trec in anul urmator si cu aceste restante ramase sau e un termen limita cate sa am? FUNDA + VOT!

3 răspunsuri:
| heddy10 a răspuns:

Poti ajunge si in anul 4 cu restante din anul 1. Daca nu promovezi un examen, esti reprogramat pentru sesiunea de restante, adica in toamna de regula, sau chiar si dupa sesiunea de examene. Depinde de facultate.

Trebuie sa tii cont de numarul minim de credite necesare ca sa poti trece in anul urmator. Fiecare examen are un anumit nr. de credite.

| Constantinescu_Robert_1998 explică (pentru heddy10):

Exista o sesiune speciala pentru restante? Eu vad la avizier ca cei din anii 2-3 etc pot da restanta odata cu cei din anul 1(care e examen la anul 1)

| heddy10 a răspuns (pentru Constantinescu_Robert_1998):

Da, exista sesiuni pentru restante. Cum spuneam, depinde de conducerea fiecarei facultati cum programeaza toate balariile astea. N-ar trebui sa te intereseze decat data pe care o sa dai restanta in caz ca ajungi in situatia aia.