| LinaMadaL a întrebat:

Buna, ce se intampla daca ajung in ultimul an de facultate si am 6 restante? Exista posibilitatea sa trec ultimul an si dupa care in anul urmator sa ma prezint la examenele ramase si sa dau licenta abia apoi?

Răspuns Câştigător
| sweetys a răspuns:

Intri in an complementar. Eu era sa o patesc de la o restanta, dar am scapat. Daca nu ai luat cele 6 examene te vei inscrie la toamna iar. Si te vei prezenta doar la examene. Iar in caz ca s-au mai bagat materii noi, vei da si la acele materii examen.

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Poti sa le iei si dupa 10 ani daca vrei laughing
Nu primesti diploma de licenta pana nu iti iei toate examenele si licenta, indiferent cat de mult ar dura asta.

| Justme1997 a răspuns:

Depinde de facultate, de exemplu la mine la Litere unde ai 11-12 examene pe semestru, poți să dai doar restanțele fără să repeți nimic, doar că sunt pe bani. În principiu la orice facultate trebuie să aduni un număr total de credite ca să treci anul, află numarul ăla

| CristinaRadovici a răspuns:

Daca nu reusesti sa iei examenele nici in ultimul an, vei mai face un an complementar. Deci, practic, vei face un an in plus.

| LinaMadaL explică (pentru CristinaRadovici):

Si trebuie sa merg din nou la cursuri sau ma voi prezenta doar la examene? Si inca ceva, daca am trecut toti cei 3 ani, este o limita de restante? ( precizez am luat peste 30 de credite in fiecare an )