| Helpme1244 a întrebat:

Diferentele din Colegiu si Liceul Tehnologic?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Eu am presupus ca prin colegiu se refera la profilele teoretice. Acum daca un liceu tehnologic se mai poate numi si colegiu tehnologic nu mai conteaza.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

La colegiu faci materii normale gen mate, romana, engleza, chimie etc. La liceu tehnologic faci multe materii tehnologice. La liceul tehnologic bacul este mai usor (cel putin la mate unde se da M3).

| asperger3 a răspuns (pentru Bondarel99):

Gresesti in legatura cu colegiul. La mine in judet existau colegii tehnice. Acum mai exista doua colegii restul devenind licee tehnice/teoretice.
Pe scurt un colegiu ar trebui sa aiba rezultate mai bune comparativ cu un liceu. Pentru a fi considerat colegiu, un liceu trebuie sa aiba minim 90% promovabilitate la bacalaureat, apoi rezultate la concursuri. Pot lasa link daca e nevoie

| Bondarel99 a răspuns (pentru asperger3):

Eu am presupus ca prin colegiu se refera la profilele teoretice. Acum daca un liceu tehnologic se mai poate numi si colegiu tehnologic nu mai conteaza.