| nunume a întrebat:

Diferentele majore dintre religia penticostala si cea ortodoxa care sunt? Dupa parerea voastra care este cea mai "buna"(stiu ca adjectivul nu este bine folosit)? Adica totusi, SE STIE CA ORTODOXIA E DE CAND LUMEA, IAR PENTICOSTALISMUL L-A INVENTAT UN ENGLEZ. Nu-i asa?

Răspuns Câştigător
| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Ortodoxismul nu e de cand lumea, ci din 1054. Ambele sunt religii crestine, insa nici crestinismul nu are foarte multe vechime, ci undeva, daca nu ma insel, secolul IV pana in Hristos. De exemplu hinduismul este mult mai vechi decat crestinismul. Eu nu cred in nicio religie si consider ca Dumnezeu exista in afara religiilor si ca nu se supara si nu se manie, asa cum sustin crestinii. Si pe langa asta, nici nu ne pedepseste. Dumnezeu reprezinta doar partea buna si atat.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ortodoxia nu e deloc de cand lumea, ci de la marea schisma, adica de la 1054. iar Biserica Penticostala a aparut in secolul XIX. ambele sunt confesiuni ale religiei crestine, nu sunt religii diferite. Nici una nu e mai buna ca alta, credinta este o chestie de vocatie, nu de avantaje. Si nici de vechime a credintei, fiindca exista credinte mai vechi cu milenii decat crestinismul si totusi nu sunt impartasite de mai multa lume decat acesta.

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Religia ortodoxa e una iar secta penticostala este admisa in Romania.

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

La categoria Religie poti afla un raspuns competent