| by3nkwtssa a întrebat:

Doresc si eu sa mi se spuna ce sa fac in legatura cu ciclul menstrual...cum se numara tot ce trebuie sa stiu nu vreau s-o intreb pe mama pentru ca stiu ca daca o intreb imi zice 2 vorbe si pa zice ca sunt prea mica sa aflu chestii d'astealaughingdar am 11 ani dezvoltata cateva cosuri si imi e teama fara sa va bateti joc fetelor ajutati-ma plskisspwpykel

Răspuns Câştigător
| fluturas a răspuns:

Ai spus ca ti'e teama, nu are de ce sa iti fie teama happy
si de unde sti ca mama ta va zice doar doau vorbe? eu zic totusi s'o intrebi, nu ai nimic de pierdut happy
pai cam ce ar trebui sa stii confused
ca nu trebuie sa iti faci griji daca nu iti vine pana la 16 ani, dca nici dupa 16 ani nu ai ciclu menstrual atunci consulta un medic
ca nu trebuie sa iti faci griji daca iti intarzie in primii 2 ani, este posibil sa-ti intarzie si 6 luni
se numara : incepi de la prima zi de sangerare si numeri 28 de zile (28 este nr de zile normal dar intre 21-33 de zile e ok happy, mie de exemplu imi vine din 26 in 26 de zile ) pana la urmatoarea sangerare
normal ciclu este perioada in care nu ai sangerari, iar menstruatie este perioada aceea care dureaza intre 3 si 7 zile
si sa ai grija la igiena happy
poti folosi absorbante (sunt cele care se lipesc) nu tampoane (o. b.) pentru ca multi zic ca dezvirgineaza, desi eu nu cred big grin
cam atat...

3 răspunsuri:
| crynna_5193 a răspuns:

Deci se numara 28 de zile din prima zi de menstruatie, la adolescente e neregulat cativa ani, vine mai repede sau intarzaie cateva zile, trebuie sal ti sub observatie cate zile ai cat de abundent si nu folosi ob-uri marimi mari pentru ca sa maresc foarte mult in interios si e o problema, mentruatia apare la 2 ani dupa ce a inceput sa creasca parul sub brat si sani, si nu esti mik ca sa stii ca daca nu sti ce faci cand o sa apara, si sportul ajuta la dureri daca sunt prea mari un nurofen sau agolcamin ceva, corpul retina apa pe care o elimina in timpul menstruatiei dar la fiecare femeie/fata e altfel, citeste pe net site pentru femei, cauti in google

| meedanyy a răspuns:

Mie prima data mi-a venit la 19 sep 2009 si a doua oara pe data de 31. 01. 2010 daca iti vine cu intarziere nu te speria este ceva foarte normal de exemplu mie inca nu imi vine regulat:d