Întrebare recomandată | AjutoameniipeTPU a întrebat:

Salut. Aveti idee cum as putea sa fac scrisul de mana mai frumos si mai clar? Toti imi spun ca scriu urat si nu prea imi inteleg ceilalti scrisul.

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu zic sa nu-ti faci probleme. Cred ca pot numara pe degete ocaziile in care am scris de mana in anul care s-a scurs. Scrisul de mana nu mai e important in societate. Doar sa-ti dai silinta sa se inteleaga ce scrii, in rest urat/frumos, nu conteaza.

Astia care-ti spun ca in viata conteaza sa scrii frumos sunt depasiti mental. Ei traiesc doar din amintiri.

| AjutoameniipeTPU explică (pentru doctorandus):

Pai, ma ingrijorez la EN la anul, cand am sa il dau. Sa nu imi anuleze din cauza scrisului.

| doctorandus a răspuns (pentru AjutoameniipeTPU):

Chiar daca scrii urat, poti sa-ti dai silinta sa se inteleaga ce scrii. Nu se anuleaza doar pe motiv ca nu scrii frumos.

| doctorandus a răspuns (pentru AjutoameniipeTPU):

A, da, am dat si eu examenul TOEFL. Nici macar n-am scris de mana, am scris pe calculator.

Iar asta a fost acum 20 ani.

| doctorandus a răspuns (pentru AjutoameniipeTPU):

Scopul tau trebuie sa fie sa scrii inteligibil, nu sa scrii frumos. Ca nu cred ca vei reusi vreodata sa scrii frumos.

Răspuns utilizator avertizat
| Smmo a răspuns:

Scrisul ilizibil este caracteristic celor introvertiti, nesiguri, grabiti, care nu doresc sa li se cunoasca gandurile sau lenesi. Mai poate indica si boli, mi-am amintit de un coleg din generala care scria foarte mare, el avea o problema cu ochii si se straduia mult sa scrie citet. Sunt multe diferente intre scrisuri, daca ti s-a spus ca este greu de citit, foarte bine ca te-ai gandit sa il imbunatatesti.
Scrie ca si cum esti sigur pe ceea ce ai de spus si vrei sa iei nota mare. Te asteapta examene multe si intr-adevar e un lucru pe care inconstient sau constient, profesorii il vor aprecia. Ce ai putea sa faci mai mult cand scrii o lucrare ca sa fie bine cotata decat sa inveti, sa fii atent la cerinte si sa scrii corect si citet?
Exerseaza. Fiind in vacanta, nu stiu ce mai scrii tu acum, dar poti incerca sa tii un jurnal de exemplu. Incearca la literele a, o sa faci cercurile mai mari si rotunde, la m si n sa se vada cate picioruse are fiecare, scrisul sa nu fie mic si aplatizat. Nu prea se recomanda nici sa scrii ca de tipar, desi colegii chiulangii de la facultate iti vor fi recunoscatori daca le vei da un curs scris asa. Cifrele de asemenea, obisnuieste-te sa le scrii cum trebuie.
Scrie cateva randuri ca la clasa I si apoi vezi cum faci sa le combini, sa le adaptezi personalitatii tale. Desi poate fi tentant si util, nu te invata sa scrii cu inflorituri si sublinieri, ca sa nu ai probleme la examene. Pastreaza-le pentru ocazii speciale.

| doctorandus a răspuns (pentru Smmo):

Pseudopsihologie (pseudostiinta care s-ar vrea psihologie). Da trei studii indexate pentru MEDLINE care zic ca tine.

Grafologie=pseudostiinta (are un mare grad de incredere/fiabilitate intre observatori, dar este complet lipsita de validitate).

| doctorandus a răspuns (pentru Smmo):

It has also been rated by mental health professionals as one of the top five most discredited psychological tests.

https://en.wikipedia.org/wiki/Graphology

Traducere: De asemenea, a fost evaluată de profesioniștii din domeniul sănătății mintale drept unul dintre top cinci cele mai discreditate teste psihologice.

Sursa: Norcross, John C.; Koocher, Gerald P.; Garofalo, Ariele (2006). „Discredited psychological treatments and tests: A Delphi poll". Professional Psychology: Research and Practice. 37 (5): 515–522. doi:10. 1037/0735-7028.37.5.515. ISSN 1939-1323. "Five tests rated by at least 25% of the experts in terms of being discredited for a specific purpose received mean scores of 4.0 or higher: Luscher Color Test, Szondi Test, handwriting analysis (graphology), Bender Visual Motor Gestalt Test (for assessment of neuropsychological impairment), eneagrams, and Lowenfeld Mosaic Test"