| anonim_4396 a întrebat:

Dupa cum bine stiti, eu sunt anti-socialul, timid si care nu are prieteni deci in consecinta nu are ce face. Ma apuca depresia cand ma gandesc la vara

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Încearcă și fii mai deschis fata de cei mai apropiați, apoi încearcă și socializează cu cei de o vârstă cu tine.Nu uita ca cel ce se izolează se împotrivește oricărei intelepciuni practice. Vei reuși, dar sa ai o atitudine pozitiva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bine ar fi sa poti iesi din acest cerc vicios.
Intr-adevar exista oameni introvertiti (si eu ma numar printre iei) care au puncte slabe si puncte tari, nu trebuie sa intri in depresie din cauza punctelor slabe, cauta sa-ti intaresti si mai mult punctele tari.
pot fi lideri excelenți, introvertiții mai creativi decât extrovertiții, in cariera e meticulos, ordonat, organizat, are constiinta detaliului, urmeaza strict un program, simte nevoia de a finaliza orice proiect inceput, va asculta plangerile si va rezolva problemele

O scurtă listă cu personalități care sunt de asemenea și introvertiți:
Abraham Lincoln
Albert Einstein
Christina Aguilera
J.K. Rowling
Warren Buffet
Eleanor Roosevelt
Courteney Cox
Emma Watson
Mahatma Gandhi
Rosa Parks
Audrey Hepburn
George Stephanopoulos
Mark Zuckerberg

Nu esti singurul din lume asa, trebuie doar sa stii cum sa reactionezi, deoarece conteaza asta foarte mult, deci ce vei face? vei sta in continuare intr-o stare de despresie sau vei incerca sa-ti schimbi reactiile la tot ce se intampla?

| ambicio a răspuns:

Dacă nu îți faci prieteni, nu rezolvi nimic.

| Hexiled a răspuns (pentru ambicio):

Cum sa iti faci prieteni daca esti introvert?

| ambicio a răspuns (pentru Hexiled):

Și persoanele introverte au prieteni.
Caută în jurul tău prieteni asemenea ție, fă diferite activități: voluntariat, implică-te în diferite ONG-URI sau practică un sport; un prieten, doi, tot îți vei face.

| Ara997 a răspuns (pentru Hexiled):

Cauta oameni care iti impartasesc valorile, hobbyurile, preocuparile etc. adica oameni ca tine( vb. aia cine se aseamana se aduna. nu incerca sa te schimbi, ar fi doar o iluzie, un efort inutil si o presiune resimtzita datorita "mashtii" purtate in public... In plus s-ar putea sa te trezesti cu prieteni cu care nu ai ce discuta...
sa pari vesel si sociabil doar in aparenta este ca o piesa de teatru facuta de un amator. la un moment dat obosesti si nici spectacolul nu e de calitate.

| CinevaCurios24 a răspuns:

In viata castigi mai multe daca esti mai social. Eu sunt introvertit si banuiesc ca si tu esti. Totusi incearca sa te gandesti la un hobby/pasiune si sa cauti grupuri in care poti socializa avand ceva in comun. Daca vrei putem discuta in privat, mai multe.