| bianca898 a întrebat:

Buna! Nu stiu daca ati avea rabdare sa cititi, dar sper sa poata ajuta cineva. Eu am avut crush un coleg de al meu.Am incercat sa ma bag cu el in seama pe retelele de socializare si un pic si in realitate dar nu stiu n-a mers dar nici nu ne stiam asa bine pe atunci...incepusem abia liceul. El asa mai mult vb cu baietii si prietenii lui. Uneori pare retras,dar nu. Cu fete stiu ca a mai fost dar au fost de scurta durata si posibil unele doar asa conversatii pe retelele de socializare. Am zis ca am trecut peste, intr-un fel da,dar dar tot uneori ma mai gandesc la el si cum era daca ne cunosteam bine. La scoala nu am ocazia pentru ca sunt si colegii si in pauze este plecat. Sunt sigura ca nu ma place dar sa fiu sincera cred ca este si pentru felul cum sunt la scoala. Efectiv sunt o persoana complet diferita, par introvertita,antisociala si am cateva colege cu care mai vb prin ore si in pauze,dar nu mereu iau parte la conversatii,adica de multe ori stau asa pe telefon sau ceva. Ideea este ca eu chiar nu sunt asa, recunosc ca am si o mica problema de anxietate sau gandul ca as fi judecata,dar problema e ca eu mai mult sunt asa ca nu am cu cine sta si vb. Nu am asa multe in comun cu ele si nu simt sa fie genul ala de persoana ca si mine,gen nu stiu, dar nu prea am ce vb cu ele. Cu altele vb si nu ma mai opresc...tin sa mentionez ca el este extrovertit adica am vazut ca iese des. Eu tot asa sunt,dar na nu ies zilnic ca nu am mereu cu cine iesi si rar dau de persoane cu care sa ma inteleg bine. Faza e ca parca nu mai vad la nimeni ce vad la el si mna chiar daca e putin prost si el mai e asa cu anturaje(eu nu prea). Am impresia ca daca m-ar cunoaste cu adevarat cum sunt poate ar fi o conexiune ceva, adica uneori si cand vb el ceva parca m-as regasi prin acele vorbe. N-am cum sa fac sa ne cunoastem mai bine si sincer cred ca multe fete l-ar placea pentru ca e frumos si alta problema ar fi ca degeaba ne0am intelege si am personalitate daca nu sunt asa frumoasa. Stiu ca personalitatea este mai importanta, dar baietii se uita la aspect. Recent stiu ca vb cu cineva, dar cred ca sunt la stagiul in care se cunosc, adica la cel de prieteni sau posibil sa fi evoluat si sa fie relatie sau daca nu sa se fi rupt legatura. Multumesc pentru cei ce au avut rabdare sa citeasca si sper sa ma puteti ajuta!

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Am citit tot. Pot spune ca te inteleg. Adica, stiu ce simti.
Dar, uite, nu e nevoie sa insisti. Daca el nu arata interes fata de tine, inseamna ca nu simte sa te cunoasca.

Daca nu iti place caracterul lui, stai departe de el.
Stii... sa fii frumos nu e intotdeauna de ajuns. Poti fi frumos si sa ai o personalitate de rahat. De asemenea, poti fi nu chiar cea mai atragatoare persoana, dar sa te faci remarcata prin (multe) alte aspecte decat cele fizice.
Iara daca el nu este capabil/dispus sa vada la tine ceva mai mult decat un corp, atunci nu merita sa iti irosesti timpul cu el. Omul are alte intentii. Be sure of that.

Pune putin in stand by atractia asta ce ai dezvoltat-o fata de el si observa si alte lucruri la el. Cum ar fi, modul in care ii trateaza pe ceilalti, felul in care vorbeste, cat de bine invata etc. Probabil nu vei mai avea aceeasi impresie dupa.

Esti cu mult mai importanta decat o simpla bagare in seama, de care nici nu prea ai parte, data fiind situatia...

Sa ai grija de tine si nu uita: oamenii nu sunt intotdeauna asa cum ii percepem noi.

La mulți ani!

2 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

In primul rand, as vrea sa te asigur ca aspectul fizic nu este totul si ca personalitatea poate fi la fel de atractiva, daca nu chiar mai atractiva decat aspectul fizic. Poate ca unii oameni se concentreaza mai mult pe aspectul fizic, dar acest lucru nu inseamna ca toata lumea este asa. Este important sa te concentrezi pe ceea ce esti tu si sa te accepti așa cum ești, indiferent de ceea ce cred ceilalti.

In al doilea rand, ai spus ca ai o problema de anxietate sau gandul ca ai putea fi judecata. Este important sa lucrezi la aceasta problema, deoarece poate afecta modul in care te simti despre tine si relationarea cu ceilalti. Ar fi o idee buna sa discuti cu un psiholog sau cu un prieten apropiat pentru a obtine sprijinul necesar in acest sens.

In ceea ce priveste colegul tau, este intotdeauna o idee buna sa incerci sa iti faci mai multi prieteni si sa iti intaresti legaturile cu cei pe care ii ai deja. Chiar daca colegul tau nu este interesat intr-o relatie cu tine, poate ca puteti deveni prieteni si poate ca puteti avea o conexiune mai profunda prin intermediul acestei prietenii. Nu trebuie sa renunti la posibilitatea de a avea o conexiune cu cineva doar pentru ca nu sunteti intr-o relatie romantica.

In cele din urma, fii tu insati. Nu incerca sa fii cineva diferit doar pentru a-i placea cuiva. Fii tu insati si creeaza-ti propria ta fericire, indiferent de ceea ce cred ceilalti sau de ceea ce se intampla cu alte persoane

| Hyperion7 a răspuns:

Mmmm,am citit și na, e cam complicat, dar daca vrei tu, poate te ajut cu niste sfaturi sau whatever
Daca te interesează, lasa-mi te rog un mesaj pe ig la mihai. 0121!