| B0ne a întrebat:

Dupa parerea voastra, care este cea mai mare problema cu care se confrunta adolescentii in zilele noaste?

20 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Anturaj,tigari,alcool.Cat de urat poate sa stea la un copil cu tigarea-n mana, aproape ca uit uneori ca si eu la 16 ani pufaiam... Insa cand mi se spunea ca imi sta urat, ma gandeam de ce? Acum inteleg de ce.E urat sa vezi un copil cum bea, hai ca bea un pahar e ok, insa sa il vezi cu doza de bere in mana e cam 'drama' happy Cine sunt eu sa critic? Eu faceam la fel happy Insa eu asta faceam la 16 ani, ei fac pe la 13 14 happy Altii si mai devreme.

| darrio2007 a răspuns:

Libertatea prost inteleasa.In asta se includ toate formele de socializare si relatiile cu cei din jurul lor.In special cu cei mai in varsta decat ei.

| IsabelaIssa a răspuns:

Sexul, comunicarea.

| MarianWLF a răspuns:

Libertatea, daca asta nu este oferita adolescentilor, apare personalitatea rebela, si vor face ce vor ei oricum, nu zic ca trebuie lasati chiar sa faca tot ce vor, dar trebuie sa le oferi spatial necesar de care au nevoie sa se simta liberi, sa nu simta prea multe restrictii.

| KamaSutra a răspuns:

1) dragostea- numai de asta stiu sa vorbeasca
2) dramele din dragoste- "vai, fata ai vazut ca sta cu alta!?" si asa incepe depresia, ca ce are aia si eu nu si bla bla bla
3) crize de personalitate- toti incearca mai multe stiluri si au diferite reactii unele prea exagerate la niste problemute simple. Dar pana la urma, nu stiu cum dar (aproape) toti ajung sa se drogheze\fumeze\se taie pentru ca ei considera ca asa uita de "dilemele" lor
4) cosurile- nu stiu daca si la asta te gandeai dar si ea e una mare
5) dezinteresul pentru invatat si inconstienta ca neinvatand nu vor ajunge nicaieri
6) retelele de socializare- acestea le fura o mare parte din timp pe care l.ar putea folosi cu folos, si in loc sa vorbeasca cu amicii pe net, mai bine s.ar intalni undeva in aer liber
7) neintelegerea acestora de catre aropiati- parintii sau rudele, in general, sunt cei care ar trebuie sa discut. Cu tanarul si sa.l faca sa capete incredere in ei, pentru a le putea spune ce il framante ca sa nu dea fuga la cine stie cine sa.si spuna secretele si problemele. Ar trebui inteles, sa se transpuna in pielea lui si sa vada ce simte acesta, fiindca toti au fost adolescenti si se presupune ca ar trebui sa stie cum e

| Wøodenpints a răspuns:

Probabil simplul fapt că majoritatea sunt niște idioți siniștri care vor cu orice preț să iasă în evidență și cad în penibil din cauza asta.

| MskDesign a răspuns:

Personal cred ca au o mare problema cu educatia si aici ma refer la cei sapte ani de acasa.

| drogh a răspuns:

Lupta intre generatii (Parinti-Copii)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer...liceul. Clar asta e cea mai mare problema. Dar pot sa spun ca si dragostea.

| doreal a răspuns:

Adolescentii din ziua de azi se confrunta foarte mult cu prostia.

Răspuns utilizator avertizat
| ksuper31 a răspuns:

Anturajul.

| Addaa1998 a răspuns:

Tehnologia ne influenteaza in mare parte.

| Ciumpi35 a răspuns:

Naivitatea, suferinta in dragoste la 13 ani, lipsa de interes.

| B3B3NI a răspuns:

Iti zic eu, felul cum arati.Acum toti se uita la trup şi la defecte dar interiorul ramane ascuns

| SmileSmart a răspuns:

Cosuri,Facebook,Liceu,One Direction...

| Sebastian米氏 a răspuns:

Criza adolescentina si banii pentru pacanele.

| Claudia3000 a răspuns:

Mamele de pe facebook

| DeliaCiortescu a răspuns:

Petrecerile!