| CastiCuMicrofon a întrebat:

Am si eu o intrebare care nu are nevoie de o rezolvare: Care este parerea voastra despre adolescentii din ziua de azi?

Răspuns Câştigător
| deeea28 a răspuns:

Intrebarea ta nici nu stiu oricat as vrea, daca are vreo rezolvare. Nu traiesc prea mult in grupul asta deoarece sunt deja trecuta de mult de acest capitol, deci nu stiu daca parerea mea e buna sau nu, dar din cate vad eu asa cat de cat si-mi pot face o parere e ca adolescentii in primul rand se uita prea mult acum dupa tot ce inseamna sex in loc sa-si vada de distractia de la varsta respectiva. Stiu ca si mass media le umple capul de prostii, dar si ei cred ca o cauta cu lumanarea. Si de multe ori acesti adolescenti chiar nu stiu ce fac. Vor sa faca sex, dar nu stiu sa se protejeze, nu stiu sa-si asume responsabilitati nici in privinta asta si nici in altele. Vor in general sa fie, sa arate mai mari, mai maturi, dar in fapte sunt varza. Sunt de multe ori cam analfabeti. Ii intereseaza mai mult sexul decat sa invete sa se exprime si sa scrie corect. Cu siguranta sexul e mai interesant, dar nu ar trebui sa fie toate la timpul lor? Dar pentru ei timpul asta cred ca ar fi din fasa desi nu sunt in masura sa-si asume responsabilitatea unui boli luate prin sex sau unui eventual copil. Vor sa iasa in evidenta, mi se pare mie mai mult ca generatia noastra. Sa nu crezi ca generatiile trecute nu au avut tembelii lor sau fetele cu burta la gura la 18 ani, dar acum mi se pare ca e mai rau. Din cate stiu eu, la 14 ani fetele sunt active sexual. Aiurea, pana la 20 de ani stie tot si pana la 30 ajunge sa faca orgii ca sa nu se plictiseasca. Oare e normal? Sau cel putin eu asa gandesc ca nu e. Ca sa nu zic ca la fete le face si rau. Se dezvolta prematur, de aia poate de multe ori fetele la 18 ani sunt deja grasute. Multi zic ca ce sa faca cu scoala. Foarte corect, poate nu ai ce face cu ea, dar daca la un moment dat iti trebuie si n-o ai, nu-ti vine sa-ti dai una in cap ca n-ai facut-o cand trebuia si poate ai ratat un job bun din cauza asta? Mie in primul rand imi e mila de ei. Ii vad la 14-15 ani preocupati de timiditatea lor in a aborda o fata, cand la varsta asta ar trebui sa alerge cu bicicleta sau sa se dea cu rolele si alte alea. Imi e mila de ei ca nu stiu ce pierd. Si noi voiam sa fim mari cand eram la 15 ani, dar nu cu aceeasi dorinta. Ei acum altceva nu mai stiu. Ma uit in jur ca sunt multi oameni care nu stiu sa vorbeasca si sa scrie corect si imi e groaza ca generatia ce vine e si mai rau, eu asa o vad. Banuiesc(poate incorect sau nu), dupa numarul din coada(danielv97) ca si tu esti adolescent. Nu stiu de ce ai pus intrebarea asta si nu stiu daca ti-am raspuns, sper macar sa nu mi-o iei in nume de rau. Intru aici si raspund la intrebari rar, dar o fac pentru a mai ajuta cate un adolescent, ca ei par cei mai debusolati. Poate ii critic, poate i-as bate cateodata, dar in primul rand imi e mila de ei, mai ales ca si eu am fost adolescenta si nu am stiut si nu m-a invatat nimeni. Succes in viata va doresc la toti si sper sa ajungeti mai bine decat am ajuns noi, generatia trecuta.

4 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Nu trebuie să îi judecăm.Deşi părerile sunt împărţite. Ştiinţa şi tehnologia avansează prea mult.Şi oamenii nu prind ideea de schimbare, de noutate. Timpurile se schimbă.Şi dacă nu ne acomodăm cu schimbările, rămânem în urmă.Şi riscăm să avem conflicte între generaţii.Pentru că tinerii au nevoie de libertate şi generaţia din urmă nu admite ideea de libertate.Totuşi,nu ar strica să se mai folosească şi prezervative.

| neutrino a răspuns:

Nu sunt nici mai buni, nici mai rai, nici mai frumosi sau mai urati decat cei de ieri sau cei de maine.

| fuzzer a răspuns:

Nu am o parere foarte buna, si pot sa-mi justific afirmatia, prin comportamentul si atitudinea adoptata de tinerii zilelor noastre.

| Vans a răspuns:

De ce să nu vorbim despre dobitocii de părinţi care nu i-au educat şi care acum se plâng de generaţia asta?