| UZURPATOR a întrebat:

E adevarat ca anul acesta daca nu iei 5 in evaluarea nationala nu intri la examen?

Răspuns Câştigător
| EşanuPaula a răspuns:

Sunt două variante:
1. O să ai o medie mult prea mică, iar ceilalţi, care iau peste 5, or să îţi ocupe locurile;
2. Profesorii au spus asta doar pentru a vă speria.
Stai liniştit/ă, şi pe noi ne-a bătut diriginta la cap să ne înscriem, că dacă luăm 4, 99 la matematică şi 10 la română, nu o să putem intra, dar sunt doar baliverne ca să-şi ocupe ăia locurile.
Presupun că eşti din mediul rural, nu? Numa' nouă ni se spune asta, cei din oraş nici nu ştie de varianta asta.
Nu crezi că, dacă era cu adevărat aşa, ne anunţau pe toţi şi dădeau şi la TV?
Nu-ţi face probleme, totul o să fie bine. Când o să intrii la liceu, să mă anunţi.
Iar acel 5 o să-l iei, fără vreo problemă. Oricât de varză vei fi, tot o să-l iei, doar învaţă-ţi formulele, iar restul va veni de la sine, şi să nu te panichezi!
Mult succes la Evaluarea Naţională!
Îţi sunt colegă de suferinţă anul ăstahappy

4 răspunsuri:
| EşanuPaula a răspuns:

Cum vine asta cu''Dacă nu iei 5 în Evaluarea Naţională nu intri la examen''?
Dacă nu iei 5 în Evaluarea Naţională, nu intri la liceu, aşa se spune, dar este o prostie.
Aşa se spune doar pentru a câştiga ăştia elevi, şcolile profesionale, să ne sperie şi să intrii în şcolile lor de rahat.
Stai fără grijă, anii trecuţi au fost şi note de 3 la EN, şi tot au intrat la un liceu, liceu de meserii, ce-i drept, dar nu i-au lăsat acasă.
Şi normal că nu o să intrii la un liceu bun cu 3 în examen, asta e logic.
Sper că te-am lămurit!happy
P.S.big grinacă ai vreo întrebare, răspunde-mi la asta şi îţi spun tot ce vrei.

| UZURPATOR explică (pentru EşanuPaula):

Da,ok mersi mult, dar era o faza ca daca nu iau 5 la romana si 5 la matematica, cel putin nu poti intra la un liceu, nu scoala profesionala, ce spui de asta?

| EşanuPaula a răspuns (pentru UZURPATOR):

Sunt două variante:
1. O să ai o medie mult prea mică, iar ceilalţi, care iau peste 5, or să îţi ocupe locurile;
2. Profesorii au spus asta doar pentru a vă speria.
Stai liniştit/ă, şi pe noi ne-a bătut diriginta la cap să ne înscriem, că dacă luăm 4, 99 la matematică şi 10 la română, nu o să putem intra, dar sunt doar baliverne ca să-şi ocupe ăia locurile.
Presupun că eşti din mediul rural, nu? Numa' nouă ni se spune asta, cei din oraş nici nu ştie de varianta asta.
Nu crezi că, dacă era cu adevărat aşa, ne anunţau pe toţi şi dădeau şi la TV?
Nu-ţi face probleme, totul o să fie bine. Când o să intrii la liceu, să mă anunţi.
Iar acel 5 o să-l iei, fără vreo problemă. Oricât de varză vei fi, tot o să-l iei, doar învaţă-ţi formulele, iar restul va veni de la sine, şi să nu te panichezi!
Mult succes la Evaluarea Naţională!
Îţi sunt colegă de suferinţă anul ăstahappy

| UZURPATOR explică:

Mersi mult Paula, si sunt baiat, si din oras si sunt cam praf la matelaughing si de aia am intrebat... stiu ca era o stire la inceputul clasei a 8. a si m-am reamintit zilele astea.

| Malyna99 a răspuns:

Nu, doar de anul viitor e valabil acest lucru din cate am inteles.