| UmbraDeVulpe a întrebat:

E adevarat ca e numai mancare procesata si in restaurante? Daca da, atunci si cand iti iei meniul zilei e tot procesat si ala? Cum sa fac atunci, ce sa mai mananc? De unde? Cand sunt la munca ma refer. Sau daca mananc doar la munca mancare procesata e ok? Sau ar trebui sa o evit cat de mult posibil?

23 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Ideea pentru un stil de viata sanatos e sa eviti cat mai mult mancarurile la conserva, si care au termen de valabilitate mare.
Totul o sa fie ok cat timp mananci fresh, legume proaspete si nu congelate, carne proaspata care la fel, preferabil sa o cumperi decongelata, asa stii ca e proaspata, si o poti congela tu in conditii de siguranta, nu de putine ori au fost cazuri cand s-au gasit in market-uri produse congelate de 10 ani, avand doar eticheta schimbata, la fel la fructe, cumperi fructe proaspete, nu congelate, ai prins ideea.

| Violleta2022 a răspuns:

Resturantele nu folsoesc mancare procesata, doar fast-foodurile, dar tu esti prea micut ca sa stii acest lucru, sau ca sa mergi la servici.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Dupa intrebarile si raspusnurile postate pe aici, nu ai mai mult de 15-16 anisori.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3248 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

La restaurante se folosesc produse semiambalate comandate la producătorii de mâncare.

| anonim3248 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Mulți patroni de restaurante cumpără direct din magazine de producător marfa mai ieftină.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3248 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Diferența unde sunt restaurantele contează la calitatea produselor trimise de producători.

| anonim3248 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Dacă vrei să mergi la restaurant de lux și foarte scump mergi până în ora 14.

| anonim3248 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Un restaurant comandă un număr de produse pe care le estimează că le servesc în ziua aia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mâncarea din restaurantele fast food eu ultra procesata. La restaurantele care fac mâncare gătită probabil doar sosurile sunt procesate și cumpărate industrial. In rest e mâncare gătită normal.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

E irelevant ca e meniul zilei sau nu, e relevant cum se gateste la respectivul restaurant.

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

'Probabil' ala ma face sa rad cand îmi amintesc ce se întâmplă la bucătării in restaurantehee hee

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Da, 3. Mîncare ne procesată. 2. De la piață. 2. E așa și așa. 4. Da.

| dullcat a răspuns:

Iti gatesti tu ceva acasa si iti iei la pachet.Gasesti retete pe internet cat sa-ti ajunga o viata.Nu e asa greu.

| relian a răspuns:

Mincarea neprocesata este aia ce o maninci din pom, sau de pe cimp, ori tai un animal si maninci carnea asa cruda laughing

In rest totul este procesat, adica preparat, asa cum tu faci acasa o mincare anume, aia este procesata, adica nu-i luata asa direct din natura.

Ce inseamna pentru tine mincare procesata?

Toti oamenii maninca mincare facuta, adica procesata,, dar mai maninci si chestii neprocesate, asa cum sunt seminte de floarea soarelui, seminte de migdal, de mai stiu eu nuci, etc.
Sau salata de legume, salata de fructe, alea doar le tai si aia e tot le bagi in burta laughing deci nu-s procesate.

Daca de exemplu faci din mere gem, sau le razi, le bagi ceva zahar, le dai la foc nitel deja acel produs este procesat.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu îți place mâncarea din restaurant, fă-ți pachet acasă și ia-l la muncă.

Răspuns utilizator avertizat