| Will a întrebat:

Ce inseamna sa mananci sanatos? adica ma refer in perioada mea de copil ce mancare ar trebui sa evit cel mai mult si inversbig grin.pentru o conditie fizica buna

4 răspunsuri:
| Ana a răspuns:

Fructe, legume, dulciuri mai putin, salate, ciorbe, supe, carne d pui (in special piept d pui), peste facute doar la gratar, sucuri naturale, dar sa stii ca o data la o luna poti sa mananci si tu ceva nesanatos big grin pentru ca dup aia organismul tau ar fi prea slabit, si eu sunt la regim si mai mananc asa cateodata si ce nu ar trebui sa mananc big grin

pupimik
| pupimik a răspuns:

In principal trebuie sa ai un meniu echilibrat. sa nu faci excese.
fara prea multa ciocolata
fara prea multe chipsuri
fara junk food(mc donald`s, kfc, alte fast food`uri de genu)
fara multe sucuri carbogazoase
fara mancaruri ce contin o gramada de E-uri si coloranti.

Mananca o gramada de fructe, legume si carne mai mult fiarta decat prajita

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Putin si variat este raspunsul!

| Kidu a răspuns:

Alimentatia copilului scolar trebuie sa respecte cu precadere urmatoarele reguli:a. sa asigure un necesar de calorii si micronutrienti conform varstei si ritmului de crestere

b. sa asigure un aport corespunzator de proteine /zi, prin consum de carne, oua, produse lactate, dar si din surse vegetale incluzand fasolea, lintea, produse din soia,

c. sa asigure un aport de fier de 8 - 15 mg de fier /zi, prin consum de carne de vaca, pasare si porc, legumele - inclusiv fasole si alune - cerealele integrale sau fortifiate, vegetale cu frunze verzi

d. Gustarea sa fie formata din fructe, lapte si produse lactate cu un continut scazut de grasime,

e. Sa asigure o hidratare corespunzatoare varstei.

La multi muschi!laughing