| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salut,
Personal nu imi place sa mananc, adica simt senzatia de foame dar o evit si astfel nu prea mananc mult zilnic. Nu o fac ca sa slabesc, ba chiar as vrea sa ma mai ingras, dar nu prea imi place sa mananc. Am observat ca incepe sa-mi cada destul de mult par de o vreme si devine foarte rar, oare e de la mancare? Daca incep sa mananc consistent cam in cat timp ar trebui sa observ o schimbare? Exista cumva si sampon pentru asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Te-ai dus la medic sa intrebi? Ca ala poate sa-ti dea cel mai precis raspuns.

Poate ai exces mare de testosteron si de aia poate cadea parul, sau daca nu, ai altceva, nu e de la mancare, ca f multi mananca f putin si nu au problema asta.
Du-te la un specialist.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Mosotti):

Ma gandesc sa merg intr-o zi. Cred ca intr adevar el ma poate ajuta cel mai bine. Voiam totusi sa stiu daca pot face ceva fara consultul ala.

| Mosotti a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Pai nu poti sa faci ca nu sti ce ai. Trebe intai aflat ce ai si dupa aia se iau masuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Șampon ALPECIN.
Dacă ai slăbit mult; asta ar putea fi una din cauze, un soc resimțit de organism.
Ai nevoie de vitamine, minerale, zinc, având în vedere ca te "sustragi" de la astea organismul încearcă într-un fel sau altul sa îți transmită efectele lipsei de hrana, vitamine corespunzătoare.
Poate fi și de la stres, anxietate, depresie; sau este o cauza ereditara, mai exact; alopecie androgenica.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru anonim_4396):

Nu am slabit foarte tare, mereu am stat intre 64 si 68kg. Acum am 64.7kg. Ma voi gandi la alpecin totusi, sper sa nu imi cauzeze matreata. Ma spal de 1 an sau 2 cu acelasi sampon, head and shoulders clinically proven solutions (anti matreata). Singurul care ma scapa in totalitate de matreata, iar daca fac pauza apare iar. Oare asta e un motiv?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Nu, stresul este cauza principala, sau o alimentație defectuoasa.

| salieri84 a răspuns:

Ai putea să-ți faci un vlog, în antiteză cu cel al lui Lenghel. Ca idee:''Ciao, nu-mi place sa mananc', azi am sa comand de la cea mai buna librarie din oras''.

| S417 a răspuns:

Caderea parului e din cauza stresului