| florin9999 a întrebat:

E adevarat ca la profilul de stiinte sociale se face putina matematica dar multa istorie? As vrea sa aflu cat mai multe informatii despre acest profil, deoarece ma tenteaza.Am auzit ca se face putina matematica dar nici istoria nu imi placecrying. Chiar sunt nehotarat in legatura cu profilul pe care sa il aleg la liceu.

5 răspunsuri:
| doar.pt.voi. a răspuns:

Buna.
E un profil complex, nu se face nimic "la greu". E mai lejer. Fizica, chimie si biologie faci doar 2 ani. Materia de baza e istoria. Insa la facultate poti merge oriunde, indiferent de profilul pe care l-ai avut la liceu. Doar ca o sa iti fie mai greu, o vei lua de la 0. Daca urmezi acest profil si vrei sa mergi pe acelasi si la facultate, poti da la psihologie, istorie-geografie, jurnalism, turism.
Sper ca te-am ajutat.

| AshuraElric a răspuns:

Eu sunt la stiinţe socialehappydaaaa... în clasa a noua faci matematică, fizică, istorie, geografie în mod egal (câte 2 ore)chimie doar o oră happyDu-te mai bine la filologie, acolo scapi din clasa a unsprezecea de matematică şi nu prea se pune mult accent pe istorie... în dchimb la română, latină, limbi străine trebuie să fi genial. Aaaaa şi la stiinţe sociale faci trei ore de engleză pe săptămână, nasoooooolrolling on the floor

| zalisa a răspuns:

Matematica ai 2 ore pe săptămână, istorie tot 2 sau 3, nu știu sigur. cert e că faci franceză, engleză, romana, geografie și istorie mai mult, doar e profil uman!

| fetitza a răspuns:

Eu sunt la stiinte sociale...este foarte superrr, e cel mai liber profil.am doar doua ore de mate si 3 de istorie, in rest ore normale in egala masura.big grin

| littbia15le a răspuns:

La stiinte sociale e ca si la filologie. E un profil uman, care se axeaza mai mult pe materiile la care nu ai altceva de facut decat sa"tocesti", cum ar fi istorie, romana, geografie...Se face si matematica, chimie, biologie, fizica, informatica etc., dar nu se pune foarte mult accent pe ele.De exemplu, la matematica nu faci materia pe care o fac cei de profil, adica de la mate-info.Sau la biologie si chimie, nu faci la fel de multa materie ca si cei de la profilul bio-chimie, si noi, de la bio-chimie, nu facem romana cum fac cei de la stiinte sociale... sper sa iti fie de ajutor. pup