| HappySadness a întrebat:

E adevarat ca parul taiat creste mai repede? Daca da vreau si explicatie.
Fundawinking

Răspuns Câştigător
| Kiiiissss a răspuns:

Daca parul este taiat mai des, el creste mai repede.

Spre disperarea multor frizeri, nu este asa. iti poti lasa parul sa creasca in voie sau te poti duce in fiecare saptamana la frizer pentru a-ti scurta din nou podoaba capilara: cresterea parului nu poate fi influentata prin aceasta in ceea ce priveste viteza - altfel decat la firele de iarba, care, conform informatiilor tuturor gradinarilor amatori, cresc mai repede daca sunt tunse des. Parul trece printr-un anumit ciclu de creslere, care este dirijat de la radacina firului, fiind independent de ceea ce se intampla la celalalt capat al respectilui fir.

Funda?

3 răspunsuri:
| aniriiiiii a răspuns:

Creste mai repede, pentru ca probabil inainte era tocat sau se degradase, acum caci firul este ''curat'' va fi liber sa creasca:*

| Onutssa a răspuns:

Creste mai repede pentru simplul fapt ca se regenereaza. Daca ii tai varfurile mai des nu se mai toceste si nu se mai despica foarte rau si devine mai puternic. Nu se mai rupe atat de usor, nu mai este fragil si creste si mai repede. Varfurile despicate si tocite nu sunt doar inestetice, ci iti afecteaza si parul, care creste mai greu. O taiere periodica a varfurilor la fiecare luna este recomandata. Sper ca te-am ajutat.

| Ąnđяξ a răspuns:

Da, deoarece odata tuns parul se regenereaza.