| GOGAIE18 a întrebat:

E normal ca atunci cand bei alcool sa-ti bata inima mai tare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După consumul de alcool, mai exact după ce are loc absorbţia sa la nivelul stomacului şi a intestinului subţire, principalele organe afectate sunt cele cu un debit sangvin ridicat in a cărei categorie intră şi inima. Astfel, după ce bei alcool poţi observa efecte ca : tulburări de ritm, cardiomiopatie dilatativă sau hipertensiunea arterială.

| GOGAIE18 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult. si ce ar trebui sa fac? adica e ceva grav care in timp imi poate provoca ceva neplacut sau infarct?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GOGAIE18):

Toata lumea mai bea un pic. Acum conteaza si cat bem. De principiu alcoolul baut in cantitati de bun simt si nu prea des nu face rau. Esti tu chiar sigur ca acele palpitatii vin de la alcool? Daca suspectezi ca asa ar fi atunci e bine sa iti faci un consult cardiologic, sa nu ai vreo afectiune careia ii poti face mai rau daca bei.

| GOGAIE18 explică (pentru anonim_4396):

Acum cativa ani am facut un control la inima. Ne trebuia la club o dovada ca suntem apti la sport si mi-au iesit rezultatele in regula.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GOGAIE18):

E bine macar o data pe an sa facem un consult cardiac. Niciodata nu se stie cand apar problemele.

7 răspunsuri:
| EllyElena9009 a răspuns:

Depinde de cantitate, tip si organism. Daca consumi mult alcool si nu ai un organism care face fata acestuia se poate intampla sa iti bata inima mai tare sau chiar sa ajungi la alte probleme de sanatate.In concluzie nu prea e normal si nici bine pentru tine.

| GOGAIE18 explică (pentru EllyElena9009):

Nu ma imbat asa de repede, de asemenea fac si sport. crezi ca are legatura cu asta?

| EllyElena9009 a răspuns (pentru GOGAIE18):

Pai din moment ce nu te imbeti repede inseamna ca esti rezistent la alcool iar pe langa asta mai faci si sport. cred ca depui prea mult efort sau faci peste limita de forta a organismului pe care il ai. Dupa ce faci mult sport este normal sa iti bata inima foarte tare.dar daca faci regulat nu vei mai avea probleme de genu.