| AlexDorinel a întrebat:

E o rușine să lucrezi la 16-18 ani in Romania anului 2021?

Pe vremuri (anii 2009-2012 când era saracie lucie in tara) era plin pe la baruri, cluburi, ștranduri de puști d-astea. Da na acum cu alocație 250 lei normal că foarte puțini mai muncesc, pe atunci îți luai 2 pachete de țigări și papa banii.

44 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Saracie lucie in acei ani? Ai trait pe sub pamant? O fi fost la tine saracia de care spui. Acum poti trai cu alocatia asta o luna de zile? Doar daca iti mai dau si parintii.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si era ceva rău? Exista respect fata de parinti, profesori etc. Acum va duceti la scoala si va doare in pix de toti si de tot ce va inconjoara. Va credeti macho si va doare undeva de scoala si mai ales de cei cu o varsta mai inaintata, care va pot sfatui ce sa faceti in viitor. Cand terminati o scoala, daca o terminati, nu stiti incotro sa o apucati, pentru ca nu aveti nici o idee despre viitorul vostru. Pentru ca treceti prin viata ca gâsca prin apa.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Adica oul trebuie sa o invete pe gaina nu gaina pe ou! Ce gandire stupida ai? Se vede ca faci parte din generatia la care m-am referit, nu ai mai mult de 17 ani.
Jalnic!

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ai 17 ani si se pare ca nu cunosti prea bine realitatea.

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

De unde stii ca in toate tarile este asa? Mai baiatule, aberezi!

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns:

Nu e o rusine dar e anormal ca un copil de 16-18 ani sa lucre, e normal ca nivelul de trai sa fie bun ca parintii sa-i poata asigura copilului ce trebuie, el trebuie doae sa invete si sa se pregateasca bine pentru cand va lucra dupa ce termina scoala, ca si asa cartea e grea, iar in timpul liber sa se relaxeze.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e nici o rusine munca la nici o varsta!

| AnastasiaK a răspuns:

Ai niște întrebări cel puțin incredibile...de unde le scoți? De unde până unde ai tras tu concluzia că în ziua de azi e o rușine să muncești? Mie mi se pare ca dimpotrivă, sunt mai mulți tineri care muncesc acum decât acum 10 ani.

Răspuns utilizator avertizat
| AnastasiaK a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pe ce planeta traiești, mai, băiețas? 250 de lei abia iti ajung pentru apa + o gustare zilnic, in niciun caz nu "fac ce vor" din banii ăștia laughing Poate tu inca stai pe banii părinților si nu știi ce inseamnă sa bei, sa fumezi sau sa faci ce vrei, dar 250 de lei sunt cam un minim cheltuit intr-o noapte în club...cu restul lunii ce facem? rolling on the floor

Ăia de care zici tu că "fac ce vor", fac asta pe banii părinților, dar până atunci, dacă ieși în oraș nu prea sunt bătrâni cei care te servesc, la fel cum dacă îți comanzi ceva, la ușă vine un tânăr care livrează. Deci uite că sunt tineri care muncesc. Dar marele tău of e că e alocația 250 de lei (ceea ce e în continuare puțin, apropo). Zic să te trezești din somn, să cobori din pat (fără sa cazi în cap de data asta dacă se poate) și să vezi ce se întâmplă în jurul tău că ești rupt grav de realitate.

Răspuns utilizator avertizat
| AnastasiaK a răspuns (pentru AlexDorinel):

"Pentru un copil e mult 250 lei" - dupa cum ziceam, nu are bani sa-și ia nici gustare+apă zilnic. Oricum, tu confunzi varsta de 6 ani cu varsta de 16. La 16 ani se mai iese în oraș, la un suc, la o pizza, etc. Presupunem că ieși doar o dată pe săptămână și tot se termină banii ăia "mulți" fără să iei țigări sau băutură.

"In club poti sa intrii după 18 ani când oricum nu mai ai alocație."
Iar ai căzut în cap, așa-i? rolling on the floor Păi dacă e s-o luăm așa, nici băutură sau țigări nu poți să cumperi până la 18 ani. Se vede că n-ai fost în club în viața ta.

"deci toti copiii care fumează și beau, nu stau pe banii părinților?"
Alo...tu de logică ai auzit? Tu ai transformat o propoziție de tipul "p și q" în "p implică q". Nu știu de ce mă mai mir că nu înțelegi ce se întâmplă pe planeta asta când tu nici măcar o propoziție simplă nu știi să descifrezi.

"Pana acum la restaurante am dat numai de domni și domnișoare de 30 de ani+"
Înseamnă că și în oraș ai ieșit la fel de des cum ai ieșit în club. Ca idee, vorbesc de locuri care angajează part-time, că acolo unde se cere full-time LOGIC că nu dai de adolescenți.

"Și curieri am nimerit doar d aia burtosi de 40 de ani"
Eu vorbeam de servicii precum tazz, glovo, etc. LOGIC, cap pătrat, că n-o să vezi curierii "obișnuiți" să aibă sub 18 ani că ăia au nevoie de permis și au program de muncă.

"care după ce termina lucru pun pariu ca se pun în pat și rup berea."
Faptul că simți nevoia să judeci niște oameni pe care nu-i cunoști și să-i jignești fără niciun motiv arată fix cât creier ai tu în cap. big grin

| AnastasiaK a răspuns (pentru AnastasiaK):

Iar ca o concluzie a conversației:
Dacă AlexDorinel nu a fost în America => nu există America. Logic, nu? Dacă tu nu vezi, nu există. La fel și cu tinerii care muncesc.winking

Răspuns utilizator avertizat
| AnastasiaK a răspuns (pentru AlexDorinel):

"îmi dau bani parintii" - aha, deci tot la vorba mea ajungem -> cei care fac ce vor ei, fac pe banii părinților. Apropo, poate nu te-a informat nimeni, dar sunt mulți părinți care nu dau alocația copiilor să o folosească cum doresc. Știu stiu, dacă tu nu ai auzit/văzut înseamnă că nu există rolling on the floor

"n am auzit de club sub 18 ani, oricum generația asta nu prea se mai duce la club /discoteca din ce am văzut(mai ales cu pandemia), nu mai e cum era prin anii 2000"

Si cu asta ai spus tot rolling on the floor îți poate confirma oricine cu vârasta cuprinsă între 14-44 de ani că ești paralel cu ce se întâmplă.

Tu ori esti un copchil care incearca să se dea matur, dar are scăpări grave din care se vede că nu e trecut prin viață deloc ori ești într-adevăr adult, dar unul prost făcut grămadă (aștept cu nerăbdare să-mi fie șters răspunsul, dar nu pot să cenzurez adevărul).

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Bună! happy Munca nu este o rușine pentru nimeni, cu atât mai mult pentru niște tineri, adolescenți.winking Din păcate din cauza mediul în care trăim, copiii sunt tot mai răsfățați și leneși și trăiesc pe banii părinților. sad Trist și da, ai dreptate! Pe vremuri era altfel, din păcate... Funda? big grin

Răspuns utilizator avertizat
| PsihologDanielBotezan a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu, mă refeream la mediul plin de tehnologie scumpă. sad Nu îi văd rostul. Copiii erau altfel, fără tehnologie.winking

Răspuns utilizator avertizat
| outsidethebox a răspuns:

Nu este rușine, este semn de maturitate si responsabilitate, atâta timp cât folosești banii pentru dezvoltarea ta si nu incapacitarea ta pe termen lung!

Răspuns utilizator avertizat
| outsidethebox a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ii ajuta la dezvoltarea personala? Au nevoie fix de telefon sau telefon smart? Daca il vor folosi si pentru scoala (online) atunci vor trebui sa isi ia unul care ii ajuta in acest scop! Ca sa simplific, daca nu faci banii praf pe... prafuri, ar fi ok.

| salieri84 a răspuns:

Da, e o mare rusine. Gandeste-te ca sunt persoane care toata viata lor nu au facut nimic, facand bani din tot soiul de invarteli, combinatii si alte afaceri profitabile. Ce scoala, ce salariu, daca ai cap, te descurci doar cu scoala vietii. Partea super faină e că iti poti permite astfel multe concedii luxoase: Rahova Palm Beach, Ocnele Mari Resort, Laguna Poarta Albă și multe alte locatii exotice. Plus ca vei avea posibilitatea de a purta haine ultimul răcnet, marca Zebra Style și vei avea libertatea sa faci ce te taie capul, in limita a 10 m patrati, înconjurat de multi prieteni valorosi.

| EcceHomo a răspuns (pentru salieri84):

Nu se mai poartă marca Zebra Style de peste 10 ani. Vai, ce de modă veche ești...

| salieri84 a răspuns (pentru EcceHomo):

Imi cer mii de scuze, uitasem ca Barcode Shirt sunt acum in trend.

| PetrusEmanuelMihai a răspuns:

Nu nu e depinde in ce domeniu esti ce scoala ai si sa fi calificat. A si sa faci ceea ce-ti place sa faci si bani dar sa-ti faca si placere la ceea ce faci. Totul tine de tine si sa fii apt de munca adica sanatos.

| 69GRIMMJOW69 a răspuns:

Unde ai pomenit tu Rușine sa lucrezi.Din contra e ceva ce denota seriozitate și respect.

| 0VolkSWaGeN1 a răspuns:

Are dreptate @mellybran2021. Munca nu este o rușine! Să furi, să minți, să-ți bați joc de ceilalți oameni, etc, de lucrurile acestea ar trebui să-ți fie rușine.

| mellybran2021 a răspuns:

Munca nu e o rușine. Keep going forward

Răspuns utilizator avertizat
| mellybran2021 a răspuns (pentru AlexDorinel):

RUȘÍNE s. f. 1. Sentiment penibil de sfială, de jenă provocat de un insucces sau de o greșeală. ◊ Loc. adj. și adv. Fără rușine = fără jenă, cu obrăznicie. ◊ Expr. A muri de rușine sau a-i plesni cuiva obrazul de rușine, se spune când cineva se simte foarte rușinat. N-ai (sau n-are) rușine sau nu-ți (sau nu-i, nu le etc.) e rușine (obrazului), se spune cuiva lipsit de bun-simț, obraznic, nesimțit, nerușinat. 2. Rezervă, modestie, reținere. ♦ Timiditate, sfiiciune. 3. Ocară, batjocură, ofensă. ◊ Expr. A fi (sau a rămâne, a se da, a se face sau a da pe cineva) de rușine sau a face cuiva rușine = a (se) face de râs, a ajunge (sau a pune pe cineva) într-o situație penibilă. 4. Motiv de a se simți rușinat; necinste, dezonoare, umilință. ◊ Expr. A păți (o sau vreo) rușine = a ajunge de ocară sau de batjocură, a suferi un lucru umilitor. (E) rușine sau (e) mai mare rușinea = (e) nepotrivit, necorespunzător, rușinos. A fi rușinea cuiva = a fi om de nimic, de ale cărui fapte cineva se rușinează, a fi cauza dezonoarei cuiva. 5. (Pop.) Denumire a organului genital la om și la animale. ◊ Compus: rușinea-fetei = numele a două plante erbacee din familia umbeliferelor, cu tulpina acoperită de peri rigizi, cu flori albe sau trandafirii, dispuse în mici umbele; morcov sălbatic (Daucus carota și silvestris). – Cf. lat. roseus.[1]

Răspuns utilizator avertizat
| mellybran2021 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Rușine e sa stai sa treacă viata pe lângă tine

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sa traiesti pe banii parintilor, precum unii de pe aici.