| neanicu a întrebat:

Tineretul asta nu are putina rusine asa, nici macar in vinerea mare nu se abtine sa topaie si sa benchetuiasca in cluburi si baruri? parca nu asta ar face tot timpul anului? asa se intampina cea mai mare Sarbatoare a crestinatatii?

4 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Sarbătorile sunt asociate cu distracţia în ziua de azi. E un motiv în plus să te distrezi. Vremurile s'au schimbat.

| xibalba a răspuns:

Fiecare om are principiile lui. Si eu daca am chef sa ma imbat acum, o fac, nu ma uit in calendar ca e vinerea mare sau mica. Nu inteleg ce ar trebui sa fac daca e vinerea mare. Sau ce ar trebui sa nu fac. Poate ma lamuresti si pe mine, dar tine cont ca ce tie iti place, mie s`ar putea sa nu imi placa, pentru simplul fapt ca oamenii sunt foarte diferiti. Daca tu esti religios, nu toti trebuie sa fie la fel, daca unul e mai mult plecat in club decat sta acasa, nu inseamna ca toti sunt la fel. Si lista poate continua. Eu zic ca e mai bine ca fiecare om sa se uite in ograda proprie si cu asta basta.

| anka a răspuns:

Nu e numai vina lor ci si a parintilor pentru ca nu i-au educat. Nu toata lumea are credinta si nu le pasa ca ii deranjeaza pe cei din jur cu purtarea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Persoanele religioase sa ramana cu religia, iar cele laice sa-si vada de distractie sau alte activitati. Atata timp cat nu se distreaza in biserica, chiar nu vad care-i problema.